italyan boya avantajları

Venedik Cilalı Sıva Nasıl Uygulanır?

İtalya’da Venedik’ten yayılan Venedik sıvası, Rönesans döneminde son derece popüler hale geldi, ancak bundan çok önce yaygın olarak kullanıldı. Aslında Roma döneminde kullanıldığına dair kanıtlar var.

Venedik cilalı sıva, dikkatleri üzerine çekmeyi başaran zarif, aynalı bir yüzey sunar. Bu gerçekten kendini ifade eden cilalardan biridir ve dekoratif logolar ve şablonlar dahil olmak üzere desenler ve renkler açısından da inanılmaz bir seçim yelpazesi vardır.

Dahası, cilalı sıva, diğer iç mekan uygulamaları gibi nadiren çatlaklara veya büzülmeye maruz kalan, “ömür boyu kaplama” olarak bilinen sağlam bir malzemedir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm bunları göz önünde bulundurarak cilalı sıva uygulamak oldukça uzman bir yaklaşım gerektirir. Bir amatör için gerçekten bir iş değil, çok uzman bir sıva şekli.

Kusurları göstermesiyle tanınan, çalışmak için oldukça sıra dışı bir üründür. Tek bir duvarı veya tavanı tamamlamak için büyük miktarda beceri ve saatlerce emek gerekir. Bu bir gecede, hatta bir yılda öğrenilebilecek bir şey değildir. Bu beceriyi mükemmelleştirmek için uzun yıllar pratik yapmak gerekir.

Venedik Cilalı Sıva Uygulamak İçin Hangi Aletler Gereklidir?

Cilalı sıva uygulamak için doğru aletleri kullanmak çok önemlidir. Aksi takdirde, ışığı güzelce yansıtan kusursuz parlaklığı elde edemezsiniz. Bu ürünün bitişi tüm dünyada bilinir.

Cilalı Sıva Uygulamadan Önce Nasıl Hazırlanır?

Sıva yapılacak yüzey temiz ve kusurlardan arındırılmış olmalıdır. Tüm delikleri veya çatlakları doldurun ve pürüzlü dokuları pürüzsüz bir yüzey elde etmek için zımparalayın. Mümkün olan en iyi yapışma için pürüzsüz bir yüzey bırakarak kir veya gresi temizleyin.

Boyalı duvarların üzerine sıva yapmak mümkündür, ancak parlak boya ise, parlaklıktan kurtulmak için ona biraz gren verin.

Daha da önemlisi, mala ile sıvayı kesmemek için duvarların köşelerini zımpara kağıdı ile yuvarladığınızdan emin olun. Bu, göze hoş gelmeyen kusurlara neden olabilir.

Venedik Cilalı Sıva Duvarlara ve Tavanlara Nasıl Uygulanır

Bu, üç tam kat Venedik sıvası ile sonuçlanan bir kat kat uygulama sürecidir.

İlk Kat

İlk kat, yüzeyin son bitişini gerçekten etkilemese de, sonraki iki katın uygulanmasında önemli bir rol oynayacaktır.

İnce bir sıva tabakası uygulamak için mala kullanarak odanın köşesinden içeriye doğru çalışmaya başlayın. Kaplama o kadar inceyse endişelenmeyin, arkasındaki duvarı görebilirsiniz. Sadece ince yaptığınızdan emin olun, ama eşit. Amacınız pürüzsüz bir yüzey elde etmektir.

Memnun kaldığınızda, ilk kat güzel ve eşit, en az 16 saat kurumaya bırakın.

İkinci Kat

İkinci kata başlamadan önce, duvar veya tavana önce 400 kumlu zımpara kağıdı, ardından 600 kumlu zımpara ile iyi bir zımpara yapın ya da sadece çelik yünü kullanın. Dairesel hareketlerle ve çok az basınçla küçük alanlarda çalışın. Gerektiğinde duvarınızı veya tavanınızı yeniden bantlayın. Artık ikinci katınızı sürmeye hazırsınız.

İkinci kat ile amacınız ilk katı doldurmaktır. İlk katınız ne kadar pürüzsüz olursa, bu aşamayı o kadar kolay bulacaksınız. Yine köşeden başlayın, içeriye doğru çalışın ve ince ve eşit tutun. Tutarlı kapsama için ince, kısa vuruşlar kullanın.

İşiniz bittiğinde, bu katın kuruması için en az 24 saat verin.

Üçüncü Kat

Üst düzey yüzeyler, nihai kusursuz yüzey için üçüncü kat Venedik cilalı sıva gerektirir. İkinci kat için uyguladığınız yöntemin aynısını kullanın, ancak bunu uygulamadan önce zımparalamaya gerek yoktur.

Bu son katın sadece matlaşmaya başlayana kadar kurumasını bekleyin. Bu bir saatten fazla sürmemelidir. Çok uzun bırakın, bir sonraki cilalama adımını çok zor bulacaksınız.

Parlatma

Malanızı alın ve duvara veya tavana yaslayın. Hafifçe bastırın ve küçük daireler çizerek hareket ettirin. Buradaki amaç, Venedik cilalı sıvaya benzersiz bitişini veren zıt renkleri ortaya çıkaran sıvayı düzleştirmek ve perdahlamaktır. Malanın köşelerinin sıvayı çizmemesine veya çizmemesine dikkat edin. Bu olursa, derhal tamir ettiğinizden emin olun ve tekrar mat bir görünüm elde etmek için kurumaya bırakın.

Şimdi tozu silmek için tüy bırakmayan bir bez kullanın. Ardından, ikinci katı uygulamadan önce yaptığınız gibi yüzeyi tekrar zımparalayın. Yüzeyin tanecikleri ne kadar ince olursa, parlaklığı o kadar yüksek olur ve o kadar fazla ışık yansıtır. Son tozu çıkarmak için tüy bırakmayan bezle tekrar silin.

Cila

Venedik cilalı sıvanızın parlaklığını arttırmak, kire ve kire karşı korumak ve temizlemeyi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz çeşitli malzemeler vardır. Balmumu bunlardan biridir, beklediğiniz o çarpıcı ayna yüzeyini görene kadar kullanın.