italyan sıva malası

Çelik Mala Nedir?

Çelik mala, bir sap ve bir bıçaktan oluşan küçük bir el aletidir. Bıçağı geleneksel olarak farklı metal veya çelik türlerinden yapılır. Sap malzemesi normalde ahşap, metal veya plastiktir. Karıştırmak, kazmak, şekillendirmek veya pürüzsüz hale getirmek için kullanılabilir.

Mala, eski uygarlıklara kadar uzanan çok eski bir alettir. Arkeolojik araştırmalar, aracın çeşitli versiyonlarını ortaya çıkardı. Aracın popülaritesinin genellikle basit yapısına ve çok yönlü uygulamalarına dayandığına inanılmaktadır.

Çelik mala için en popüler ve güncel ev kullanımı bahçede. Sivri metal bıçağı, çeşitli bahçe işlerini kolaylaştıran hafif bir kepçe şekline sahiptir. Hem kap hem de geleneksel bahçecilikte, mala, toprağı ekime hazırlamak için küçük delikler kazmak ve kir yığınlarını kesmek için mükemmeldir. Bitki büyümeye başladıktan sonra, mala yaygın olarak yabani otları ayıklamak, saksı toprağına takviye ve gübre eklemek ve bitkileri daha büyük saksılara veya pencere kutularına aktarmak için kullanılır.

Evin içinde, genel müteahhitler çelik malayı çeşitli ev geliştirme projelerinde kullanabilir. Duvar ve tavan sıvasında, hızlı sertleşen bir sıva karışımı oluşturmak için önceden belirtilen miktarlardaki bileşenleri karıştırmak için genellikle mastar malası kullanılır. Ev projesi seramik veya taş karo döşemeyi içeriyorsa, fayans ve yüzeylere harç ve yapıştırıcı uygulamasında çentikli ve kenarlı malalar yaygın olarak kullanılır.

Malalar, tuğla ve beton içeren ev inşaat projelerinde oldukça popüler araçlardır. Genellikle işaretleme malası olarak adlandırılan bir duvarcı malası, duvarcılar tarafından çeşitli görevler için kullanılır. Genellikle dar alanlara sığdırmak için tuğlaları kırmak ve harç, çimento ve sıva yüzeylerini şekillendirmek, yaymak ve düzleştirmek için kullanılır. Harcı tuğla katmanları arasına doldurmak ve düzleştirmek için geleneksel olarak uzun, ince bıçaklı daha küçük bir mala kullanılır. Duvar ustalarının kullandığı malalar normalde karbon veya paslanmaz çelikten yapılır.

Beton işçileri işlerinde sıklıkla çelik mala kullanırlar. Şamandıralı mala olarak da adlandırılan perdah malası, çekici bir tasarım ve doku oluşturmak için sertleşirken üst beton tabakası üzerinde sanatsal olarak manipüle edilir. Bir döşeme malasının, betonu bitirmek için dar köşelere girmek için biri dikdörtgen diğeri sivri olmak üzere iki kenarı vardır. Havuz malası adı verilen özel bir alet, özellikle beton yüzme havuzu güvertelerine uygulananlar olmak üzere, kaplamaları beton yüzeylere verimli bir şekilde uygulamak için yuvarlatılmış uçlara sahiptir.

İnşaat ve bahçe işleri dışında, çelik mala arkeologlar arasında popüler bir araçtır. Katmanları ortaya çıkarmak için kaya katmanlarını hafifçe kazımak için geleneksel olarak tuğla veya sivri mala kullanırlar. Katmanlar analiz edildikten sonra, uygun şekilde kazılabilir ve işlenebilir.