italyan boya nedir

Cilalı Sıva ve Eşsiz Nitelikleri

Alçı, taş veya tuğlanın görünümünü ve dokusunu taklit etmek için yapılabilen çok yönlü bir malzemedir. Olduğu gibi kullanıldığında genellikle yumuşak, kırılgan ve mattır. Öte yandan cilalı sıva, genellikle mermer, granit veya taş kakmalar gibi çok daha pahalı malzemelerin yerini alması veya tamamlaması amaçlanan bir dizi farklı aplike tekniğiyle elde edilen oldukça dekoratif bir sıva çeşididir.

Mevcut birçok farklı cilalı sıva stili vardır ve bunlar, hem iç hem de dış uygulamaların yanı sıra birçok dönem dekoru için restorasyon çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilalı sıva, estetik açıdan daha iyi olması ve sıradan sıva yüzeylerinden daha dayanıklı olması bakımından normal sıvadan çok daha üstündür.

Aynı zamanda, mermer, kireçtaşı, granit veya traverten gibi malzemelerin dokusunu, görünümünü ve çekiciliğini taklit edebildiği ve hatta rakip olabileceği için pahalı kakma işlerine ve diğer iç ve dış mekan kaplamalarına mükemmel bir alternatif olarak iki katına çıkar.

Üç yaygın cilalı sıva çeşidi vardır:

• Marmorino – tarihi Roma dönemine kadar uzanan ve Venedikliler için ihtişamlı günlerinin zirvesindeyken oldukça popüler olan klasik bir sıva türü olan marmorino, geniş bir yelpazede boyanabilen veya tamamlanabilen ezilmiş mermer ve kireç macununun birleşiminden yapılmıştır. dokular, renkler veya parlatıcılar.

• Scagliola – scagliola, son derece süslü veya girift detaylı kakmalar içeren mimari elemanlar üretmek için bir tekniktir. Pahalı mermer kaplamalar için ideal bir alternatif olup, mermer veya taş kaplama uygulamalarında imkansız olan üstün detay ve inceliği sağlamıştır.

• Sgraffito – oyma veya boyamayı taklit eden stilize bir etki yaratmak için kontrast renklerde çeşitli renkli sıva katmanları kullanan duvar dekoru için özel olarak kullanılan cilalı bir sıva tekniği.

Üç yöntemden hangisi kullanılırsa kullanılsın – bunların tümü orta cilalı sıva uygulamasında önemli uzmanlık gerektirir, normal sıva işinin sağlayamadığı aşağıdaki avantajları sağlar:

• Üstün dayanıklılık – alçı taban ile birleştirilmiş toz veya ezilmiş mermerden yapıldığından, normal sıvadan daha dayanıklıdır ve ek bir maliyetle mermerin fiziksel özelliklerini alabilir.

• Uygun fiyat – cilalı sıva, taşın dokusunu, özelliklerini ve estetiğini daha düşük bir maliyetle taklit edebildiği için uzun süredir taş işçiliğine ideal bir alternatif olarak kabul edilmektedir.

• Az bakım gerektiren yapı – cilalı sıva, normal sıva işleri ile aynı türden bakım gerektirmez ve hem iç hem de dış mekan uygulamaları için idealdir.

• Çok yönlü sanatsal ortam – cilalı sıva boyanabilir, dokulu veya çok çeşitli tonlarda veya parlaklarda bitirilebilir ve hatta mat veya düz bırakılabilir. Boya ile iyi çalışır ve hatta terrazzo görünümünü ve hissini taklit etmek için diğer malzemelerle kaplanabilir.