İç Mekan Rengi Seçmek İçin 5 İpucu

Sıcak nötr renkler, ikincil renkler, İtalyan boya vurgu renkleri… renklerle dekorasyon yaparken, iç tasarımın renk şemalarına giren birçok faktör vardır. Evinizin duvarları için fırça ve ruloları ayırmadan önce, alanınız için mükemmel renk kombinasyonunu bulmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Dolabınıza bakın. Renk ilhamı için dolabınıza bir göz atın: Açık bir favori renginiz var mı? Çoğunlukla sıcak renkler mi yoksa soğuk renkler mi var? Toprak tonları mı yoksa canlı renkler mi? Bir renk patlaması olan nötrler? Açık mavi, deniz mavisi veya yumuşak maviler? Farklı renklerin bir arada olduğu bir dolabınız varsa, birkaç parça kıyafet alın ve odaya koyun. Örneğin, oradaki rengin nasıl hissettirdiğini görmek için kıyafetleri bir sandalyenin üzerine örtmeyi deneyin.

2. Alanı nasıl değiştirmek istediğinizi düşünün. Ev rengi, yalnızca bir alanın ruh halini etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda bir alanın boyutunu ve şeklini tamamen değiştirebilen inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Örneğin, zıt iki duvarda daha zengin bir renk kullanırsanız, oda daha dar ve daha samimi hissedilir. Ancak, zıt duvarlar daha açıksa ve İtalyan sıva vurgulu duvar olarak uzak uçta koyu bir renk veya daha koyu bir gölge kullanırsanız, bu aslında küçük bir odayı bile daha geniş hissettirir. Kirli beyaz ve beyaz duvarlar en fazla ışığı getirir; koyu duvarlar her şeyin rahat ve kapalı görünmesini sağlar. Kendi evinize ve iç tasarım fotoğraflarına bakın ve farklı duvarlardaki daha açık ve koyu renklerin bir alana, özellikle de küçük bir alana ne yapacağını görün.

3. Basit tutun. Duvar boyası seçmek, evinizdeki her odanın farklı bir renk olacağı anlamına gelmez, hatta tam tersi. Pek çok iç mimar ve dekoratör, kendilerini arzu ettikleri havayı uyandıran küçük bir iç mekan boya rengi grubuyla sınırlayacak ve daha sonra bu oda renklerini ev tasarımı boyunca kullanacaklar. Bu, yalnızca renklerin çakışmasını önlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm projeye odadan odaya birleşik bir his vermek için birleşik bir bütün gibi hissettirir. Uyum ayrıca küçük bir alanı daha büyük hissettirir.

4. Boya özelliğini unutmayın. Boya sadece birçok farklı renkte gelmekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli yüzeylerde gelir ve boya mağazasına gitmeden önce projeniz için hangi boyanın en iyi boya olduğunu bilmeniz gerekir. Parlaklıklarına göre kategorize edilmiş beş ana boya türü vardır: düz/mat, yumurta kabuğu, saten, yarı parlak ve çok parlak. Her cila, düşündüğünüz belirli renklerde boyanın nasıl görüneceğini etkiler, bu nedenle nihai ürünün nasıl görüneceğinden emin olmak için boyanızı uygun cilada test ettiğinizden emin olun.

5. Deney. Belirli bir renk trendine girmeden ve birkaç kutu boya satın almadan önce, en çok neyi sevdiğinizi bulmak için boşlukta bir veya iki renk deneyin. Günün belirli saatlerinde odanızdaki farklı aydınlatmalara (yapay ışık veya doğal ışık olsun) nasıl tepki verdiklerini görmek için boya örneklerini veya boya parçacıklarını duvara tutun. Daha da iyisi, bitmiş ürünün nasıl görüneceğine dair en iyi hissi elde etmek için duvarınıza birkaç boya örneği ve boya kartonları alın. Birkaç koyu renk, ardından birkaç açık renk deneyin. Sizinle gerçekten neyin konuştuğunu görmek için yapabileceğiniz her şeyi deneyin (mavi duvarlar, yeşil boya renkleri, boz kahverengi, leylak rengi).