italyan boya nedir

Pargeting Nedir?

Pargeting (veya bazen pargetting), bina duvarlarına uygulanan dekoratif veya su geçirmez bir sıvadır. Pargeting, genellikle bir duvarın tüm genişliğini kaplayan bir kabartma veya alçı tasarımı şeklinde, duvarlara bir çeşit süsleme eklemek için kullanılan bir tür sıva işlemidir. Terimin kendisi bazen “pargetting” olarak yazılır ve 17. yüzyılda ortaya çıktığına inanılır. Bir tür dekoratif sıva olarak, pargeting çok çeşitli geometrik şekiller ve hatta pastoral sahnelerin, insanların veya hayvanların gerçekçi görüntülerini oluşturmak için kullanılabilir. Teknik, oldukça pürüzlü görünecek bir duvar üzerinde pürüzsüz bir yüzey oluşturmak gibi pratik uygulamalar için de kullanılabilir.

Pargelemenin temel işlemi, duvarın bir bölümüne ıslak sıva uygulanmasını içerir. Tipik olarak, alçı, ıslak sıva için yeterli desteği sağlarken, eller ve hatta çeşitli aletler kullanılarak malzemeyi şekillendirmeyi mümkün kılan bir dizi mandal veya çivi kullanılarak yerinde tutulur. Dekoratif elemanların oluşumu, sıva karışımındaki bileşenlere ve hakim hava koşullarına bağlı olarak değişen zaman çerçevesiyle, sıva biraz dövülebilir kaldığı sürece devam eder. Başarılı olduğunda, pargeting duvarlara çok fazla görsel ilgi katabilir.

Pargeleme, duvarlara dekorasyon eklemenin bir aracı olarak hizmet etmenin yanı sıra, duvarların birleştiği derzlerde çıtçıtların gizlenmesi için pratik bir amaca da hizmet etmiştir. Bu, özellikle orta çağda doğruydu ve teknik, eklemlerin düzgün ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Teknik, binaların dış duvarlarında ilginç cepheler oluşturmaya yardımcı olmak için bugün ve bir dereceye kadar hala kullanılabilir ve istenirse iç duvarlar için bile kullanılabilir. Bu teknik kullanılarak oluşturulabilecek dekorasyon yelpazesi sadece tasarımcının hayal gücü ve kaynakları ile sınırlıdır.

Şöminelerin kaplamasında, özellikle bu yangınların yarattığı dumanı işlemek için kullanılan bacalarda alternatif bir parlama kullanımı da bulunur. Sıvama yaklaşımı, dumanın baca kanalından dışarı atılmasına daha elverişli olan bacalar içinde pürüzsüz bir yüzey oluşturmaya yardımcı olur. Baca yapımında bu yaklaşımın kullanılması, bir duvarda pargeting kullanımına benzer; bu, tasarımcının özelliklerine göre şekillendirilirken ve kalıplanırken alçıyı yerinde tutmaya yardımcı olmak için çiviler veya dübeller kullanılır.