Fayanslara İtalyan Boya Nasıl Yapılır

Ev sahiplerinin daha çok kullanmaya başladığı bir boyama tekniği de İtalyan boya tekniğidir. Bu, bir mala ve İtalyan sıvası adı da verilen daha kalın bir boya kullanan bir boyama yöntemidir. Duvara mermer veya taş görünümü verir. Işık sıva yüzeyine çarptığında çok camsı, pürüzsüz bir görünüm verir. Yapay sıvasını bir karo duvara uygulamak çok kolaydır, ancak biraz zaman ve detaylara dikkat gerektirir.

Adım 1 – İtalyan Boya Satın Alın

Birçok boya mağazası, farklı renklerde İtalyan boya satar. Ancak, doğru türü satın aldığınızdan emin olmak önemlidir. Bir fayans duvarını kaplarken, fayansın yüzeyini kavramasına yardımcı olmak için boyanın içinde yapıştırıcı olan bir şey istersiniz.

Adım 2 – Fayans Yüzeyini Temizleyin

İtalyan boyanın karo duvara uygulamaya hazır olmadan önce temizlenmesi gerekir. Kir ve toz birikiminden kurtulmak için ılık su ve basit deterjandan oluşan bir temizleme solüsyonu kullanın. Bu, sıvanın karo yüzeyine düşme riski olmadan yapışması için önemlidir.

Adım 3 – Yüzeyi Hazırlayın

Karo çok pürüzsüz olduğundan, İtalyan boyayı almak için karo duvarını hazırlamanız gerekecektir. 120 kumlu bir zımpara kağıdı kullanın ve karo yüzeyini kazımak için kullanın. Fayansların hiçbirini çıkarmaya çalışmayın. Sıva için fayansın içine sadece küçük oluklar yerleştirmek istiyorsunuz.

Adım 4 – Çevre Koruması

İtalyan boya, istemediğiniz yüzeylere bulaşırsa oldukça dağınık olabilir. Bu nedenle köşelerde bant ve zemini ve mobilyayı korumak için bir damla bez kullandığınızdan emin olun.

Adım 5 – Önce Pratik Yapın

İtalyan sıvası uygulamak, boyama sırasında normalde yapılmayan bir teknik olduğundan, duvarınıza uygulamadan önce biraz pratik yapmanız gerekecektir. Bir tahta parçası kullanın ve mala ile ince bir şekilde yayın. Alçıpanın üzerine çamur uygularken yaptığınız uygulamanın aynısını kullanın.

Adım 6 – Duvar Boyası

Tekniğe sahip olduğunuzda duvara geçin ve boyamaya başlayın. Mala ile biraz sıva alın ve duvara yayın. İçini gösteren herhangi bir desen olmaması için rastgele kenarlar kullanın. Bir seferde küçük alanlarda çalışın ve tüm kenarları üst üste getirin.

Adım 7 – İkinci Kat Uygulayın

Alçı yaklaşık dört ila beş saat kuruduktan sonra ikinci katı uygulayın. Alçak yerleri doldurabilmek için malayı duvara 90 derecelik bir açıyla tutun.

Adım 8 – Üçüncü Kat Uygulayın ve Parlatın

Üçüncü katı uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bu kaplamayı yüzeyi düzleştirecek ve sert bir mermer görünümü verecek perdah tekniği ile takip edin. Malayı duvara yaslayın ve dairesel hareketlerle çalışın. Bunu ne kadar çok yaparsanız, yüzey o kadar pürüzsüz olur.