italyan boya avantajları

Venedik Sıvası Nasıl Uygulanır

Evinizi dekore etmenin yeni bir yolunu mu arıyorsunuz? Venedik sıva, yüzyıllardır var olan eski bir dekoratif tekniktir. İşlem, duvarlara ve tavanlara benzersiz bir görünüm kazandıran çok sayıda sıva tabakasının uygulanmasını içerir.

Bu dekorasyon türünü evinizde veya ofisinizde mobilya ve zemin dahil her türlü yüzeyde kullanabilirsiniz. Birçok ev dekoru türüyle uyumludur, bu nedenle mekanınızda Venedik sıva kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Bu dayanıklı bileşimi oluşturmak için kireç sıva ve mermer tozunu da karıştırabilirsiniz.

Ancak yukarıdakilerin hepsini yapabilmeniz için Venedik sıvasının nasıl uygulanacağını bilmeniz gerekir. Bunun nasıl olduğunu merak ediyor musun?

Talimatlar

Becerilerinizi Keskinleştirin

Hakkında bir fikir edinmek iyidir. Bu proje için birkaç alıştırma parçasını bir araya getirin. Bazı alçıpan, kontrplak veya sunta levhalar iyi çalışacaktır. Yere biraz gazete yayın ve boyamak istemediğiniz nesneleri örtün.

Ardından, bu ahşap parçaları üzerinde sıva tekniklerinizi uygulayın. Venedik sıvanızı parçanın üzerine almak için bir boya fırçası kullanın, ardından bir mala veya spatula ile düzeltin.

Uygulayacağınız Alçıyı Seçin

Venedik sıvası, sentetik boya ve kireç bazlı sıvaları içeren iki çeşittir. Hangisini seçeceğiniz bütçenize ve uzmanlık seviyenize bağlıdır. Kireç bazlı sıvalar gerçek Venedikliler olarak kabul edilir çünkü zamanla taşa dönüşeceklerdir.

Kireç bazlı sıvalar daha dayanıklıdır ve ev yapımı sentetik sıvaların aksine güzelliğini daha uzun süre korur. Aynı zamanda doğaldırlar ve sentetiklerden ziyade çevre dostu olarak kabul edilirler. Kireç sıva, küf ve küflere karşı doğal olarak dayanıklıdır.

Öte yandan, sentetik Venedik sıvası inorganiktir ve rengi üretici tarafından sunulan birkaç tane ile sınırlıdır. Renklendirmek de kolay değil çünkü özel bir makine gerektiriyor. Projeniz için otantik Venedik sıvasını seçtiğinizden emin olun.

Aletlerinizi Toplayın ve Örtüleri Yerleştirin

Plastik örtüler sererek çalışma alanınızdaki zemini koruduğunuzdan emin olun, böylece işinizden kaynaklanan toz her yere dağılmaz. Ayrıca hazırda kova, mala, derz süngeri ve uzun saplı boya rulosu olmalıdır. Sıvamadığınız kalıpları veya diğer duvarları korumak için boya bandı kullanmayın.

Alçının boya olmadığını unutmayın; bu nedenle, özellikle kireç bazlı sıva kullanıyorsanız, şeride yapışabilir ve çıkardığınızda çatlayabilir veya pul pul dökülebilir.

Odanızı Hazırlayın

Odanızı mümkün olduğunca temizleyin ve tüm yüzeyi sabun çözeltisine batırılmış temiz bir bezle silin. Devam etmeden önce zemini nasıl paspaslayacağınızı öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırın. Ardından, muşambayı süpürgelik ve duvarın alt kısmı üzerine örtün.

Elbette çoğu duvar ve tavana Venedik sıvası uygularsınız, ancak yüzeyin düz ve pürüzsüz olması gerekir. Herhangi bir delik ve çatlak varsa, Venedik sıvasını uyguladığınızda sıva bunların arasından sızacaktır, bu nedenle kaplamayı uygulamadan önce dolgu ile doldurun.

Üzerinde boya bulunan mevcut bir duvara Venedik sıvası uyguluyorsanız, önce tüm eski boyayı çıkarın ve ardından tüm delikleri veya çatlakları dolgu ile onarın ve dolgulu alanı 100-gritli zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Kir ve gresi yıkayın, ardından Venedik sıvasını uygulamadan önce yüzeyleri astarlayın. Alçınızda çizgiler ve çizikler bırakabileceğinden çelik mala ve alçıpan bıçakları kullanmaktan kaçının.

