Yapay Venedik Sıvasını Boyamak için 8 Adım

Yapay bir Venedik sıva boyamak basit ama sanatsal bir tekniktir. Bu tekniği kullandıktan sonra zevkleriniz veya renk tercihleriniz değişirse, zımparalayıp yeniden başlayabilirsiniz. Venedik sanatının anahtarı ikilidir: (a) Ne kadar çok katman uygularsanız, yaratacağınız görünüm o kadar derin olur ve (b) son adımda spatulanıza ne kadar fazla baskı uygularsanız, o kadar fazla cila elde edersiniz.

Adım 1 – Yapay İtalyan Sıvanız için Renkleri Hazırlayın

Boya renklerinden iki veya üçünü bir alüminyum tavaya veya kaba dökün. Kalan boya renklerini diğer alüminyum tavaya dökün. Renklerin her biri ayrı olmalı, birbirine karışmamalıdır.

Adım 2 – Yapay Venedik Sıvanızın Arka Plan Katmanını Boyamaya Başlayın

Çalışırken çelik spatulayı temiz tutmalısınız. Spatulanızda kurumuş boya veya sıva birikirse, çalışmanızın yüzeyini çizebilir veya işaretleyebilirsiniz.

İsterseniz önce bir tahta üzerinde tekniği uygulayabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız, doğrudan duvara boyamaya başlayabilirsiniz.

Bir renk seçin ve mala veya spatulanızı o renge batırarak duvarın yaklaşık dörtte birini boyayın. Alttan yukarı çalışın. Malayı silin.

Adım 3 – İkinci Renkle Boyayın

İkinci bir renk seçin. Duvarın tepesinden başlayarak, boyayı yaklaşık dörtte biri aşağıya kadar uygulayın. Malayı silmeyin.

Adım 4 – Üçüncü ve Dördüncü Renkleri Kullanın

Malayı üçüncü bir renge batırın ve mala üzerinde iki renk olacak şekilde dördüncü ile katlayın. Duvarın üst kısmından başlayarak, bu sefer tüm duvarı boyayın, böylece önceki gölgelerle örtüşürsünüz.

Adım 5 – Boyamaya Devam Edin

Malanızı giderek daha koyu renklerle sürmeye devam ederek uygulamanızı bitirin. Her zaman iki tane seçin ve duvarın dibine doğru çalışarak orijinal boya katmanınızla birleşene kadar boyamaya devam edin.

Adım 6 – Değerlendirin ve Kurutun

Tüm duvarı boyadıktan sonra geri çekilin ve sonucu değerlendirin. Duvar mat bir görünüm gösterene kadar çalışmanızı 1 ila 4 saat kurumaya bırakın. İsterseniz daha sonra her zaman daha fazla ton ve vurgu ekleyebilirsiniz.

Adım 7 – Venedik Sıvasını Uygulayın

İtalyan sıva ile düzensiz boşlukları doldurun. Uygularken spatula ile pürüzsüz hale getirin. Duvar düz olana kadar üst ve alt alanları eşitleyin. Daha önce olduğu gibi kurumaya bırakın.

Adım 8 – Yapay Venedik Sıvasını Parlatın

Arzu ettiğiniz doku miktarına veya derinliğe göre dilerseniz üç veya dört kat daha uygulayın. Spatulanın düz kısmını dairesel hareketlerle duvara sürtün. Bu teknik, duvarın yüzeyini hafifçe parlatacaktır. Ek parlaklık için zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Çalışmanızın belirli bölümlerinden memnun değilseniz, bunları her zaman zımparalayabilir ve yeniden boyayabilirsiniz.