dekoratif boya

Boyanıza Zarar Vermeden Duvarları Nasıl Temizlersiniz?

Çoğu evde, duvarlar sert yüzeylerin en geniş alanını oluşturur. Duvarlar dikey olmasına rağmen toz, sıçrayan yağ, duman, böcek pislikleri ve örümcek ağlarıyla kaplanabilir. Kapıların, elektrik düğmelerinin ve mobilyaların yakınındaki alanlar en çok kirlenen yerlerdir.

Tıpkı zeminleri düzenli olarak temizlediğiniz gibi, ister boyalı, ister taş, tuğla veya duvar kağıdı olsun, duvarlar da dikkat gerektirir. Toz akarları, toz partiküllerinde bulunan küçük organizmalardır ve astım krizlerine, burun akıntısına, gözlerin sulanmasına ve hapşırmaya neden olabilir. Tozlu bir ev ve toz akarları, alerjileri veya solunum sorunlarını2 ve böylece duvarlarda toz birikmesini tetikleyebilir.

Sadece birkaç temel ürün ve araçla, farklı boya ve kaplamalarla boyanmış duvarların bakımını kolayca yapabilirsiniz.

Duvarları Ne Sıklıkta Temizlemeli?

Düzenli olarak planlanmış işlerinizin bir parçası olarak, boyalı duvarların tozları alınmalı ve örümcek ağları en az ayda bir kaldırılmalıdır – ayda iki kez daha da iyidir. Kapı kolları ve ışık anahtarlarının etrafındaki lekeleri ve kiri haftalık olarak temizlemelisiniz. En iyi sonucu elde etmek için büyük sıçramalar ve pastel boya içeren karalamalar hemen temizlenmelidir.

Başlamadan Önce

Her tür boyanın tozunu alabilirsiniz. Bununla birlikte, boya tipi ve kaplama, en iyi nasıl temizleneceğini belirler. Boya türünüzü belirleyin ve ön temizlik ipuçları için aşağıdaki listeleri kontrol edin.

İç Cephe Boya Çeşitleri

Yağ bazlı boya: Genellikle yüksek nemli alanlarda kullanılır; lateks boyadan daha dayanıklıdır ve sık temizlemeye karşı dayanıklıdır.

Su bazlı veya lateks boya: En yaygın iç duvar boyası; Yağ bazlı temizlemeye göre çatlama ve ufalanmaya karşı daha dayanıklı ancak su bazlı temizlemeye karşı dayanıklı değildir.

Düz veya Mat: Yüzeyde parlaklık olmadan, neredeyse kireçli bir görünüm; temizliğe iyi dayanmayın; temizlerken sert kimyasallar veya aşırı basınç kullanmayın.

Saten veya Yumurta Kabuğu: Işığı hafif bir parlaklıkla yansıtır; temizlik için daha dayanıklı ve yoğun trafik alanları için uygun; aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın; temizlerken nem miktarını sınırlayın.

Yarı parlak: Işığı fark edilir bir parlaklıkla yansıtır; mutfaklar, banyolar, kapılar ve döşemeler için mükemmel bir seçim; neme ve en sert kimyasallar hariç hepsine karşı iyi tutar.

Yüksek parlaklık: Sağlam ve parlak bir yüzey bırakır; en dayanıklı kaplama; mobilya, dolaplar ve döşeme için iyi bir seçim; Deterjan veya yağ çözücü ile kolayca temizler.

Lateks Boyalı Duvarlar Nasıl Temizlenir

Tozu Temizleyin

Duvarın tepesinden başlayarak, tozu ve örümcek ağlarını temizlemek için uzatılabilir bir çubuk, toz alma fırçası veya mikrofiber toz bezi içeren bir elektrik süpürgesi kullanın. Yüksek noktalara ulaşırken daima sağlam bir basamaklı tabure veya merdiven kullanın.

Temizleme Solüsyonu Karıştırın

Bir litre ılık suya bir çay kaşığı çok amaçlı temizleyici ekleyin. İkinci bir kovayı temiz suyla doldurun.

Dairesel Hareket Kullanarak Duvarları Yıkayın

Bir süngeri veya mikrofiber bezi temizleme solüsyonuna batırın ve su damlamayana kadar sıkın. Duvarın tepesinden başlayın ve küçük bir bölümde çalışarak duvardan aşağı inin. Üstten başlamak, halihazırda temizlenmiş olan alanlara damlamaların düşmesini önler. Süngeri sık sık durulayın.

Duvarları Durulayın

İkinci bir süngeri veya bezi temiz suya batırın ve neredeyse kuruyana kadar sıkın. Duvardan aşağı inerken sabunlu kalıntıları durulayın.

Çok Kirli Alanlarla Mücadele Edin

Elektriğin kapalı olduğundan emin olun ve ışık anahtarlarının ve priz plakalarının etrafını dikkatlice temizleyin. Bu alanların aşırı ıslanmasına izin vermeyin.

