italyan sıva nedir

Yapay Mermer Görünümlü Boya Nedir?

Yapay mermer görünümü, duvarlara, mobilyalara veya diğer eşyalara doğal taş görünümü vermek için kullanılan dekoratif bir boyama tekniğidir. Benekli arka planı oluşturmak için çeşitli farklı fırçalarla gerçekçi taş renklerinde boya ve cila katmanları uygulanır. Doğal bir görünüm yakalamak için damarlı çizgiler eklenir; mermer kaplama, daha gelişmiş dekoratif boyama tekniklerinden biri olarak kabul edilir. Marbeling ve marbelize, suni mermer kaplama yaratma sanatının diğer isimleridir. Faux, yanlış kelimesinin Fransızca karşılığıdır; bitişin nihai sonucu gerçek mermerin sonucunu taklit etmelidir.

İstenen sonuç gerçekten elde edilmeden önce, genellikle boya ve sır ile mermerin doğal görünümünü oluşturmaya çalışmak için çok fazla pratik yapılması gerekir. Gerçekçi bir mermer görünümü elde etmek için farklı tonlar ve İtalyan boya katmanları kullanılmalıdır. Sır, doğal mermerin sahip olduğu parlaklığı vermeye yardımcı olmak için boyaya karıştırılır.

Arka plandaki tüm öğelerini doğru bir şekilde elde etmek, dekoratif boyacının çok fazla deneme yapmasını gerektirebilir. Bununla birlikte, çaba burada bitmez, çünkü mermerin sahip olduğu doğal mineral damarlarının görünümünü doğru bir şekilde oluşturmak için arka planın üzerine farklı renk ve kalınlıkta çizgiler çizilmesi gerekir. Tamamlanan suni mermer kaplama metal, ahşap, duvarlar ve hatta tezgahlara uygulanabilir.

Sır ve boya arka plan karışımını uygulamak için genellikle daha büyük, ıslak fırçalar kullanılırken, çizgi ayrıntılarını eklemek için genellikle sanatçının yağlı boyalarına batırılmış daha küçük kuru damarlama fırçalarına ihtiyaç vardır. Bazı bölgelerde daha derin mermer çatlakları yanılsaması yaratmak için damar detaylarının değişen derecelerde basınçla uygulanması gerekir. Bazı suni mermer kaplama arka plan teknikleri için, dekoratif boyacının, efektin hafif, ancak dokulu olması için bileğini bükerken, chiqueteur adı verilen ıslak fırçayı dik tutmalıdır. Bazı boyacılar, doğal mermerde ince damarların görünümünü basmak için tüyler kullanır.

Mermerleme, suni mermer kaplama yaratma sanatının diğer ismidir. Bu bitişi yaratmada uzman olan birçok dekoratif boyacı, duvarlar veya mobilyalar için başka boyama teknikleri de yapar. Bir evin girişindeki düz alçı sütunlar gibi bazı mimari özellikler, özellikle suni mermer görünümüne uygundur. Suni mermer tekniğinde deneyimli dekoratif sanatçılar, doğal taş görünümünü oluşturmak için bunu şömineye uygulayabilir.