Renkli Alçı ile Toskana Duvarı Nasıl Oluşturulur

Toskana görünümü, birçok çekici özelliğe sahip, sıcak ve doğal bir dekor tarzıdır. Toskana tarzında dekore edilmiş bir odanın görünümünü iyileştirmek için duvarlara hafif bir doku eklemek isteyebilirsiniz. Alçı bunun için kullanabileceğiniz malzemelerden biridir ve ne tür bir sıva kullanılacağı, nasıl renklendirileceği ve nasıl uygulanacağı konusunda çeşitli seçenekler vardır. Duvar kaplaması olarak sıva uygulamak çoğu insan için uygun bir projedir.

Toskana Stili

Toskana stili belirli bir görünüme atıfta bulunur ve ismine rağmen belirli bir yere veya bölgeye atıfta bulunmaz. Bu tarz, İtalya’yı veya Rönesans’ı anımsatan birçok unsuru bünyesinde barındırır. Toskana tarzı odalar hafif rustik veya toprak hissi verir ve genellikle altın, krem veya soluk kahverengi gibi açık toprak renkleridir. Toskana tarzı bir odaya renkli sıva eklemek, duvara düz boyalı alçıpandan daha doğal ve sıcak görünen bir doku oluşturur.

Renklendirilmiş Sıva

Alçı binlerce yıldır yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır ve kireç veya alçıdan oluşmaktadır. Düz sıva beyazdır, ancak alçı için özel olarak tasarlanmış pigmentlerle renklendirilebilir. Bu pigmentler alçıya ağırlıkça eklenir, yani ikisini birlikte karıştırmadan önce hem pigmenti hem de alçıyı tartmanız gerekir. Bu, birden fazla sıva partisi oluşturmanız gerekirse, renklendirmenizi tutarlı hale getirecektir. Pigmentleriniz, alçınız için en uygun ağırlık oranlarının nasıl oluşturulacağına ilişkin talimatları içermelidir.

İtalyan Sıva

Alçının temel bileşiminin birçok varyasyonu vardır ve diğer bileşenler eklenebilir. Genellikle, Toskana tarzı bir duvar oluşturmak için Venedik sıvası önerilir. Bununla birlikte, Venedik sıva satın almak, terimin birkaç farklı ürüne atıfta bulunabileceği için yanıltıcıdır. Geleneksel Venedik sıvaları, gerçek taş veya mermer görünümünü taklit etmek için mermer tozu içerir, ancak modern Venedik sıvaları, aynı görünümü elde etmeye çalışmak için başka bileşenler içerebilir. İtalyan sıva kullanırsanız, genellikle dekoratif boya ile boyandığından, kendiniz renklendirmeniz gerekmeyebilir.

Uygulama

Venedik sıvası tipik olarak bir suni cila olarak kabul edilir, ancak çoğu suni ciladan farklı olarak, üzerine boyamak yerine mala ile uygulanır. Duvara kaba, üst üste binen bir desende ince bir sıva tabakası uygulanır. Daha sonra, düşük noktaları dolduran, yağsız bir kat olarak adlandırılan başka bir sıva tabakası uygulanır. Daha sonra yüzey zımparalanır ve perdahlanır. Bazen cilalama yerine net bir yüzey kullanılır. Daha fazla parlaklık için metalik bir yüzey de kullanabilirsiniz. Bazen, daha dinamik veya mermer benzeri bir görünüm için birden fazla kat sıva veya birden fazla farklı renkte İtalyan boya sıva kullanılır.