Marmorino nedir

Marmorino Nedir?

Marmorino, özel bir duvar kaplaması türü olan Venedik sıvası olan marmorino veneziano’nun kısaltılmış halidir. Toz mermer karışımı ve kireç hamurundan oluşmasıyla diğer sıva türlerinden farklıdır. Diğer sıvaların çoğu, alçı, kum, silika veya çimento gibi başka bileşenlere sahiptir. Marmorino’nun geçmişi antik Roma’ya kadar uzanıyor, ancak 15. yüzyılda yeniden keşfedildikten ve Venedik şehri ve çevresinde popüler hale geldikten sonra halk arasında marmorino veneziano olarak tanındı. Zenginlik, zenginlik ve ince işçiliğin bir işareti haline geldikçe kullanımı yayıldı.

Daha modern zamanlarda, marmorino, hala bazıları tarafından kullanılmasına rağmen, 18. yüzyılın sonunda popülerliğini yitirmişti. 1970’lerin başında önde gelen bir mimar tarafından kullanılmasından sonra bir tür canlanma başladı ve bugün iç ve dış duvar kaplamaları için biraz pahalı olsa da popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Marmorino’nun yüksek maliyeti, diğer sıva türlerine göre daha pahalı olduğu için malzemelerinden ve ayrıca uygun şekilde uygulanması için gereken beceri ve zamandan kaynaklanmaktadır.

Marmorinoyu formüle etmek için kullanılan mermerin türü ve rengi, bitmiş ürünün rengini etkiler. Katkı maddeleri ayrıca çok çeşitli pigmentler eklemek için kullanılabilir. Kum veya silika gibi diğer katkı maddeleri, onu bu kadar çekici bir duvar kaplaması yapan niteliklerden uzaklaştıkları için olumlu olarak kabul edilmez. Geçmiş zamanlarda, toz mermer, taş ocaklarından ve diğer taş işlerinden kaynaklanan atıklardan ve yan ürünlerden geliyordu. Bugün, mermer artıkları genellikle sadece marmorino için özel olarak öğütülür.

Marmorino’nun popülaritesi, kısmen çok yönlülüğünden ve bir duvar kaplaması olarak fiziksel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Çeşitli şekillerde tamamlanabilir. Yüzeyler, ham kireçtaşına ve hatta cilalı mermere benzeyecek şekilde dokulu, perdahlı olabilir. İnce vurgular, düz renkler ve hatta tasarımlar dahil olmak üzere bir dizi efekt için pigmentler eklenebilir. Dekoratif özellikler marmorinoya da kalıplanabilir.

Duvar kaplaması olarak marmorino çok dayanıklıdır. Kurutulduğunda ve kürlendiğinde, neredeyse kireçtaşına yaklaşır ve ince tabakaların yüzyıllarca dayanmasını sağlar. Suya dayanıklıdır ve bu nedenle dış duvarlar için uygundur. Hem hava hem de nem geçirgendir, nemin hızla kaçmasına ve buharlaşmasına izin verir, duvarların içinde küf oluşumunu engeller ve marmorino’nun kimyasal yapısı da küflenmeyi geciktirir. Bazen uygulamadan önce geleneksel kireç sıva ile kaplanır.