Dekoratif Duvar Resmi Nedir?

Dekoratif duvar resmi, bir tuval veya başka bir hareketli öğe yerine doğrudan duvarda boya ile yapılan sanat eseridir. Mutlaka bir görüntü veya desen değil, boya ile oluşturulan doku da olabilir. Resimler, küçük bir motiften tam oda duvar resmine kadar değişen tür ve boyuta göre değişir ve hatta süngerle boyama gibi tekstüre tekniğiyle boyanmış bir duvar bile olabilir. Bazıları elle yapılacak kadar basittir, diğerleri ise bir profesyonelin yetenekli ve istikrarlı eline ihtiyaç duyacaktır.

Dekoratif duvar resminin bir yararı, pahalı sanat eseri veya dekoratif duvar sanatı satın almaya alternatif oluşturmasıdır. Ayrıca, mükemmel tabloyu veya öğeyi aramak yerine ideal tasarımın özelleştirilmesine olanak tanır. Bir duvar resmi veya tasarım, herhangi bir boyutta olabilir ve alanı doldurmak için dekoratif bir şeye ihtiyaç duyan hemen hemen her alana sığabilir.

Duvar resmi gibi dekoratif bir duvar resmine sahip olmanın ilk adımı boyuta karar vermektir. Bazıları, motif gibi küçük bir şeye sahip olmak konusunda daha rahat olabilir. Diğerleri, bir odanın her duvarına uzanan tam bir duvar resmine sahip olmayı seçebilir. Orta ölçekli seçenekler için, ev sahipleri yalnızca bir duvarda sahte bir tablo veya duvar resmi düşünebilir.

Dekoratif duvar resmi, bir odayı evdeki herhangi bir odadan çok özel bir ortam gibi hissettirebilir. Örneğin, duvarları bir kumsal veya kır manzarasıyla boyamak, herkesin oradaymış gibi hissetmesine yardımcı olabilir. Kendinizi güzel bir tablonun içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Bir görüntü veya tasarım yerine dokulu duvarlara sahip olmayı tercih edenler için süngerleme, neredeyse herkesin yapabileceği inanılmaz derecede kolay bir seçenektir. Basit teknikler, bir baz katın uygulanmasını, kurumasına izin verilmesini ve ardından nemli bir süngerle bir boya cilasının uygulanmasını içerir. Diğer bir seçenek de, hemen hemen her tür dekoratif duvar resmi oluşturmak için tipik olarak birkaç farklı doku seçeneği sunan bir püskürtme doku tabancası kullanmaktır.

Küçük bir dekoratif duvar tablosu her yere sığabilir. Bunu koymak için bazı popüler alanlar arasında bir giriş yolu, pencerelerin üstü veya bir merdiven boyunca bulunur. Aksi takdirde boş bir alana biraz renk ve süslü detay ekler.

Ev sahipleri boyama stilini ve tekniğini seçerken bunun kalıcı olmadığını göz önünde bulundurabilirler. Bir süre sonra, boşlukta çalışmıyor gibi görünüyorsa, her zaman değiştirilebilir. Bu tür bir dekorasyon, uzun vadeli bir taahhüdü içermez ve tasarımda daha fazla esneklik sağlar.