italyan-boya-vurgu-duvar

Tadelakt Nedir?

Tadelakt, orijinal olarak Fas’ta yapılan ve kullanılan bir tür kireç bazlı sıvadır – ve bunu uygulamak için kullanılan özel tekniktir. Diğer sıva çeşitleriyle aynı şekilde iç veya dış duvarlara uygulanır ancak tadelakt düz taşla parlatılır ve kurumadan özel bir sabun sürülür. Sonuç, saten, bazen parlak, su geçirmez bir yüzeydir.

Fas’ın Marakeş bölgesinden gelen kireç, geleneksel tadelakt yapmak için kullanıldı. Bu sıvanın ana temeli kireçtir. Bazen mermer veya kireçtaşından yapılmış ince kum eklenecek ve karışım su ile doyurulacaktır. Sade tadelakt açık renkli olduğundan, sıvaya biraz renk vermek için pigmentasyon veya renk tonu eklenebilir.

Alçı iyice birleştikten sonra, üzerinde çalışmadan önce kısa bir süre oturmalıdır. Alçıyı uygulamak için tipik olarak metal bir mala kullanılır. İsviçreli mala bu iş için geleneksel alet olmasına rağmen, herhangi bir büyük metal mala uygundur.

Üzerine ikinci kat sıva uygulanmadan önce ilk kat neredeyse tamamen kurumalıdır. Bu genellikle ortalama bir gün sürer. Bitmiş duvarın görünümünü etkileyeceğinden, herhangi bir mala izi düzeltilmelidir. İstenirse cila öncesi çok ince ve son kat tadelakt uygulanabilir.

Tadelakt’ın bilinen saten pürüzsüz yüzeyini elde etmek için, son kat tamamen kurumadan sıva cilalanmalıdır. Bu sıvayı cilalamanın geleneksel yöntemi, galet olarak bilinen pürüzsüz yuvarlak bir nehir taşıyla ovalamayı içeriyordu. Bazı kişiler hala bu yöntemi kullansa da, çoğu alçıyı perdahlamak için plastik veya metal mala veya seramik cilalama çarkı kullanır.

Bu tekniği kullanırken son adım, genellikle siyah sabun olarak adlandırılan özel bir sabun uygulamaktır. Bu koyu renkli sabun, zeytin reçinesinden yapılmıştır. Bu tür sıvaların suya dayanıklı nitelikleri sabun kaplamasına atfedilir. Tadelakt sıva, suya o kadar dayanıklıdır ki, Fas’ın her yerinde bulunabilen halka açık buhar banyolarında sıklıkla kullanılır.

Modern iç mekan sıhhi tesisat çağından önce, bu hamamlar yaygındı ve hemen hemen her sokak köşesinde bulunabilirdi. Bugün, sayıları azalmış olsa da, gezginler bu hamamları Fas’ta hala bulabilirler. Ziyaretçiler ya kendilerini yıkayabilir ya da ek ücret karşılığında bir hamam görevlisine yıkayabilir.