italyan boya nedir

İntonaco Nedir

Intonaco, bir fresk resmi oluşturulurken uygulanan son sıva tabakasını ifade eder. Kurudukça kimyasal olarak değişen, freskleri duvar veya tavanın kalıcı bir parçası yapan pürüzsüz, kireçtaşı bazlı çimentodan oluşur. Rönesans döneminde duvarları süslemek için popüler bir yöntem olan buon fresk, sanatı son sıva tabakasına dahil etti.

Sanatçılar genellikle intonaco bitişinden önce birkaç kat sıva uygulamışlardır. Alçıyı kireci kum ve suyla karıştırarak oluşturdular. Kireç deniz kabuklarında, mermerde, kireçtaşında ve tebeşirde bulunur. Kireç öğütüldüğünde ve ısıtıldığında, kalsiyum sülfat bazlı hızlı kireç veya sıcak kireç haline gelir. Sönmemiş kireç, ev geliştirme mağazalarından toz halinde satın alınabilir.

Fresklerin yapımında kullanılan ilk sıva tabakası, duvarda kaba bir kat oluşturan kaba kumdan oluşur. Bunu, intonaco devam etmeden önce, kahverengi tabaka veya arriccio adı verilen ikinci bir uygulama izler. Havaya maruz kaldığında kirecin kimyasal bileşimi değiştiği için her katman bir önceki uygulamaya yapışır.

Freskler sıva üzerine ıslakken ve kireç kabuğu oluşmadan boyanmalıdır. Sanatçılar tipik olarak rengin nemli sıvaya nüfuz etmesine izin vermek için intonaco katmanını küçük bölümler halinde uygulamışlardır. Kuruduktan sonra kalıcı hale gelir.

Fresk resminin başka bir biçimine secco fresk denir. Bu yöntemde sanatçı renk pigmentine yumurta ekleyerek intonakoya yapışmasını sağlar. Bu sanat eseri, sıva kuruduktan sonra devam ettiği için tipik olarak zamanla pul pul dökülür. Mezzo fresk sanatçıları, rengi intonaco neredeyse kuruyken uyguladılar, bu nedenle rengin bir kısmı hala emildi. Renk pigmentleri, suyla karıştırılmış doğal minerallerden geldi.

Bu uygulama tekniklerini kullanan fresklerin çoğu sınırlı renklerden oluşmaktadır. Kireç oldukça alkalidir ve bazı minerallerle reaksiyona girerek kullanım için uygun değildir. Elementlere maruz kaldığında tonlar değişir ve kaybolur.

İstenen tasarımı duvara veya tavana aktarmanın tipik bir yöntemi, sahnenin kağıt desenini içeriyordu. Bir sanatçı desende küçük delikler açar ve çizimi duvara aktarmak için deliklerden siyah toz serperdi. Bu, zıplama adı verilen bir işlem olan intonaco üzerinde fresklerin silik bir taslağını bırakacaktır.