alçı kaplama

Alçı Kaplama Nedir?

Bazı ülkelerde alçı sıva olarak da adlandırılan alçı kaplama, iç duvarları bitirme yöntemidir. Alçı kaplama uygulama süreci, düz bir iç yüzey oluşturmak için duvar dikmelerine çivilenen özel olarak formüle edilmiş alçı levhalarla başlar. Daha sonra alçıya ince bir sıva kaplaması uygulanarak pürüzsüz, kesintisiz bir yüzey elde edilir. Herhangi bir renk isteniyorsa sıvaya uygulamadan önce renk tonları karıştırılabilir, ancak malzeme kuruduktan sonra herhangi bir noktada boya veya duvar kağıdı uygulamak da mümkündür. Alçı kaplama tipik olarak alçıpandan daha pahalıdır, ancak geleneksel bir çıta ve alçı kaplamanın birçok faydasını ilgili maliyetler olmadan sunar.

1950’lerden önce, batı dünyasında iç duvar yüzeylerini oluşturmak için kullanılan en yaygın teknik, çıta ve sıva yöntemiydi. Bu, yatay olarak yönlendirilmiş torna şeritlerini iç duvar dikmelerine çivilemeyi içeren çok emek yoğun bir yöntemdi. Tornaya iki kat halinde yaklaşık 13 milimetre (0,5 inç) sıva uygulandı. İlk kat sıva, çıta malzemesindeki boşluklardan preslenir ve ardından ikinci kat pürüzsüz, dayanıklı bir yüzey sağlayabilir. Alçıpan, 1950’lerde çıta ve sıvanın yerini almaya başladı, ancak alçı kaplama da bir kombinasyon yöntemi olarak tanıtıldı.

İlk alçı kaplama teknikleri eski çıta ve alçı yöntemine çok benziyordu. Alçıyı yerine sabitlemek için ahşap çıta yerine ince alçıpan şeritler kullanıldı. Daha sonraki gelişmeler, esasen sadece farklı bir dış katmana sahip alçıpan olan bu alçıpandan daha büyük levhalara yol açtı. Özel olarak tasarlanmış bu alçı levhalar, biri nemi emen ve ona direnen iki kağıt tabakasıyla kaplanmıştır. Bu, alçının levhalarla yapışmasını sağlarken, iç alçı çekirdeği nem hasarından korunur.

Alçı kaplama, eski çıta ve sıva yöntemine benzer şekilde uygulanır, ancak çok daha az malzeme kullanılır. Bazı durumlarda, farklı uygulamalar değişebilmesine rağmen, sıva tabakası yalnızca yaklaşık 3 milimetre (0,1 inç) kalınlığındadır. Duvarların, uygulamanın kalınlığına bağlı olarak, tipik olarak birkaç günden bir haftaya kadar kürlenmesi gerekir. Sertleştikten sonra boya, duvar kağıdı veya diğer son rötuşları uygulamak mümkündür. Ayrıca uygulamadan önce sıva ile renk tonlarını karıştırmak da mümkündür, bu da boya veya başka herhangi bir son işlem gerektirmeyen renkli duvarlara neden olabilir.