Duvarlarda Eskitilmiş Yüzey Teknikleri

Duvarlarda ve tavanlarda kullanılan eskitilmiş yüzey teknikleri, aşınmış, eski yüzeylerin görünümünü mükemmel bir şekilde taklit eder ve bir mekana karakter kazandırır.

Salaş şık ve endüstriyel tip mekanlar tasarlarken duvar ve tavanların antika görünmesi yeni bir kavram değil. Bu 90’lardan beri yapılıyor. Ancak ilgili teknikler gelişti ve bunu kolaylaştıracak yeni ürünler var.

Bu teknikleri aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Duvar Kağıdı

Eskitilmiş bir yüzey dokusunu duvarlara taşımanın en ucuz yolu özel baskılı duvar kağıdıdır. Bu, etkili bir şekilde gerçek bir sıkıntılı yüzeyin fotoğrafı, ancak duvarlar için şişirilmiş ve değiştirilmiş. Çatlamış ve aşınmış sıva veya betonu taklit eder ve 2,5 fit uzaktan bakıldığında şaşırtıcı derecede ikna edici bir iş çıkarır. Sadece yaklaştığınızda bunun duvar kağıdı olduğu belli oluyor.

Dezavantajı, özgünlük ve ucuzluk eksikliğidir. İnsanlar bunun duvar kağıdı olduğunu anlayınca deneyim lekelenir. Bu nedenle, duvar kağıdı evde iyi bir seçenektir, ancak ticari bir ortamda çok fazla değildir.

Sıva

Duvar kağıdı sahte, eskimiş bir yüzey sağlarken, asıl mesele sıvadır.

Sıkıntı birkaç yolla elde edilebilir. Bazen, eski duvar kağıdını veya boyayı duvarlardan çıkardıktan sonra hiç gerekli değildir – eski sıvalı yüzeyler genellikle düzensiz alanlar ve çukurlar ve çatlaklar ile renk değiştirir. Durum buysa, altını vurdunuz ve başka bir şey yapmanıza gerek yok.

Hala iyi olan eski sıva ve yeni sıva ile yüzeyi bozmanın en bariz yolu sıvayı kesmek ve el aletleriyle yontmaktır. Bu, sıva bittiğinde nasıl görüneceğini kontrol etmenizi sağlar.

Boyamak

Boya, özellikle yeni yüzeylerde, sıvalı bir yüzeye eskitme yapmanın başka bir iyi yoludur.

Boya ile şaşırtıcı derecede özgün eskitilmiş bir yüzey yaratmak mümkündür, ancak boyanın uygulanması zaman alır.

İyi haber şu ki, özel bir boyaya ihtiyacınız yok – herhangi iki iç boya yeterli olacaktır. Her iki boyayı da ayrı ayrı rulo ile rastgele sürüyorsunuz ve kağıt havluyla yayarak duvara silerek dokulu bir görünüm elde ediyorsunuz. Daha sonra izopropil alkolü ıslak yüzeye sürebilirsiniz. Bu, boyayı çarptığı her yerde dondurarak kurutur. Daha sonra bitirmek ve antika görünmesini sağlamak için duvarı zımparalayın.

Oksidasyon

Duvarlara aşınmış bir yüzey vermenin en yaratıcı yollarından biri oksidasyondur.

Bu, duvarların alçı içeren metal tozu içeriğiyle sıvanmasını ve kuru veya ıslak olduğunda bir aktivatörün uygulanmasını içerir. Aktivatör vurduğunda, metal parçacıklar paslanır ve sonraki birkaç gün içinde sıva, görünüşte sağlam bir metal yüzeye dönüşür.

Alçıyı bakır, bronz ve çelik dahil olmak üzere her türlü demir bazlı metal parçacıklarıyla karıştırabilirsiniz. Bazı duvarlar demir paslandıkça kırmızı-kahverengiye döner veya metal içeriğine bağlı olarak yeşilimsi maviye döner.