Çizikler ve lekeler kolayca çıkmıyorsa, nemlendirilmiş süngerinizi bir miktar kabartma tozuna batırın ve alanı hafifçe ovun. Kabartma tozunun hafif aşındırıcı etkisi sorunu ortadan kaldırmalıdır.

Bir süngere biraz alkol sürmek, kapı kollarının etrafındaki boyalı alanlardaki kiri çıkarmak ve döşeme işlerinde iyi sonuç verir.

Yağ Bazlı Boyalı Duvarlar Nasıl Temizlenir

Duvarların Tozunu Alın

Duvarların tozunu alarak başlayın. Toz alma, siz temizlik yaparken gevşek kirlerin hareket etmesini önleyecektir.

Temizleme Solüsyonu Karıştırın

Bir litre ılık suya bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ve 1/2 çay kaşığı damıtılmış beyaz sirke ekleyin. Durulama için ikinci bir kovayı sade suyla doldurun.

Silin ve Durulayın

Bir süngeri veya mikrofiber bezi temizleme solüsyonuna batırın, iyice sıkın ve tepeden başlayarak duvarları silin. Sade suya batırılmış ve son durulama için iyice sıkılmış bir süngerle devam edin.

Zor Lekelerle Mücadele

Duvarlar kirliyse, temizleme solüsyonuna iki yemek kaşığı çamaşır boraksı ekleyin.

Bir melamin sünger, yarı parlak veya parlak yağlı boya yüzeyler üzerindeki kiri çıkarmak için iyi çalışır. Hafif bir dokunuş kullanarak, aşındırıcı eylem neredeyse tüm sürtünmeleri giderir.

Duvarları Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

Duvar temizliği arasındaki süreyi uzatmak ve iş yükünüzü azaltmak için birkaç şey yapabilirsiniz. Tütün ve yemek pişirmekten mum veya tütsü yakmaya kadar evde sigara içmekten kaçının; Yanma sonucu çıkan kurum duvarları kaplar ve daha çabuk kirlenmelerine neden olur.

Ayrıca, büyük işler arasında lekeler veya el izleri fark ettiğinizde temiz duvarları hemen tespit edin. Temiz duvarların görünümünü daha uzun süre uzatacaktır.

Yazıları Duvarlardan Silmek

Küçük çocuklarınız varsa, genç Picasso’larınız ilham almış ve duvarlarınızı işaretlemiş olabilir. Ya da -ki bu herkesin başına gelebilir- elinizde eşyalarla bir odadan çıkıyorsunuz ve kaleminiz düşüyor, sekiyor veya bir duvar boyunca kayıyor. Bir duvardan mum boya, keçeli kalem veya mürekkep işaretlerini nasıl çıkarırsınız?

Pastel boya: Pastel boya işaretlerini çıkarmak için önce bebek mendillerini deneyin. Bazen küçük bir iz sadece küçük bir çözüme ihtiyaç duyar. Ancak, çocuğunuz Rembrandt’ı doldurduysa, jel olmayan bir diş macunu, bir sanat silgisi veya nemli bir sünger üzerinde kabartma tozu ile ovalamayı deneyin.

Kalıcı kalem: Alkole batırılmış bir pamuk topla lekeye hafifçe vurun, ancak alkolün boyaya zarar verebileceğini unutmayın. Ovmak işe yaramazsa, saç spreyini lekeye sıkmayı ve suyla nemlendirilmiş bir bezle silerek temizlemeyi deneyin.

Tükenmez mürekkep: Biraz köpüren tıraş kreminiz varsa, bu popüler ev yapımı ilacı lekeye sürmeyi deneyin. Bunun yerine oje çıkarıcı da kullanabilirsiniz.

Duvarlardan Küf ve Su Lekelerini Çıkarma

Küf sorunu çözmezseniz geri dönecek sinir bozucu lekelerdir. Ne yazık ki, muhtemelen su lekeli duvarları yeniden boyamanız gerekecek. İlk olarak, duvarın arkasında bir sızıntı varsa, su lekesinin nedenini hallettiğinizden emin olun. Durum düzeldiyse, küf oluşumunu önlemek için lekeyi %50 çamaşır suyu ve %50 sudan oluşan bir solüsyonla temizlemek istersiniz. Tüm alana uygulayın. Alanı kurutmak için bir saç kurutma makinesi veya fan kullanın. Kuruduktan sonra, küf ve küf dayanıklı boya kullanarak alanı yeniden boyayın.

Biraz küf oluşumu varsa ancak su lekesi yoksa, sirke solüsyonu (1 yemek kaşığı sirke ve 1 litre su) ile temizlemeyi deneyebilir veya enzim bazlı bir çamaşır temizleyici üzerine kurutup nemli bir havluyla temizleyebilirsiniz. .