Dekoratif Boya Efekt Teknikleri

Geleneksel bir Marmorino efektinin uygulanmasında belki de en önemli adım, ürünün uygulandığı yüzeyin stabilitesini ve durumunu sağlamaktır. Bakılması gereken bazı önemli şeyler, tümü onarılması gereken düz olmayan alanlar, bariz çentikler ve raflar, çivi delikleri, soyulma ve bozulmuş alanlar.

Marmorino Etkisi

Sıva malası kullanılarak oluşturulan Marmorino etkisi, kalsiyum oksit bazlı doğal bir sıvadır. Oksijen, su, karbondioksit, kükürt vb. elementlerin alışverişine izin veren gözenekli yüzeyli iç/dış cephe ürünüdür. Hem cilalı hem de mat pürüzsüz dekoratif boya efektleri oluşturmak için kullanılabilir veya tekstüre uygulamalar için bir temel olarak kullanılabilir.

Adım 1

Bir karıştırma bıçağı kullanarak temiz bir malanın kenarına orta büyüklükte bir kireç spatulası uygulayın.

İpuçları: Kovanızı nemli bir bezle örtmek iyi bir fikirdir. Kurutulmuş ürünü asla kovanın kenarlarından taze ürüne kazımayın. Kürlenmiş ürün parçaları, cilaya istenmeyen çizik izleri ekleyebilir. İlk katı uygulamadan önce, ilave ankraj için ince bir kat akrilik fiksatif sürmek iyi bir fikirdir.

Yüzeye ince bir sıva tabakası yayın. Bir odada birden fazla duvarla çalışırken, aynı seansta tamamlayabileceğinizden emin olduğunuz bölümlerle çalışmak önemlidir. İlk katı tüm alana ince ve eşit şekilde yayın. Marmorino uygulaması, 0,5 mm’den daha ince katmanlar gerektirir. Cilalı sıvaların çok kalın uygulanması çatlak etkisi yaratabilir.

İpuçları: Malayı uygularken, ilk kat sırasında desenler veya çini efektleri oluşturmaya odaklanmak gerekli değildir. Son katta bu tür etkileri yaratmak için bolca zamanınız olacak.

İnce bir birinci kat uygulandıktan sonra, fazla ürünü mala ile temizleyin. Bu adım sırasında yüzeyi cilalamaya çalışmayın. Çelik mala bir kattan sonra cilalayacaktır; ancak bu uygulama için yüzey mat bırakılmalıdır.

Çelik mala gibi mineral ürünlerin emmesi için pürüzsüz ve gözenekli bir yüzey sağladığından astar kullanılması önerilir. Ancak standart bir astar üzerine mala uygulanacaksa ilk kattan önce 100 zımpara ile zımpara yapılması bu tür sorunları ortadan kaldıracaktır.

Adım 2

Nem, hazırlık ürünlerinin durumu ve yüzey tipine bağlı olarak kuruma süreleri çok olabilir. Mümkünse en az 3-4 saat beklemek her zaman iyi bir fikirdir. Ürün kuru gibi görünse de üzerine ikinci kat uygulamadan önce mümkün olduğu kadar sertleşmesi gerekmektedir.

İkinci katı uygulamadan önce yüzeyde kurumuş ürün olup olmadığını kontrol edin ve spatula gibi bir aletle temizleyin. Aşırı ürün birikimi olan alanlar 500 veya 600 zımpara kağıdı ile zımparalanabilir; ancak bu özel uygulama için zımparalama gerekli değildir.

İkinci ve son kat için iki temel uygulama yöntemi vardır.

A), daha büyük ve daha dalgalı desenler oluşturan mala uygulaması.
B) Daha detaylı ve homojen bir etki yaratan bir spatula uygulaması.

Hangi uygulamayı seçerseniz seçin, çizilmeyi önlemek için tercihen yuvarlatılmış kenarları olan paslanmaz çelik bir alet kullandığınızdan emin olun.

Burada sanatsal modelinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. 2-3 metrekarelik bölümlerde çalışmayı ve bir sonraki alana geçmeden önce bunları tamamen bitirmeyi unutmayın. Bir Marmorino uygulaması sırasında, ürünü henüz ıslakken mühürlemek veya cilalamak önemlidir.

Çelik malanın hala ıslakken parlatılması önemlidir. Doğal ürün içindeki kalsiyum’u aktive etmek, muhteşem bir parlaklık yaratır ve malzemeyi sertleştirir. Aletinizi çeşitli açılardan tutarak kontrol etmeyi öğrenmek, iyi bir sıva uygulamasının önemli bir parçasıdır. Bununla pratik yapmak, aleti değiştirmenize gerek kalmadan ürünü uygulamanıza, fazlalığı gidermenize ve kapatmanıza olanak tanır.

Tamamlanan yamaların pürüzlü kenarlarını sonraki bölümlerle birleştirilecek şekilde bırakmak, dikişleri ve bağlantıları daha uyumlu hale getirecektir. Çelik malanın özellikle sıcak veya kuru alanlara uygulanması kuruma sürelerini önemli ölçüde artırabilir. Bu olursa, ürünün iyice karıştığından ve sıvı olduğundan emin olun ve nemli bir bezle kapalı tutun.

Adım 3

İkinci kat tamamlandığında, cilalamaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için malayı alanın üzerinden birkaç kez geçirmeniz yeterlidir. Çelik mala küf tutmaz ve suya dayanıklıdır; ancak gözenekli bir malzemedir. Tam sızdırmazlık için uygulamadan birkaç gün sonra ağda kullanılabilir.