Chalk Paint nedir

Chalk Paint Nedir?

Pinterest’teki Kendin Yap bölümüne göz atarken, mobilya üzerinde güzel, eskitilmiş bir yüzey oluşturmak için tebeşir boya kullanan çok sayıda öğretici ile kaçınılmaz olarak karşılaşacaksınız. Bu özel boya popüler olmasına rağmen, ne olduğu ve ne için kullanıldığı hakkında bazı yanlış anlamalar var. Chalk tarzı boya hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Chalk Boyası Nedir?

Chalk tarzı boya, kısmen Pinterest sayesinde inanılmaz derecede popüler hale geldi, ancak onu geleneksel boyadan ayıran şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bir bakışta, chalk tarzı boya, yumuşak, ultra mat kaplamasıyla tanınır. Tebeşirle kaplı bir yüzeye benziyor, dolayısıyla adı. Boyanın kendisi lateks bazlıdır, yani madeni ispirtolar yerine suyla temizleyebilirsiniz ve standart boyadan daha kalın ve kullanımı daha kolay olma eğilimindedir.

Chalk paintin ne olmadığına dikkat etmek de önemlidir – benzer ismine rağmen chalk paint, herhangi bir yüzeyi tebeşirle yazabileceğiniz ve daha sonra kolayca silebileceğiniz bir kara tahtaya dönüştüren başka bir popüler özel ürün olan kara tahta boyası ile aynı değildir. Bununla birlikte, chalk paint, standart duvar boyasına daha çok benzer, sadece farklı bir yüzeyle. Yüzeyi bozabileceğinden, tebeşir boya üzerine çizim yapmaktan kaçının.

Chalk Paint Tarihçesi

” Chalk paint” terimi, onu 1990 yılında yaratan Annie Sloan şirketinin ticari markasıdır. Kendi adını taşıyan şirketin kurucusu Annie Sloan, daha az hazırlık gerektiren ve üzerinde çalışılması daha kolay olan bir boya istiyordu. İhtiyaçlarına uygun bir ürün bulamayınca bir tane yarattı. Önümüzdeki birkaç on yılda, formül, boyanın hemen hemen her yüzeye yapışması ve çok az hazırlık gerektirmesi veya hiç gerektirmemesi için geliştirildi.

Chalk paint hızla popülerlik kazandı ve eskitilmiş mobilyalar veya eski püskü şık dekorlar yaratmak için gidilecek yer haline geldi. Bugün Annie Sloan dışındaki diğer şirketler de benzer ürünler satıyor, ancak bunlar “kireç benzeri”, “kireçli stil” veya “kireçli yüzeyli” olarak markalanıyor.

Chalk Paintin En İyi Kullanım Alanları

Chalk paint, parçalara hafifçe eskimiş bir görünüm verdiği ve yıpranması kolay olduğu için mobilyalarda yaygın olarak kullanılır. Boyadığınız yüzeyi zımparalamanız veya astarlamanız gerekmediğinden, karmaşık bir mobilya tasarımı üzerinde çalışırken harika bir seçenektir. Aynı zamanda çok bağışlayıcıdır ve DIY dünyasını araştırmaya yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir.

Ancak, chalk paint hiçbir şekilde mobilyalarla sınırlı değildir. İnanılmaz derecede çok yönlüdür çünkü duvarlar, zeminler ve hatta metal dahil olmak üzere hemen hemen her yüzeye yapışır. Pek çok kişi, mutfak dolaplarında, özellikle eski püskü şık veya kır tarzı dekorda chalk paint kullanır.

Chalk paint kullanmanın bir başka popüler yolu da iki renkli bir sıkıntı yaratmaktır. Temel olarak, bir temel rengi boyarsınız, ardından başka bir gölgeyle kaplarsınız. Kuruduktan sonra, ilk rengin görünmesi için üst boya tabakasının alanlarını hafifçe zımparalayabilirsiniz. Mobilyalarda otantik ve eskitilmiş bir görünüm yaratmanın harika bir yolu.

Chalk Paint Maliyeti Ne Kadar?

Annie Sloan’ın orijinal chalk painti tipik olarak litre başına yaklaşık 42 dolara mal oluyor ve bu genellikle küçük bir şifonyer boyamak için yeterli olacak. Bununla birlikte, benzer ürünleri satan başka markalar da var, bunlara 8 onsluk kutu başına yaklaşık 8 dolar.

Kendinizi maceracı hissediyorsanız, normal lateks boyayı Plaster of Paris ile karıştırarak kendi chalk paintinizi yapabilirsiniz. Geniş bir alanı boyuyorsanız bu daha bütçe dostu bir rota olabilir, ancak daha büyük bir hata payı vardır.

Chalk Paint Dayanıklı mı?

Chalk paint ile ilgili en yaygın endişelerden biri, yüksek trafikli parçalarda kullanılabilecek kadar dayanıklı olup olmadığıdır. Kısa cevap evet, ancak yalnızca düzgün bir şekilde mühürlemek için zaman ayırırsanız. Annie Sloan boyasında, boyayı kaplamak için yumuşak cila kullanılması önerilir ve masa üstlerine ve çokça kullanılacak diğer alanlara iki veya üç kat uygulamak isteyebilirsiniz; sadece mumun tamamen kurumasına izin verdiğinizden emin olun.

Bu talimatları uyguladığınızda, chalk paintiniz muhtemelen birkaç yıl boyunca güzel görünecektir, ancak eski püskü görünmeye başlarsa yüzeyi her zaman yeniden cilalayabilirsiniz. Alternatif olarak, tebeşir boyanızı kapatmak için vernik veya hatta poliüretan kullanabilirsiniz ve birçok kişi bu yöntemin dayanıklılığı artırmak için iyi çalıştığını bildirmektedir. Ancak, bu mat yüzeyden uzaklaşabilir.