Ev Boyası Nedir?

Boyama, bir evin görünümünü geliştirmek için düşük maliyetli, hızlı ve etkili bir tekniktir. Bu, piyasaya sürülecekse bir eve değer katmanın en temel yoludur. İyi boyanmış bir eve sahip olmak, çok fazla bakıma ihtiyaç duymadan yeni görünümünü koruyabilir. Ev boyama, bir evin güzel görünmesini sağlamanın sadece en basit yolu değil, aynı zamanda size iyi korunmuş yüzeyler sağladığı için paradan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir. Önemli olan bir şey, bir evin bir insanı güvende ve rahat hissettirmesi gerektiğidir, bu yüzden boya çevremizde büyük bir rol oynar. Farklı renkler ve tonlar rahatlatıcı, hoş veya canlı bir ortam yaratabilir.

Boya Seçimi

Boyanın çeşitli parlaklıkları vardır, lateks veya yağ bazlı olabilir. Ancak çoğu insan, uzun ömürlü olması ve temizlenmesi kolay olduğu için lateks boyayı seçer. Ayrıca solmaya karşı dayanıklıdır ve çabuk kurur. Bununla birlikte, yağ bazlı boya, ahşabı lekelerden ve budaklardan lateksten daha iyi koruduğu için gerçek ahşap pervazlar ve süslemeler için astar olarak harika çalışır. Yağ bazlı boya lateksten daha dayanıklıdır ancak daha uzun süre kurur. Ayrıca temizlik için terebentin veya tiner kullanmanız gerekir.

Ayrıca parlaklığı da göz önünde bulundurmalısınız. Her zaman daha parlak olan boyaların temizlenmesinin daha kolay olduğunu unutmayın. Çocuklarınız varsa mutfak ve oyun odası gibi trafiğin yoğun olduğu alanlar için, duvar boyalarını kolayca çıkarabileceğiniz için yüksek parlaklıkta parlaklığı tercih edin.

Yüksek parlaklığa ortak bir alternatif olarak kabul edilen yarı parlak, banyo ve mutfak için de harika bir seçim olabilir, yıkanması daha kolaydır ve daha az parlaktır. Fiyat söz konusu olduğunda yarı parlaklık, yüksek parlaklıktan daha ucuzdur.

Duvarlarınızda çok fazla ezik ve çukur varsa, saten bir parlaklık kullanabilirsiniz çünkü bu, örtmek için gerçekten harikadır. Ezik ve çukurlu duvarlar için parlak boya kullanmayın çünkü daha fazla dikkat çekecektir. Saten kaplama, ışığı içeri çektiği ve gözü daha düzgün bir yüzey görmesi için kandırdığı için, çukurlu, oyuk ve sıyrıklı duvarlar için daha uygundur. Saten parlaklık, saten pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve mutfaklarda, banyolarda ve koridorlarda da kullanılabilir.

Kusurları çok olan duvarlar için düz veya mat bir boya kullanmalısınız. Kusurlardan kurtulmanıza yardımcı olmak için genellikle bir kat yeterlidir. Ancak bu tür parlaklığın dezavantajı, bunun iyi bir temizlikle iyi gitmemesi ve daha fazla kir gösterme eğiliminde olmasıdır, bu nedenle bu parlaklık, üzerlerinde çok fazla parmak izi ve kir olmayan odalarda iyi çalışır.

En popüler parlaklık, tıpkı düz gibi kusurları gizleyebilen ancak yumurta kabuğunun yıkanması daha kolay, aynı zamanda daha dayanıklı ve daha pürüzsüz bir dokuya sahip olan yumurta kabuğudur. Hem düz hem de parlak özelliklerin en iyisine sahip görünüyor, bu nedenle çoğu oda için önerilir.

Tavanlar için özel olarak üretilmiş düz tavanlar, sıçramalara karşı ekstra dayanıklılık özelliğine sahiptir, bu bir parlaklığa sahip değildir ve yüzey kusurlarını gizlemek için en iyi cilaya sahiptir.

Son yıllarda popülerliği hızla artan İtalyan boya çeşitleri de evinize değer katacaktır. Neredeyse sınırsız renk ve desende uygulanabilen İtalyan boyalar dekoratif görünümlerinin yanı sıra, insan sağılığına zararlı maddeler içermemesi nedeniyle sağlıklı mekanlar oluşturmak için de ideal bir çözümdür.

Yüzey Hazırlığı

Boyamadan önce yüzeyin iyi temizlendiğinden emin olmalısınız, gerekirse deterjan gibi ev tipi temizleyicilerle yıkayın. Çelik yün, tel fırça veya zımpara kağıdı ile gevşek boya veya pası çıkardığınızdan emin olun. Zımparalanmış parlak yüzeylere sahip ince taneli zımpara kağıdı kullanın ve yapışkan bir bezle silin. Mobilyaların yanı sıra boyanmayacak alanların da kaplandığından emin olun.

Astarlama

Bu, yüzeyi boyamadan önce yapılan hazırlık kaplamadır. Astarlama, boyanın yüzeye düzgün şekilde yapışmasına yardımcı olur. Astarlama, boyanın dayanıklılığını artırır ve boyanacak yüzey için ek koruma sağlar.

Son Kat Boya

Ara katlara ve astara reçineli bir sızdırmazlık sağlar. Bu, birçok kaplamanın agresif maddelere karşı savunması söz konusu olduğunda ön astardır. Çevreye karşı ilk bariyer görevi görür, kimyasallara, suya ve hava koşullarına karşı direnç de yüzeylere hoş bir görünüm kazandırır. Ayrıca son katları ne zaman kullanacağınızı da öğrenmelisiniz.

Boya Temizleme

Bir boyama işleminden sonra uygun şekilde temizlik yapmak son ve son dokunuştur, alanı ve yüzeyleri temizlemek eve mükemmel bir yeni görünüm verecektir. Kurumadan önce tüm damlaların silindiğinden emin olun. Mineral alkollü veya tinerli bir bez kullanabilirsiniz.