süet boya tekniği

İç Duvarlar İçin Süet Boya Tekniği

Yapay boya teknikleri, duvarlarınızda bir illüzyon yaratmanıza olanak tanır. Dokulu boya ve basit aletlerle mermerden ahşap damarlara ve İtalyan boyalara kadar her türlü yapay boya uygulanabilir. Bir kütüphaneyi, yatak odasını veya yemek odası duvarını, özel dokulu bir boya ve özel uygulama desenleri veya süeti taklit eden bir suni kaplama tekniği kullanarak suni süet kaplama ile kolayca kaplayın. Sonuçlar ışığı emer ve ışıkla oynar. Duvar rengini yumuşatır ve fırçalanmış deri yüzey izlenimi verir. Daha önce duvar boyamış olan herkes bu tekniği kullanabilir. Ancak başlamadan önce pencereleri açın ve yeterli havalandırmayı sağlayın.

Süet Boya için Fırça Tekniği

1. Başlamadan önce duvarları temizleyin ve yamalayın. Çatlakları, delikleri veya oyukları sıva ile doldurun ve kuruduğunda pürüzsüz bir şekilde zımparalayın. Kirli veya tozlu duvarları kuru bir bezle ve ardından nemli bir sünger veya 1:1 oranında sirke ve su solüsyonuna batırılmış süngerle silin.

2. Lateks iç boya ile astarlamadan önce temizlenmiş kuru duvarın kenarlarını bantlayın. Açık renkli bir astar, seçtiğiniz süet boyanın tonunu etkilemeyecektir.

3. İlk kat süet boyayı bir rulo ile uygulayın. Kapı ve pencere çerçevelerindeki ve tavandaki köşeleri küçük bir fırça ile törpüleyerek başlayın. Orta boy bir rulo ile duvardaki süet boyayı yuvarlamak için küçük bölümlerde çalışın, boyayı üst üste binen V şekillerinde uygulayın. Tüm duvarı kaplarken her bölümü bir öncekiyle karıştırın.

4. İlk katın iyice kurumasını bekleyin. Biraz çizgili ve düzensiz görünecek – tam olarak nasıl görünmesini istiyorsanız. Bir üst köşeden başlayarak ve duvarı kaplamak için dışa doğru çalışarak 3 inçlik bir fırça ile ikinci bir kat uygulayın.

5. İkinci katı uygularken fırça darbelerinizi çapraz çizin – çok önemli. Deseninizi rastgele yapın ve her “X” harfini yanındaki ıslak boyaya karıştırın. İki eşit olmayan boya uygulama deseni, boya kuruduğunda duvarda doku yanılsaması yaratmaya yardımcı olur.

6. Boya hala ıslakken ressamın bandını çıkarın, böylece kurumuş boyayı bantla çekme riskiniz olmaz. Duvarı 24 saat kurumaya bırakın.

Süet Oluşturmak İçin Bez Tekniği

1. Sıradan duvar boyası kullanarak duvarlarınızdaki süet boya görünümünü yaklaşık olarak elde etmek için bir bez tekniğini değiştirin. Duvarları herhangi bir boya işi için yaptığınız gibi hazırlayın: temizleyin ve yamalayın, çatlakları veya delikleri sıva ile doldurun ve kurumuş yamaları pürüzsüz bir şekilde zımparalayın ve kenarları tavan, süpürgelikler ve düşük yapışkanlı boya bandıyla bantlayın.

2. Duvarları su bazlı iç cephe boyası ile yumuşak, mat bir renkle astarlayın. Nötrler, son kat renginin duvara hakim olmasını sağlar; renkli bir astar kaplama, inceltilmiş bir yüzey kaplamasında renk verir veya görünür. Bir sonraki boya katını sürmeden önce astarın kurumasını bekleyin.

3. Süet etkisi yaratmak için süt kıvamında bir yıkama yapmak için ince mat lateks boya. Tek tip bir görünümden kaçınmak için fırçayı üst üste binen büyük X şekillerinde hareket ettirerek, yıkamayı duvarın küçük bir bölümü üzerinde bir seferde fırçalayın.

4. Temiz bir bez toplayın ve boyanın kurumasına fırsat bulamadan hemen ıslak yıkamaya sürün. Hafif bir dokunuş kullanın – bez boyanın bir kısmını kaldıracak ve yumuşak benekli, pürüzlü bir yüzey bırakacaktır. Duvarda fark edilebilir bir desen oluşturmamak için paçavranın yönünü değiştirin ve sallayın ve yeniden toplayın.

5. İki bölümün birleştiği yerde kalın veya sert bir renk kenarı oluşturmamaya dikkat ederek bir sonraki yıkama katını üst üste getirin. Her yeni renk yıkamasını tüm duvar boyunca sürmeye devam edin. Kullanmakta olduğunuz boya ile çok doygun hale geldiğinde yeni bir temiz bez ile değiştirin.

6. Sahte yüzeyin bozulmasını önlemek için boya hala ıslak veya nemliyken ressamın bandını çıkarın. Su bazlı boya birkaç saat içinde tamamen kurumalıdır.