italyan-boya-vurgu-duvar

Alçıpan Levha Nedir?

Alçıpan levha, tipik olarak evlerin iç duvarlarını ve tavanlarını yapmak için kullanılan bir yapı malzemesidir. Genellikle iki kalın kağıt yaprağı arasına preslenmiş alçı sıvadan yapılır. Genellikle açık renklidir, böylece istenilen iç renge kolayca boyanabilir. Alçıpan levha için diğer yaygın isimler wallboard, Sheetrock® ve alçıpandır.

Alçıpan, mekanın ihtiyacına göre yatay veya dikey olarak yapılabilir. Bir odayı kaplamak için birden fazla sayfa yan yana asılır. İlk olarak, belirli bir duvar veya tavan için bir levha kesilir. Ardından, ışık anahtarları, prizler ve diğer küçük açıklıklar için kesikler oluşturmak için küçük bir testere kullanılır. Her bir alçıpan levha daha sonra çiviler veya alçıpan vidalar kullanılarak oda çerçevesine tutturulur.

İki tabakanın birleştiği alan bantlanır ve bir ortak bileşik ile kaplanır. Nihai duvar veya tavanın düzgün olmasını sağlamak için, bileşik düzleştirilmeli ve sıklıkla zımparalanmalıdır. Bu, alçıpan asma ile ilgili en zor ve kesin görevlerden biridir ve birçok profesyonel, derz dolgusunu düzgün bir şekilde bantlamak ve düzleştirmek için bir sanat olduğunu düşünüyor.

Alçıpan levhalar, inşaat ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Örneğin, yanmaz, sesi azaltacak veya banyodaki neme karşı dayanıklı olacak şekilde yapılabilirler. Alçıpan levhalar tipik olarak 1/2- ve 5/8-inç (12,7 ve 15,8 mm) kalınlıklarda satılır, ancak bazıları 1/4-inç (6,35 mm) kadar dar olabilir. Daha büyük levhalar mevcut olmasına rağmen, genellikle 4 fit x 8 fit (1,2 m x 2,4 m) boyutlarındadırlar. Özellikle büyük bir alan için kullanışlı olan büyük bir alçıpan levha; her bir tabaka ne kadar büyükse, o kadar az tabaka gerekir ve daha az sayıda derz kapatılıp düzleştirilir.

Geleneksel sıvadan farklı olarak, bir alçıpan levha, deneyimli alçıpanlar veya hatta kendin yap ustaları tarafından çok hızlı bir şekilde kurulabilir. Alçıpan levhalar yeterince küçükse, işi bir kişi tek başına yapabilir. Çok popüler bir yapı malzemesi olduğu göz önüne alındığında, sadece özel mağazalarda değil, genel perakende yapı malzemeleri mağazalarında da kolayca elde edilebilir.

Duvar oluşturmak için kullanıldığında, alçıpan paneller vidalarla duvar dikmelerinden asılır ve daha sonra panellerin birleştiği yerde derz dolgu macunu ile bantlanır ve sıvanır.

Bina mimarlarının, müteahhitlerin ve mal sahiplerinin alçıpan levhanın görünümü ve hissi hakkında nasıl iletişim kurdukları sürecine yardımcı olmak için, 1990 yılında dört ticaret birliği, alçıpan levha bitiş seviyeleri için öneriler yayınladı. Seviyeler 0 ile 5 arasında değişir ve her seviye artan bir nihai ürün kalitesini temsil eder.