italyan boya nedir

En İyi Suni Son Kat Boyayı Nasıl Seçerim?

En iyi suni son kat boya seçiminiz, kişisel tercihlerinizi yansıtır ve evinizin tarzını tamamlar. Sahte son kat boyayı kendiniz uyguluyorsanız, istediğiniz görünümü elde etmenin kolaylığını veya zorluğunu da göz önünde bulundurun. Bazı suni son kat boya uygulamaları diğerlerinden daha kolaydır; bazıları mükemmel sonucu elde etmek için ek, pahalı araçlar gerektirir. Projeniz için en iyi suni son kat boyayı seçmek için tüm bu seçenekleri değerlendirin.

Sahte kelimesi Fransızca “taklit” anlamına gelir. Bu nedenle suni bir yüzey, gerçek bir bitişin taklididir. Örneğin, pahalı altın varak satın alıp duvarlara uygulamak yerine, birkaç parlak altın tonunda yarı parlak boya kullanın.

Özel süngerleme tekniği ile uygulanan suni boya, orijinal ürüne çok yakın bir görünüm sergiliyor. Sayısız çeşitlilikte suni yüzeyler, suni boyama teknikleri, sırlar, renkler ve stiller vardır. En yaygın olanlardan bazıları, paçavra, deniz süngeri ve Eski Dünya parşömeni ile süngerlemedir. Çatlak kaplama, mermer kaplama, ahşap damar, şablon popülerdir.

En iyi suni son kat boyayı seçmenin ilk adımı renkleri seçmektir. Odanın ruh halini veya atmosferini, mimarinin genel tasarımını ve mobilyaları not ederek evinizin mevcut stilinin envanterini çıkarın. Ev resmi bir klasik tarza sahipse mermer, Eski Dünya parşömeni veya ahşap damarlı görünüm için renkleri düşünün. Eviniz daha gündelik veya kır tarzı ise, o zaman paçavra, süngerleme ve şablonlama uygundur. Son derece özelleştirilmiş bir tasarım oluşturmak için odadaki mobilyalardan, halılardan veya diğer aksesuarlardan renkler çizin.

Renklerden sonra bir sonraki seçim boyadadır. Sahte son kat boyaların çoğu lateks iç boyalardır, çünkü lateks boyanın uygulanması kolaydır, çabuk kurur ve su ile temizlenir. En yaygın lateks suni boya kaplamaları, yumurta kabuğu boyası, düz boya, saten boya, yarı parlak boya ve parlak boyadır. Yumurta kabuğu ve saten boyalar, düşük parlaklıkta ışık yansıması sağladıklarından ve yıkanabilir olduklarından, suni son kat boyama için en iyi taban kaplama boyalarıdır. Ahşap lekeli suni son kat boya, jel lekeli veya sırlı bir boya tabanı ve özel grenleme araçları kullanır.

Son olarak, zamanınızı ve bütçenizi düşünün. Yemek odası duvarındaki büyük bir Trompe l’oeil duvar resmi gerçekten zarif görünebilir, ancak böyle bir teknik çok fazla sanatsal yetenek, zaman ve malzeme gerektirir. Boya ve perdahın yanı sıra, suni son kat boyama için en yaygın araçlar arasında bir boya rulosu, paçavralar ve boyama aksesuarları bulunur. Bazı suni bitirme teknikleri, deniz süngeri, özel cilalar veya yapıştırıcı, tüyler veya tahta damarlı taraklar gibi daha ayrıntılı araçlar gerektirir. İş için en iyi suni son kat boyayı seçerken ekstra masrafları ve özel teknikleri göz önünde bulundurun.