dış cephe italyan boya

Sıvalı Dış Cepheler İçin En İyi Boya Nedir?

Sıva, kısmen hem dayanıklılığı hem de görünümü nedeniyle en popüler dış yapı malzemelerinden biridir. Ek olarak, çoğu ev ve işyeri sahibi, doğal yüzeyden ayrılmak yerine sıvalarını boyamayı tercih eder. Bu makale, sıvanın neden tipik olarak boyandığını, sıvalı yüzeylerde kullanılabilecek boya türlerini ve dikkat edilmesi gereken boya özelliklerini açıklayacaktır.

Neden Sıva Boyası?

Sıvalı dış cepheleri boyamak için iki büyük neden vardır: Estetik çekicilik ve artan dayanıklılık. Estetik çekicilik, birçok alçı ev sahibinin dış cephelerini boyamayı tercih etmesinin bariz nedenidir. Herhangi bir evin dış cephesini boyamak gibi, sıva boyamak da ev sahiplerinin sıva kurulumlarına kendi kişiliklerini ve tarzlarını eklemelerine olanak tanır.

Sıva uygulamanızın dayanıklılığını boyama yoluyla artırmak, muhtemelen düşündüğünüz bir şey değildir. Sıva üzerine boyama söz konusu olduğunda dayanıklılığın üç ana bileşeni nem koruması, hava koşullarına dayanıklılık ve viskozitedir.

Nem koruması, sıva uygulamalarının en önemli yönlerinden biridir. Nem, sıvanın arkasına ve duvarın iç kısmına sızarsa ve düzgün bir şekilde tahliye olmazsa ciddi hasara yol açabilir. Bu meydana gelirse duvarın iç yapısı küf, küf ve çürüme ile zarar görebilir. Boya kaplamaları, nemin sıva yüzeyinden emilmesini önleyerek bunu küçük bir miktar önlemeye yardımcı olur. Nem yine de duvara başka şekillerde girebilir, ancak bu giriş yolunu ortadan kaldırmak faydalıdır.

Boya ayrıca sıva kurulumuna bir düzeyde hava direnci sağlar. Yağmur, kar, sıcak, soğuk ve UV ışınları gibi zamanla sıvaya zarar verebilecek şeylere karşı koruma sağlar. Boyanın evinizi sıcağa ve soğuğa karşı yalıtmayacağına dikkat edilmelidir. Bunun yerine, sıcaklıktaki değişiklikler nedeniyle sıvanın genişlemesini ve büzülmesini önlemeye yardımcı olur.

Boyanın viskozitesi önemlidir çünkü boya ne kadar kalınsa, sıva yüzeyine o kadar fazla koruma sağlar. Daha kalın boya, nem girişine karşı daha iyi koruma sağlar ve ayrıca duvarı çizikler gibi hasarlara karşı daha iyi koruyabilir.

Dış Cephe Boya Çeşitleri

Sıva için dış cephe boyası söz konusu olduğunda üç ana seçenek akrilik, elastomerik ve duvarcılıktır. Her boya türünün artıları ve eksileri vardır, bu nedenle hangi özelliklerin sizin için en önemli olduğunu düşünmek isteyeceksiniz.

Akrilik boya en uygun fiyatlı seçenektir, ancak elastomerik veya duvar boyası kadar uzun ömürlü değildir. Aynı zamanda en fazla renk seçeneğine sahiptir, yani tam olarak istediğiniz gibi olmayan bir renge razı olmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca renk, diğer boya türlerine göre sıva yüzeyine daha derin nüfuz eder. Bu, nemin boyanın altına girmesini ve kabarcık oluşturmasını önler. Ancak bu, akrilik boyanın su yalıtımı için iyi olduğu anlamına gelmez. Son olarak, akrilik boya alternatiflerine göre daha hızlı kururken, sıvalı yüzeylere de yapışmaz, bu nedenle uzun süre dayanmaz.

Elastomerik boya en pahalı seçenektir. Ancak bunu telafi etmek için suya en dayanıklı seçenektir, yani nemin verdiği hasara karşı mükemmel koruma sağlar. Elastomerik boya temel olarak duvar yüzeyinde kuruyan sıvılaştırılmış bir kauçuktur. Bu, hem alternatiflerinden daha kalın olduğu hem de sıva yüzeyine en az nüfuz ettiği anlamına gelir. Bu özellikler, boyanın ağırlığı nedeniyle yüzeyden çekilmesine neden olabilir – ne kadar çok katman uygulanırsa, tehdit o kadar artar. Ek olarak, renkler o kadar canlı değildir ve boyanın tamamen kuruması birkaç gün sürebilir.

Duvar boyası, fiyatlandırma açısından orta seçenektir. Çok dayanıklı ve neme dayanıklı bir boyadır ancak daha sınırlı bir renk seçeneği mevcuttur. Bununla birlikte, sıva gibi duvarla birleştirmek için özel olarak tasarlandığından, bu amaçla kullanıldığında akrilik veya elastomerik boyadan çok daha uzun süre dayanır.

Aranacak Boya Özellikleri

Fiyat ve dayanıklılık genellikle bir değiş tokuştur. Daha ucuz boyanın genellikle daha sık yeniden uygulanması gerekir ve çevreye karşı daha az koruma sağlar. Su kenarında yaşıyorsanız, elastomerik boyanın su geçirmezliğini artırmak için daha fazla harcamaya değer olabilir. Aksi takdirde, fiyat ve dayanıklılık arasındaki optimum dengeyi belirlemeniz, akrilik ve duvar boyası arasında seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, ilk renk seçiminiz her boya türünde mevcut olmayabilir, bu da dikkate alınması gereken bir başka faktördür.

Bu boyalar ayrıca genellikle birden fazla farklı parlaklık tipinde gelir. Düz, yumurta kabuğu, parlak, saten ve yarı parlak mevcut olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, yapabileceğiniz en iyi şey düz bir parlaklık kullanmaktır. Parlatıcıların sahip olduğu plastik görünüme sahip değildir ve alçı duvarın doğal dokusunu ortaya çıkarır.

Son olarak, her boya türünün aynı sayıda kat gerektirmediğini unutmayın. Ne kadar çok kat uygulanması gerekiyorsa, o kadar pahalı olur. Ek katlar, duvar yüzeyine ek ağırlık ekler ve kuruma süresini uzatır. Bu, elastomerik boya ile dikkate alınması daha önemlidir.

Özet

Sıva boyama sadece görünüş için yapılmaz. Bir kat (veya birkaç) boya sıva yüzeyinin nemden, hava koşullarından, çiziklerden ve çatlaklardan korunmasına yardımcı olur. Kısacası, sıva duvarlarınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Ayrıca sıva üzerinde kullanılabilecek üç tür boya vardır: Akrilik, elastomerik ve duvarcılık. Her birinin, karar verirken tartılması gereken artıları ve eksileri vardır. Parlaklık türü gibi dikkate alınması gereken başka boya özellikleri de vardır.