Kireç Boyası Nedir?

Nefes alabilen doğasından eşsiz bitişine kadar, kireç boyanın evinize sunacağı çok şey var. Duvarlarda kireç kullanma kılavuzumuzla daha fazlasını öğrenin…

Kireç boyası, en iyi geleneksel yapı malzemeleri ve kireç sıva gibi sıvalar için son kat olarak bilinir. Bununla birlikte, dokulu duvar kaplamalarının popülaritesi arttıkça, kireç yıkama evde kullanım için yeniden canlandı.

Bununla birlikte, bir duvarı kireçle boyamak, standart bir emülsiyon boya kullanmaktan farklı bir işlemdir ve elde edilen son kat çok farklı özelliklere sahiptir.

Artıları ve eksileri, emülsiyon ve kireç yıkama arasındaki farklar ve nasıl uygulandığından, bu eşsiz boya hakkında daha fazla bilgiyi kılavuzumuzda bulabilirsiniz.

Kireç Boyası Nedir?

Kireç boya, dokulu bir duvar yüzeyi oluşturan doğal, eko bir boyadır. Bir macun oluşturan sönmüş kireçten ve renk eklemek için bir pigmentten yapılmıştır.

Kireç önce çok yüksek sıcaklıktaki bir fırına konur ve ardından soğuması için suya konur. Suda ne kadar uzun kalırsa, o kadar kalınlaşır.

Kireç ve Normal Boya Arasındaki Fark Nedir?

Normal boyalardan farklı olarak, kireç duvarın yüzeyine nüfuz eder ve ardışık katlar üzerinde renk oluşur. Bu aynı zamanda nefes alabilir nitelikler de verir.

Kireç boya plastik içermez ve nefes alabilir, normal boya akrilik veya vinil (plastik) içerebilir, bu da ona daha düz bir görünüm verir ve nefes alamaz hale getirir.

Kireç boyası, mat bir emülsiyondan bile daha fazla, son derece düşük parlaklığa sahiptir ve benzersiz bir benekli dokuya sahiptir. Birçok modern yıkanabilir boyadan farklı olarak, kireç yıkama izleri ve çizikleri gidermek için silinemez.

Kireç Boyasının Faydaları Nelerdir?

Kireç, hem geleneksel malzemelerin kullanıldığı dönem evleri hem de karakter katmak isteyen modern evler için mükemmel bir seçim olmasını sağlayan bazı mükemmel özelliklere sahiptir.

Bu, eski ve nemli sorunlu duvarlar için uygun hale getiren nefes alabilen yapısını içerir.

Aynı zamanda dokusu, kadifemsi görünümü ve harika bir derinlik elde etmesi için seçilmiştir.

Dezavantajları Var mı?

Kireçli boya, pürüzlü, işaretli yüzeyler için oldukça bağışlayıcı olabilir ve herhangi bir kusuru gizlemez. Tüm gevşek ve dökülen malzemelerin çıkarılması gerekecek ve uygulamadan önce yüzeylerin kesinlikle temiz ve yağdan arındırılmış olması gerekir.

Yıkanabilir boyalardan farklı olarak, kireç, toz halinde olduğu için silinemez. Ayrıca dokunulamaz. Duvara tekrar seyreltilmiş bir kireç yıkama katmanı uygulamanız gerekecek.

Kireç Boyası Nerelerde Kullanılmalıdır?

Kireç boya geleneksel olarak dış duvarlarda kullanılır. Gözenekli taş ve kireçle işlenmiş yüzeyleri süslemek ve korumak için mükemmeldir. Ancak, iç duvarlar için de kireç kullanımı giderek daha popüler hale geldi.

Kireç haricen kullanıldığında hava şartlarına maruz kaldığında karbonatlaşma etkisi sayesinde eşsiz bir patina oluşturur. İç mekan kullanımı için karbonatlaşma aynı şekilde gerçekleşmez, bu da daha kadifemsi, daha az çizgili bir görünüm sağlar.
Kireç boyaları evin herhangi bir odasında kullanılabilir, ancak silinebilir olmadığı için giriş holleri veya çocuk yatak odaları gibi yoğun trafiğin olduğu alanlar için pek uygun değildir.

Kireç Boyasını Nasıl Uygularsınız?

Kireç yıkama boyası normalde rulo ile değil fırça ile uygulanır. Uygulaması kolaydır ve tam kapsama için dört kat gerektirir. Bununla birlikte, bazı marka kireç boyaları sadece iki kat gerektirecektir.

Karbonatlaşma sürecine yardımcı olmak için, ıslak bir yüzeye kireçli boya uygulanması gerekiyor – duvara uygulamadan önce, ikinci katı uygulamadan önce ve son kat tamamen kuruduktan sonra duvarın su ile sis püskürtülmesi gerekiyor. Bu işlem kirecin benekli ve kadifemsi görünümünü oluşturmasına yardımcı olur.

Kireç suyunun uygularken şeffaf görüneceğini, ancak kuruduğunda ıslakken göründüğünden çok daha hafif, opak bir yüzey elde edeceğini unutmayın.