sıva nedir

Sıva Nedir?

Ne olduğunu bilmiyor olsanız da, muhtemelen daha önce sıva görmüşsünüzdür. Genellikle evlerde ve binalarda bitiş olarak kullanılır ve doğal, dokulu bir tarza sahiptir. Farklı renk ve kullanımları ile bir binanın iç veya dış cephelerinde sıva kullanarak ekstra bir tasarım öğesi katabilirsiniz. Bu yazıda, ne olduğu, neyden yapıldığı ve en iyi nerede çalıştığı da dahil olmak üzere sıva hakkında sık sorulan bazı soruları tartışacağız.

Sıva İç ve Dış Mekan Kullanımı

Sıva, istenilen renk ve dokuyu vermek için duvarlarda ve yüzeylerde kullanılan bir kaplamadır. Serttir ve İtalyan sıva gibi iç ve dış yüzeyler için kullanılabilir. Bitmiş bir dış mekan barbekü istasyonuna, bir evin dışına veya hatta bir mutfak adasının tabanına sıva yapmayı seçebilirsiniz. Ancak dış mekanlarda kullandığınız sıva ile iç mekanlarda kullanılan sıva aynı değildir.

Bir evin veya binanın dış cephesinde kullanılan sıva, gün boyu üzerine düşen güneş ışınlarına ve sert hava koşullarına dayanacak şekilde yapılır. Ahşapta kullanıldığında, ahşabın sudan zarar görmemesi için sıva uygulanmadan önce ahşabın üzerine kağıt yerleştirilir.

Sıva Tam Olarak Nedir?

Sıva, bir duvara dokulu bir yüzey ekleyen çimento esaslı bir cephe kaplamasıdır. Çimento, kum, su ve kireç karışımından yapılır. Çeşitli renk ve dokularda olabilir ve iki tip sıva sisteminde gelir. Bunlar 3 katlı sistem ve 1 katlı sistem olarak bilinir.

1 Kat ve 3 Kat

İki sıva sistemi, 1 ve 3 katlı sistemlerdir. Bunlar, nasıl yapıldığına ve ne için kullanıldığına göre biraz değişir. 3 katlı sistem genellikle kireçle karıştırılan ve mukavemeti ile bilinen plastik çimento ile yapılır.

3 katlı sistem çimento, kum ve sudan oluşan bir taban katına sahiptir. Bununla birlikte, daha güçlü ve suya dayanıklı hale getirmek için cam elyafı ve akrilik katkı maddeleri de içerir. Son kat, 1 katlı sistemler için de geçerli olan, baz katın üzerinden geçen akrilik veya çimento kaplama olabilir.

Bitirme Seçimi

Son kat sıva için kullanabileceğiniz iki farklı cila türü vardır. Bunlar akrilik veya çimento kaplamalardır. Her ikisi de iç ve dış mekanlarda kullanılabilir ve renk eklenebilir, ancak akrilik seçeneği daha parlak bir renk kaplamasına sahiptir.

Çimento

Bir çimento kaplama seçerseniz, çimentoyu kum ve suyla karıştırırsınız ve karışıma renk eklemeden önce. İstediğiniz rengi seçmek için bir renk şeması kullanabilir veya özel bir renk yaptırabilirsiniz.

Akrilik

Akrilik bir kaplama benzer şekilde yapılır, ancak karışımda doku eklemek için kırılmış taş parçaları bulunur. Bu kaplamayı çimento kaplama ile aynı şekilde renklendirebilirsiniz, ancak akrilik sıva renkleri daha parlak ve daha canlıdır.

Sıva Örnekleri

İki temel kaplama türü olmasına rağmen, kaplamanın dokusu ve görünümü değişebilir. Binaya ek doku kazandıran ve istediğiniz çağdaş veya İtalyan boya gibi geleneksel görünümle eşleştirilebilecek benzersiz bir stille gelen çok sayıda kaplama vardır. İşte en popüler seçeneklerden ikisi.

Çizgi

Bu cila üzerine püskürtülür ve çok sayıda küçük taş veya agrega parçalarının karıştırıldığı çok sayıda dokuya sahiptir. Bu, benzersiz bir dış cephe sağlamak için harika çalışan pürüzlü ve yoğun dokulu bir yüzey sunar.

Kum Kaplama

Bu bitiriş, çizgi bitişine benzer bir tarza sahiptir ancak uygulanması çok daha kolaydır. Bu bitiş, bir binaya az miktarda doku ekleyen bitişin içinde toplu parçalara sahiptir. Duvardan çok az çıkıntı yapan parçalarla veya kum yığınları gibi görünmek için daha uzağa yapışan parçalarla çok ince olabilir.

Sıva İçin En İyi İklim

Sıva dayanıklıdır ve hem sıcak hem de soğuk iklimler için mükemmeldir, ancak şiddetli yağmur veya sık kar fırtınası alan bir bölgede yaşıyorsanız, en iyi seçim olmayabilir. Şiddetli yağmur, kar veya dolu, dış sıvaya zarar verebilir, ancak en büyük sorun suyun emilmesidir. Yağmur yağdığında veya kar eridiğinde, sıva tarafından emilebilir ve yüzeyin arkasında bir nem cebine neden olabilir.

Bu nedenle, sıva sıcak veya soğuk sıcaklıklara dayanabilse de, ıslak iklimlerde kullanılmasını istemezsiniz. Yıl boyunca yüksek nemli veya sürekli yağış alan alanlar, sıvanızın kuru iklimlerde olabildiğince uzun süre dayanmamasına neden olur. Diğer dış cephe kaplama seçenekleri, daha yağışlı iklimler için daha iyi olacaktır.