duvar stencil

Stencil Çalışması Nedir?

Görsel sanatlarda, stencil, desenleri çoğaltmak, bir deseni, görüntüyü veya metni şablon haline getirmek için bir işlemdir ve genellikle plastik, kart veya plastik gibi ince bir tabakadan yapılan deliklerden dekore edilecek yüzeye mürekkep veya boya uygulanarak yapılır.

Süreç benzer kalsa da şablon çalışmalarımız, sizin için tasarımlarda derinlik geliştirmemize ve gerektiğinde oldukça karmaşık işler üretmemize olanak tanıyan kaba taneli Venedik sıva veya mikro çimento gibi çok çeşitli malzeme ve agregalardan yararlanır.

Yeniden kullanılabilir şablonlara veya tek seferlik kullanıma sahip olmayı seçmek, büyük ölçüde eldeki uygulama, şablonun nasıl görüneceği ve kurulumu tamamlamak için başka hangi işlemlerin olması gerektiği tarafından belirlenir.

Bu nedenle, duvar kurulumunuza tekrar eden bir desen yerleştirme fikrini seviyorsanız veya bir tasarıma dahil etmek istediğiniz metin, isim ve iletişim bilgilerine sahipseniz, o zaman şablon çalışması yüzeyleriniz için pekala çözüm olabilir.

Neden duvar kağıdı veya el boyaması detaylar yerine duvar şablonlarını kullanmalısınız?

Maliyet – Duvar şablonlarını kullanarak ve tasarımları kendiniz boyayarak paradan tasarruf etmek mümkündür, ancak dokulu sıvalar veya yüzey tasarımı kaplamaları kullanmanın teknik doğası gereği, bu tür şablon işlerini kendimiz gibi bir profesyonele bırakmanızı tavsiye ederiz. İlk yatırımın daha uygun maliyetli olabilmesi için şablonlar yeniden kullanılabilir bir formatta sipariş edilebilir. Duvar kağıdının çeşitli seçenekleri vardır, ancak konu bu tür kurulumları oluşturmaya geldiğinde size aradığınız doğru görüntüyü veya kaliteyi vermeyebilir, hazır ürünler kolayca bulunabilir ancak özel baskılı duvar kağıtlarının daha uzun teslim süreleri olabilir ve çok daha fazlası daha yüksek ön maliyetler.

Zaman – Bir şablonu boyamak, özellikle önceki duvar kağıtlarının kaldırılması gerekiyorsa veya yüzeyler kullanıma hazır kabul edilmeden önce yeterli miktarda hazırlık gerektiriyorsa, hazırlanması daha uzun sürebilen duvar kağıdı veya şablonla boyamaktan daha az zaman alır. Bir alanı şablon için hazırlamak, bağımsız bir kurulum olmasına veya daha büyük, daha karmaşık bir tasarıma dahil edilmiş olmasına bağlı olarak nispeten basit bir çile olabilir.

Dayanıklılık – Duvar kağıdı ve boyalı veya sıvalı şablonlar evin herhangi bir odasında kullanılabilir, ancak duvar kağıdı, banyo veya mutfak gibi yüksek nemli alanlarda, doğru türü seçmezseniz duvardan yırtılabilir, hatta çizikler ve sıyrıklar kağıdın hasar görmesine ve nemin girmesine neden olabilir. boyalı veya sıvalı şablonlar, özellikle montajın sonunda mühürlenip korunduklarında doğal olarak daha dayanıklı ve sağlam olacaktır. Ayrıca boyanız zarar görmüşse sadece basit bir rötuş yapmanız yeterli olacaktır, hasarın boyutuna göre bazı venedik sıvaları da bu şekilde düzeltilebilir. Duvar kağıdıyla, şablonun hasar görmesi durumunda tüm bölümleri veya damlaları değiştirmeniz gerekebilir, çünkü genel olarak konuşursak, onu düzeltmenin ve doğru görünmesi için kolay bir yol yoktur.

Esneklik – Tarzınız yıldan yıla değişirse veya belirli bir tasarıma hapsolmak istemiyorsanız, boyalı duvar şablonları kolayca ayarlanabilir. Fikrinizi değiştirdiğinizde basitçe üzerini boyayın. Duvar kağıdı söz konusu olduğunda, yalnızca en az 5 yıl ayakta tutmak istiyorsanız buna değer; Aksi takdirde, onu çıkarmak, sabır ve doğru araçlar gerektiren, zaman alan bir işlemdir. Dokulu Venedik sıvalarının veya doğal taş veya mikro çimento gibi diğer dayanıklı ürünlerin kullanıldığı tesisatların çıkarılması özellikle zor olabilir veya tasarım konusunda fikrinizi değiştirirseniz üzerine sıva yapılması gerekebilir.

Tutarlılık ve tekrarlanabilirlik – tasarım içinde veya birden çok site adresinde; bu, bir marka için aynı görünümü ve hissi korumayı hedeflerken veya bir tasarımı birden çok alana taşırken göz önünde bulundurulması gereken temel bir unsurdur.

Elle boyanmış şablon çalışmasına güvenmek, tekrarlanabilir bir duvar kağıdının sadece basıldığı ve duvara yapıştırıldığı, farklı boya partileri veya birden fazla aplikatör kullanarak tasarımlarda değişkenlik için birçok olasılık bırakır.

Dokulu ve sonra boyanmış alçı da bir dereceye kadar yoruma açıktır, ancak aynı sanatçı tarafından, aynı süreç ve malzeme yelpazesiyle kullanıldığında, şablon çalışmasının tutarlı olma olasılığı büyük ölçüde artar.