Tavan İtalyan Boya

Tavanınızı Boyamak İçin 5 Kolay Adım

Tavan Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

Tavan Boyası: Tavan boyası düz, mat bir yüzeye sahiptir. Mat kaplama, sıvadaki kusurları gizlemeye yardımcı olduğu için iş için en iyi boyadır. Mutfak veya banyo gibi yüksek nemli bir alanı boyuyorsanız, leke tutmayı önleyen bir tavan boyası kullanmayı düşünün. Beyaz tavan boyası en yaygın olanı olsa da, bir boya rengi kullanmak odanın daha büyük görünmesine yardımcı olabilir.

Tavan İtalyan Boya: İtalyan tavan boyaları ya da İtalyan sıva, binaların iç cephelerinde bulunan tavanları için özel olarak üretilmiş dekoratif boyalardır. İtalyan tavan boyaları çatlama ve dökülme yapmaz, rutubeti ve nemi dışarı atar, insan sağlığına ve çevreye zarar vermez, kabarmaz, pullanmaz, rengi solmaz.

Son yıllarda sıra dışı ev dekorasyonlarında İtalyan boya tavan uygulamaları ön plana çıkmaya başlamıştır. Dekoratif boya hakkında detaylı bilgi almak için İtalyan boya yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Boya Tepsisi: Boyanızı bir boya tepsisine dökün. Hızlı temizlik için bir tepsi astarı kullanın.

Boya Rulosu: Bir boya rulosu, tüm tavanı kolaylıkla döndürmenize yardımcı olacaktır. Tavan için kısa tüylü rulo kullanabilirsiniz.

Uzatma Sapı: Bir uzatma sapı, boya rulosunun ucuna vidalanır. Yüksek tavanlara ulaşmak için gereklidir, ancak standart yükseklikteki tavanların hızlı bir şekilde çalışmasına da yardımcı olabilir.

Merdiven: Boyayı uygularken ve tavanın kenarlarını boyarken bir merdiven kullanın.

Boya Fırçası: Temiz kesilmiş çizgiler için, aydınlatma armatürlerinin etrafını ve tavanın kenarlarını boyamak için açılı bir fırça kullanın.

Bezler: Zeminleri boya damlamalarından ve sıçramalarından korumak için birkaç plastik damlama bezi veya muşambası serin.

Maskeleme Bandı: Duvar boyasını, pencereleri, kapıları ve taç pervazlarını gerektiği gibi korumak için maskeleme bandını kullanın.

5 Adımda Tavan Nasıl Boyanır

Alanı hazırlayın. Mobilyaları alandan kaldırarak başlayın. Ardından, aydınlatma armatürlerini ve tavan vantilatörlerini kapatın veya çıkarın. Son olarak, zeminlerinizi korumak ve boya sıçramasını önlemek için damla bezleri serin.

Duvarları bantlayın. Uzman boyacılar bu adımı atlayabilir. Ancak ev geliştirme projelerinde yeniyseniz, duvarlarınıza tavan boyası bulaştırmamak için duvarların üstlerini bantlayın. Tüm odayı boyuyorsanız, tavanla başlayın ve bu adımı atlayın.

Astar (isteğe bağlı). Tavanınız hiç boyanmadıysa veya lekeliyse tavan boyanızı uygulamadan önce boya astarı uygulayın.

Kesik köşeler. Tavan kenarlarının boyanması, köşelerin kesilmesi olarak bilinir. Temiz kesimli çizgiler için rulo yerine açılı bir fırça kullanın. Tüm odayı dolaşarak tavanın kenarları boyunca yumuşak, uzun vuruşlar uygulayın.

Boyayı uygulayın. En iyi sonuçlar için, bir seferde 120 cm karelik bölümlerde boyayı uygulayın. Belirgin boya çizgileri bırakmamak için önceki bölümün ıslak kenarını yuvarlayarak sonraki bölümü boyamaya başlayın. İlk kat boyayı kurumaya bırakın. Gerekirse ikinci bir kat uygulamak için aynı boyama ipuçlarını izleyin.