italyan boya desenleri

Duvarlarınız İçin En İyi Sıva Hangisi?

Her biri kendi artıları ve eksileri olan birçok farklı sıva türü vardır – burada iç duvarlarınız için ana seçeneklere bir göz atacağız.

Kendi kendine inşa etme veya yenileme projesinin son aşamalarındaysanız, sunulan farklı sıva türlerini düşünmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Sıva duvarları genellikle profesyonellere bırakılan bir iştir, ancak bu, eviniz için hangi tür sıvanın en iyi olacağı konusunda araştırma yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Bazıları, belirli mülk türlerine diğerlerinden daha uygun olacak ve onu doğru bir şekilde elde etmek için gerçekten para ödüyor.

Kullandığınız sıva türünün sahip olduğunuz ev tipine uygun olup olmadığını kontrol etmenin yanı sıra, belirli duvar yapıları ve uygulamaları için bazı sıva türlerinin diğerlerinden daha iyi olduğunu belirtmek de ilginçtir.

Kireç Sıvası ve Alçı Sıvası

Sunulan birçok farklı sıva türüne girmeden önce, daha geleneksel sıvalar ile günümüzde yaygın olarak kullanılan modern karışımlar arasındaki farklara hızlı bir şekilde bakmak önemlidir.

Kireç sıva, karışımı güçlendirmek ve duvarlarla iyi bir bağlantı sağlamak için genellikle hayvan kılı gibi lifler eklenerek kireç, kum ve su karışımından oluşur. Binlerce yıldır kullanılmaktadır ve birçok modern çimento sıvasının aksine nefes alabilir.

Bu nedenle rutubet sorunlarının ve yoğuşmanın önlenmesine yardımcı olabileceği dönem özellikleri için son derece uygundur.

Kireç sıvası da esnektir, bu nedenle binalardaki hareketle iyi başa çıkabilir – ayrıca eski binaların karakterine hakkını veren güzel ve yumuşak bir görünüme sahiptir.

Alçı sıva ise günümüzde en yaygın kullanılan sıva türüdür. Kısmen veya tamamen suyu alınmış alçıdan yapılır ve genellikle sertleştiricilerle birleştirilir.

Kireçten daha az esnektir ve hiçbir yerde nefes alabilirliğe yakın değildir, bu da onu dönem yenileme projeleri için uygun hale getiremez. Bununla birlikte, modern evlerde ve eklentilerde pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için idealdir, kullanma becerisine sahip profesyonel sıvacılar bulmak kolaydır ve kireçten çok daha hızlı kurur.

Önceden karıştırılmış ve tek kat formüller de dahil olmak üzere çok farklı şekillerde geldiği için kireç sıva üzerine kesin bir maliyet koymak zordur. Her katman için gerekli malzemeler de farklılık göstermektedir.

Çimento Sıvası

Kireç ve alçı sıvadan farklı olarak, çimento sıvası kum, çimento ve sudan yapılır – genellikle sahada karıştırılır. Hızlı sertleşme süreleri ve düşük maliyeti, onu popüler bir seçenek haline getirir, ancak çimento sıva ile pürüzsüz bir yüzey elde etmenin alçıdan daha zor olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, genellikle üzerine bir alçı sıva uygulanacaktır.

Çimento sıvanın kireç kadar nefes almaması ve esnek olmaması onu dönem evleri için uygunsuz kılmaktadır.

Kil Sıva

Son yıllarda geleneksel ve doğal sıva türlerine olan ilginin artması sayesinde, kil sıva şu anda eski ve yeni her türlü mülkte çok trend olarak görülmektedir.

Kil sıva, agregalar ve doğal liflerle birleştirilmeden önce birincil bağlayıcı eleman olarak doğal kil kullanır.

Her ne kadar boyanmadan bırakılabilen (çoğunlukla renkli gelirler) güzel bir mat yüzey ile sonuçlanan harika bir seçenek olsa da, kil sıva, duşlar veya lavabo arkaları gibi düzenli olarak suya maruz kalacak alanlar için uygun değildir.

İtalyan Sıva

Kil ve kireç gibi bir başka geleneksel sıva türü olan Venedik sıvası, şu anda iç duvarlar için oldukça popüler bir kaplamadır.

Karışımda agrega içermeyen pişmiş kireçtaşı ve sudan yapılır. Astar ve cila ile tamamlanır ve güzel, doğal bir görünüme sahiptir.

Tadelakt Sıva

Bir tür kireç sıva olan tadelakt, bazen Fas sıvası olarak da adlandırılır ve hem geleneksel hem de çağdaş iç mekan şemalarına uyan güzel, doğal, rustik bir görünüm verir.

Başlıca faydalarından biri, su geçirmez ve son derece dayanıklı olması, ıslak odalar ve mutfaklar da dahil olmak üzere her türlü uygulama için mükemmel hale getirmesidir.

Marmorino Sıva

Bir başka kireç bazlı sıva olan Marmorino, esas olarak sönmüş kireç ve öğütülmüş mermer olmak üzere kireç macunundan yapılır.

Matdan parlaka ve hatta doğal taş veya cilalı mermer gibi görünmek için çeşitli efektler üretmek için çeşitli şekillerde uygulanabilir.

Alçı Sıva Çeşitleri

Yukarıda incelenen çeşitli sıva türlerini yapmak için kullanılan tüm farklı malzemelerin yanı sıra, alçı bazlı sıva için alışveriş yaparken bunların nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin bir takım terimler de fark edeceksiniz.

Bunlardan en yaygın olanları:

Kara sıvası: Son kattan (skim coat) önce duvara uygulanmak üzere tasarlanmış bir astar olarak kullanılır. Tuğla gibi emici yüzeylerde kullanım için idealdir.

Yapıştırma sıvası: Bu, esmerleştirme sıvasına benzer ve son kat uygulanmadan önce kullanılır. Bununla birlikte, emici bir yüzeye dayanmadığı ve harika bir yapışma kabiliyetine sahip olduğu için daha popüler olma eğilimindedir.

Devedikeni sıva: Bu marka İngiliz Alçısındandır, ancak son kat için kısa bir yol haline gelmiştir ve alçıpan üzerinde veya iki katlı bir sistemin parçası olarak kullanılabilir.

Karlit sıva: Son kat olarak da kullanılan ve çok çeşitli alt yapılar için uygun olan bu sıva tipinin sertleşmesi daha uzun sürer.

Sert duvar sıvası: Astar olarak kullanılan diğer bir sıvadır, sağlam durumda duvar arka planları için en iyi şekilde kullanılır.

Tek kat sıvalar: Hem astar hem de son kat olarak kullanılabilirler. Diğer sıva türlerinden daha kalın olma eğilimindedirler ve tüm duvarların aksine daha küçük onarım işleri için en iyi şekilde kullanılırlar. (Alçı bazlı tek kat sıvaların aksine, piyasada genellikle kireçle ilişkili daha uzun kürlenme sürelerini azaltmak için tasarlanmış bir veya iki kireç bazlı sıva bulunmaktadır. Bunlar hala nefes alabilirler, ancak aşağıdaki gibi birkaç katkı maddesi içerirler: tebeşir ve kum.)