italyan boya desenleri

Derz Dolgu Nedir?

Yenilerken, yeniden dekore ederken veya yeni bir yer inşa ederken, bantlama işleminin bir noktasında ortak bileşikle karşılaşmanız muhtemeldir. Ve elbette, eğer mesleğiniz alçı ise, zaten tamamen aşina olduğunuz bir şey olacaktır.

Derz dolgu nedir diye merak edenler için derz, köşe çıtası, pervaz ve bağlantı elemanlarının bitirilmesinde, tüm duvar ve tavanların sıyırılarak kaplanmasında geleneksel sıvaya alternatif olarak kullanılabilecek bir malzemedir. Her zaman ortak bileşik olarak da anılmaz, genellikle çamur veya alçıpan bantlama sıvası olarak tanımlandığını da duyabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Derz macunu, sıva ile bulabileceğinizden daha hızlı ve daha basit uygulama sayesinde, günümüzde yeni inşaatlarda ve yenileme projelerinde asılı alçıpanda yaygın olarak kullanılan kremsi, diş macunu benzeri bir malzemedir.

Pürüzsüz bir yüzey elde etmek veya kusurları veya delikleri kapatmak için bir yüzeye yayılır. Ve aslında birçok kişi bunu tercih ediyor çünkü daha az beceri seviyesi gerekiyor ve hataları düzeltmek ve düzeltmek için daha büyük olasılık nedeniyle alçıdan daha bağışlayıcı olduğu düşünülüyor.

Ne Tür Derz Dolguları Vardır?

İki ana derz dolgu türü vardır ve burada hangisini kullanacağınızı düşünürken tartmanız gereken şeyler şunlardır:

Ayar Tipi Derz Dolgu Maddesi

Alçı gibi, sertleştirici bileşik de su ile karıştırılması gereken bir toz halinde gelir ve çok sert bir finisaj sağlar.

Neme karşı daha dirençlidir (bu da onu banyo gibi nemli alanlar için harika kılar).

Çok hızlı sertleşir (zaman sizin yanınızda değilse mükemmel).

İhtiyacınız olan işe ve kapladığınız alana bağlı olarak çeşitli kuruma süreleri vardır.

Çabuk sertleşir ve çok az çekme yapar, bu da daha az çatlama ihtimali demektir.

Hazır Derz Dolgu Macunu

Hazır olarak geldiği için en kolay seçenek olarak kabul edilir, bu da karıştırmak için fazladan zaman harcanmaması ve sonrasında temizlemek için daha az zaman harcanması anlamına gelir.

Ayar türünden sonra yaymak daha kolaydır.

Suda çözünür (hataları düzeltmeniz gerekiyorsa artı puan, nemli bir alanda çalışıyorsanız pek iyi bir şey değildir).

Çok kolay kumlar.

Buharlaşma (veya havayla kurutma) yoluyla zamanla yavaşça sertleşmesi, kolayca manipüle edilebileceği anlamına gelir.

Ve kurumadan önce zamana karşı yarış yoktur, bu nedenle geniş alanlar için mükemmeldir.

Dezavantajı, kurumasının uzun sürmesidir (bazen 24 saat), bu nedenle onu yalnızca son bir kat veya küçük duvar kusurları için kullanmak isteyebilirsiniz.

Derz Dolgu Macununun Alçıdan Farkı Nedir?

Alçı, bildiğimiz gibi, yüzyıllardır kullanılan bir malzemedir ve bunun iyi bir nedeni vardır – çok serttir. Bu yüzden büyük şatoların ve katedrallerin duvarları yüzlerce yıldır lekesiz kalmıştır. Sıvanın su ve birçok darbe ile zarar görmesi neredeyse imkansızdır, bu nedenle bu tür duvarlar bu kadar uzun süre bozulmadan kalmıştır.

Derz Dolgu Ve Alçı Karşılaştırması

Ancak alçıyla ilgili olan şey, uygulamanın çok fazla beceri gerektirmesidir. Ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız, o zaman hatalarınızı düzeltmek derz dolgu ile olduğundan çok daha zordur. Bu nedenle, oldukça deneyimli bir sıvacı, sıva kullanmak için gereken işçilik ve uzmanlık düzeylerinden (sıvalı duvarların dayanıklılığından bahsetmiyorum bile) gurur duyabilirken, hız ve hassasiyet arayan başka bir sıvacı, bunun yerine derz dolguyu tercih edebilir.

Derz macununun zımparalanması da çok daha kolaydır, bu nedenle, alçı duvarları sabitlerken, insanlar genellikle bunu yapmak için alçı sıva yerine bunu kullanırlar.