italyan sıva malası

Sıva Malası Nedir?

Bir sıva malası, bir duvara veya tavana sıva kaplamaları uygulamak için kullanılan bir araçtır. Bu sıva genellikle ıslak alçı esaslı bir karışım şeklini alır ve modern kaplama veya geleneksel sıva teknikleri kullanılarak uygulanabilir. Alçı malası, kullanıcının bir bina içinde alçı duvarlar, tavanlar ve diğer yüzeyler oluşturmak için bu macun benzeri malzemeyi alçıpan veya torna sistemleri üzerine uygulamasını sağlar. Alçı malası, diğer mala modelleriyle bazı özellikleri paylaşırken, kullanıcının pürüzsüz, çekici bir yüzey oluşturmasına yardımcı olacak özel özellikler de içerir.

Geleneksel sıvada işçiler, torna tezgahı olarak bilinen bir dizi ahşap şerit üzerine ıslak alçı uygular. Bugün, bu torna tezgahının yerini büyük ölçüde blueboard adı verilen özel bir alçıpan şekli almıştır. İşçi ıslak sıvayı karıştırır, ardından ıslak sıvayı duvara aktarmak için büyük bir palet veya şahin kullanır. Daha sonra bu sıvayı yaymak, düzleştirmek ve istenen bitişi elde etmek için özel sıvacı malalarına güvenir. Bu malalardan bazıları, duvara benzersiz bir görünüm kazandırmak için ıslak sıvaya doku eklemek için bile tasarlanmıştır.

Temel sıva işleri için işçiler, arkaya tutturulmuş bir tutamağa sahip dikdörtgen bir düz sıva malası kullanırlar. Diğerleri, malanın arkasından ziyade bir ucuna tutturulmuş bir tutamağa sahip kenar malası olarak bilinen benzer bir aleti tercih edebilir. Kullanıcılar bir yüzeyin kenarlarını veya köşelerini sıvamak için dar, v şeklinde bir uca sahip kenar perdahına ulaşırlar.

Son işlem veya tekstüre için mastar malaları kullanılır. Bu sıva malası, malanın duvar yüzeyi boyunca daha düzgün kaymasına yardımcı olan yuvarlak kenarlara sahiptir. Bu yuvarlak profil aynı zamanda malanın kenarındaki sıvayı almayı ve tam olarak doğru bitişi elde etmek için çok ince bir şekilde yaymayı da kolaylaştırır.

Üreticiler, kullanıcıların kalite ve bütçeyi dengelemelerine yardımcı olmak için çeşitli malzemeler kullanarak bu sıva malalarını üretir. Karbon çeliği genellikle en ucuz mala malzemesidir ve bunu paslanmaz çelik yakından takip eder. Paslanmaz çelik üniteler biraz daha uzun ömür ve paslanmaya karşı daha fazla direnç sunarken, bu malzemelerin her ikisi de kullanımdan önce kenarları yumuşatmak için kırılmayı gerektirir. Önceden aşınmış paslanmaz çelik malalar daha pahalıdır, ancak keskin kenarların alçı duvarı kesmesini önlemek için makinede aşınmış kenarlara sahiptir. Önceden aşınmış altın malalar, hepsinden daha pahalıdır, ancak genellikle en uzun ömür ve en yüksek performans seviyesini sunar.