Duvar Şablonu Nedir? Duvar Stencil Nedir?

Bir duvar şablonu, kesik tasarımlara sahip ince bir plastik tabakadır. Bu duvar şablonu tasarımlarının üzerini boyamak, iyi tanımlanmış ve görsel olarak çekici bir duvar deseni üretir. Şablon boyama daha bütçeye uygun bir kendin yap seçeneği olduğundan, bazı ev sahipleri geleneksel duvar kağıdı yerine duvar şablonu seçeneklerini tercih eder.

Ek olarak, şablonlar duvar kağıdından daha az kalıcıdır. Oturma odanızdaki veya yemek odanızdaki vurgulu bir duvarın görünümünü değiştirmek isterseniz, önce metrelerce yapışkan duvar kağıdını çıkarmak zorunda kalmadan orijinal şablonun üzerini kolayca boyayabilirsiniz. Bu yapışkan eksikliği, gelecekteki kendin yap projeleri için yeniden kullanılabilir şablonlarınızı temizleyip yeniden kullanabileceğiniz için duvar çıkartmalarını ve zemin şablonlarını daha çevre dostu hale getirir.

8 Popüler Duvar Stencil Deseni

Duvar boyama şablonları, çeşitli boyut ve desenlerde gelir ve bu da onları herhangi bir ev dekoru motifi için esnek seçenekler haline getirir. Modern duvar şablonu seçenekleri şunları içerir:

Tuğla Duvar: Üst katlara ağır bir tuğla vurgulu duvar eklemek yapısal olarak imkansız olabilir, ancak tuğla görünümünü basit bir karo kalıbıyla taklit edebilirsiniz. Ek doku ve doğal boya renkleri, uygulama sürecinize karmaşıklık katacaktır, ancak nihai ürün, ekstra zaman ve çabaya değer olabilir.

Chevron: Bu V şeklindeki desen, Roma döneminde ortaya çıktı, ancak o zamandan beri yüzyıl ortası modern tasarımın ve şık modanın temel unsuru haline geldi. Çağdaş tasarımcılar, bir duvara görsel derinlik ve kontrast sağlamak için yükseltilmiş mobilyaları vurgulamak için chevron mobilya şablonlarını veya chevron duvar kağıdı şablonlarını kullanır.

Damask: Bu zarif tasarım, genellikle bitki veya hayvanları içeren tekrar eden bir amblemden oluşur. Bir banyoyu aydınlatmak veya vurgulu bir duvara görsel doku eklemek için çiçek deseni kullanın.

Kendin Yap Stencil: Dekoratif vizyonunuza uygun bir duvar stencil deseni bulamazsanız, kendiniz yapabilirsiniz. Duvar sanatı şablon kitleri, tasarımlarınızı kesebilmeniz için birkaç plastik yaprak ve maket bıçağı içerir. Tasarımınızı düz bir yüzeyde test edin ve nihai ürünün doğru bir ön izlemesini elde etmek için boyanın kuruması için yeterli zaman tanıyın.

Geometrik: Karmaşık desenler veya basit, tekrar eden şekiller oluşturmak için ev dekoru şablon projenizde birden fazla geometrik şablon uygulayın. Unutmayın, geometrik desenler büyük duvarlar için iyi bir seçimdir çünkü onları önceki boya uygulamalarıyla aynı hizaya getirmek daha kolaydır.

Balıksırtı: Bu şablon deseni, şerit desene benzer şekilde sürekli V şeklinde bir tasarıma sahiptir; ancak, bir balıksırtı deseni dalgalı, zikzak bir yanılsama oluşturmak için dik açılı dikdörtgenler kullanır.

Mandala: Bu karmaşık duvar resmi deseni, çiçek açan bir çiçeğe veya çarka benziyor. Budizm’de önemli bir sembol olan mandala, dengeyi, birliği veya iyi şansı temsil eder.

Moroccan: Uzun zamandır ideolojilerin ve kültürlerin bir eridiği pota olan Fas, çoklu etkileri yansıtan kafes şablon tasarımlarıyla ünlüdür. Fas duvar şablonları, yinelenen mandalaları veya damask veya geometrik desenleri içerebilir.

Duvar Şablonu Nasıl Yapılır

Duvar şablonu projenizi tamamlamak için bu basit adım adım öğreticiyi izleyin:

Gerekli araç ve malzemeleri toplayın. Projeniz için ihtiyaç duyacağınız öğelerin çoğunu (şablonlar, maskeleme bandı, şablon fırçalar ve lateks veya akrilik boya) yerel ev geliştirme ve el sanatları mağazalarınızda bulabilirsiniz. Boyama işleminizi hızlandırmak için bir boya rulosu veya köpük rulo kullanabilirsiniz, ancak bu, şablonunuzdaki ayrıntı düzeyine ve kaç renk kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır. Maskeleme bandı yerine sprey yapıştırıcı da kullanabilirsiniz; ancak sprey yapıştırıcı duvarlarınızı aşırı boyamaya karşı korumayacaktır.

Çalışma alanınızı hazırlayın. Süpürgelik veya zeminlerinizi boya damlamalarından korumak için boya tepsinizin ve çalışma alanınızın altına bir damlama bezi yerleştirin. En iyi sonucu elde etmek için, ilk kat boyanızı uygulamadan önce duvarlarınızı toz veya kusurlardan arındırın. Şablonu çıkarırken, kalıbın arkasındaki fazla boyayı almak için yakınınızda bir bez veya kağıt havlu bulundurun.

Bir şablon oluşturun. Şablonlarınızı sıfırdan oluşturuyorsanız, deseninizi bir kağıda çizmek için bir kalem kullanın. Ardından, tasarımınızı kesmek için keskin uçlu bir maket bıçağı kullanın, kendinize zarar verme olasılığınızı azaltmak için bunu bir kesme tahtasına veya başka bir korumalı düz yüzeye karşı yapın. Verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmak için birkaç tane yapmayı seçebilirsiniz. Şablon yerleştirmenize kılavuzluk edecek düz bir çizgi çizmek için bir mezura, seviye ve kurşun kalem kullanın, böylece aynı anda birden fazla şablon kullanabilirsiniz.

Küçük bir alan. Şablonunuzu hedef alana yerleştirin ve yüksek kaliteli boya bandı kullanarak sabitleyin. Bu, şablonunuzun kenarlarında boya akması olasılığını azaltacaktır. Boyayı şablonun üzerine yayın, renk boşluklarından kaçındığınızdan emin olun. Şablonun ve boya renginin duvarda nasıl görüneceğine dair doğru bir ön izleme elde etmek için test bölümü boyasının tamamen kurumasını bekleyin. Baz kat arka plan rengine göre çok soluksa, birkaç açık kat daha uygulayın.

Alternatif şablon yerleştirme. Birden fazla şablon tasarımınız varsa, proje sürenizi en aza indirmek için şablon yerleşimini değiştirebilirsiniz. Bir duvarda yukarıdan aşağıya doğru çalışın. Dikey bir sırada birkaç şablon oluşturduktan sonra, önceki sıranın kurumasını beklerken yeni bir bitişik sıraya başlayabilirsiniz.

Hataları düzeltin. Küçük kusurları veya akmaları düzeltmek için küçük bir kuru fırça veya açılı köpük boya fırçası kullanın. Gelecekteki rötuşlar için hem arka plan hem de ön plan boya renklerini kaydetmek akıllıca olacaktır.