Boyalı Bir Duvarın Üzerine Doku Yapabilir misiniz?

Doku veya alçı sıva, Eski Dünya tarzı Avrupa duvarlarının cazibesini ekleyebilir. Görünüm herhangi bir renge boyanabilir ve boyalı duvarlar dahil çoğu yüzeye eklenebilir. Yine de evinizin duvarlarına veya tavanına yoğun miktarda doku eklemeden önce uygun hazırlık çalışmalarını yapın. Alçı ve duvar yüzeyi arasında uygun yapışmayı sağlamak için boyalı duvarlarınıza doku eklemenin en iyi yolunu anlayın.

Alçı Çeşitleri

Boyalı bir yüzeye uygulanan sıva ¼ inçten daha kalın olmamalıdır. Daha kalın olan herhangi bir şey duvar yüzeyine iyi yapışmayabilir ve kuruduğunda çatlaklar gösterebilir. Sahte kaplama endüstrisinde boya üzerine uygulanan yaygın olarak kullanılan sıva, dekoratif boya sıva ve alçıpan bileşik kaplamalarını içerir. Doğrudan duvarda çalışmadan önce numuneleri önce alçıpanın bölümlerinde test etmeyi unutmayın. Doku görünümü kalıcıdır ve tamamlandıktan sonra çıkarılması zordur.

Yüzey Hazırlığı

Boyalı yüzeydeki herhangi bir parlaklığı zımparalamak, dokunun yüzeye yapışmasına yardımcı olmak için çok önemlidir. Boya çok fazla parlaklığa sahipse yeni uygulanan dokuya tutunmayacaktır. Orta taneli zımpara kağıdı kullanın ve bir zımpara direğine takın. Odadaki tüm havalandırmaların kapalı olduğundan ve klima veya ısıtma sistemlerinin kapatıldığından emin olun. Koruyucu bir maske ve gözlük takarak tozun solunmasını veya gözlerinize toz zerreciklerinin gelmesini önleyin.

Yöntem

Boyalı yüzeyinize doku uygulamak için alçıpan mala kullanın. Macun bıçağı ile malanın düz yüzeyine seçtiğiniz sıvadan az miktarda koyun. Malayı duvara doğru kaydırın ve bir doku oluşturun. Tüm yüzeyin kaplanmasına gerek yoktur. Sadece ince sıva katmanları uygulamayı unutmayın. Alçının kurumasına izin verin. Dokunun ek bir katman veya boya için hazır olup olmadığını test etmek için yüzeye dokunun. Alçı dokunmak için soğuk hissediyorsa, altı hala ıslaktır. Kuruması için birkaç saat daha bekleyin.

Ek İpuçları

Üzerine doku uygulamak istediğiniz boyalı yüzeyden emin değilseniz, bir veya iki kat yapıştırma astarı sürün. Astar, doku dahil olmak üzere duvar ile sonraki uygulanan malzeme arasında ekstra yapışma sağlar. Boya düz bir parlaklıksa, bir kat yumurta kabuğu veya saten boya eklemek en iyisidir. Düz boya, sıvadan çok fazla nemi çok çabuk emebilir ve yüzey çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.