Engebeli bir yüzeyi sıvamayı planlıyorsanız, tüm yüzeyi zımparalayın veya macun bıçağıyla kazıyın. Sentetik Venedik sıva kullanıyorsanız, ilerledikçe delikleri ve çatlakları sıva ile doldurduğunuzdan emin olun.

Renk Bozukluklarına Astar Uygulayın

Duvarınız düz boya ile boyandıysa, Venedik sıva rengine boyayabileceğiniz bir astar uygulayın. Astarı bir boya rulosu kullanarak duvara eşit ve hafifçe yayın. Sıvamakta olduğunuz duvarlara bağlı olarak, pürüzsüz ve eşit bir kat elde etmek için ikinci bir kat uygulamadan önce kuru bırakabilirsiniz.

Kireç esaslı sıvalar kullanıyorsanız, sıvayı doğrudan sıva veya duvar üzerine uygulayabilirsiniz. Fondo adlı özel bir astar da kullanabilirsiniz. Doğal Venedik’in standart astarlara iyi yapışmayacağını unutmayın. Alçıyı uygulamadan önce 24 saat kurumasını bekleyin.

İlk Katı Uygulayın

Eşit bir renk elde etmek için Venedik sıvasını karıştırırken eldiven giyin. Malanıza sıvayı doldurun, ardından yüzeye sekizde bir inç kalınlığında derz dolgu macunu uygulayın. Farklı açılarda kısa, hafifçe kavisli, x şeklinde vuruşlar kullanın.

Odanızın sol üst köşesinden başlayarak, malanızı duvara 15 ila 30 derecelik bir açıyla tutarken ince bir sıva tabakası uygulamak için esnek bir çelik mala kullanın. Dört duvarı da kaplayana kadar bir seferde yaklaşık 8 fit kaplayarak yavaş yavaş diğer uca doğru ilerleyin. Malaya çok fazla baskı uygulamamaya çalışın, aksi takdirde duvarınızda çıkıntılara neden olabilir.

Yüzeye yapışmış olabilecek sertleşmiş sıvaları çıkarmak için çelik malanızı zaman zaman temizleyin. Bunları açık bırakmak daha sonra duvarınıza zarar verebilir, bu nedenle duvara daha fazla sıva uygulamadan önce bunları çıkarmak için zaman ayırın.

İkinci Katı Uygulayın

Sentetik sıva kullanıyorsanız, ikinci katı uygulamadan önce temel katın dinlenmesi için en az dört saat bekleyin. Ancak kireç esaslı sıva için katlar arasında on gün kadar bekleyebilirsiniz. İlk katı uyguladığınız şekilde başlayın. Mala veya alçıpan bıçağınızı 60 ila 90 derecelik bir açıyla tutun, ardından sıvayı uzun ve kısa üst üste binen vuruşlarla uygulayarak son cilaya düzensiz bir görünüm kazandırın.

Yol boyunca ilerlerken, tüm sırtların ve çöküntülerin doldurulduğundan emin olmak için ilerlemenizi kontrol edin. Derin çukurlar veya çıkıntılar olan bazı küçük alanlar görürseniz, karışım çok kurumadan düzeltmek için ince bir mala kullanın.

İkinci katı uyguladıktan sonra sonuçtan memnun kalmazsanız, dilerseniz üçüncü katı uygulayabilirsiniz. Kireç bazlı sıva kullanıyorsanız, renkli bir son kat kireç tozu, keten tohumu yağı, sabun ve renklendirici madde ekleyin. Bitirme işlemine geçmeden önce alçınızı 24 saat kurumaya bırakın.

Yüzeyi Parlatın

İkinci kat kuruduktan sonra kuru bir süngerle parlatabilirsiniz. Bu, yüzeyinize hafif mat güzel, cilalı bir parlaklık verir. Sentetik sıvayı parlatmak için isterseniz 400 ila 600 grit kağıt kullanın. Bundan sonra yüzeyi nemli bir bezle temizleyin.

Yüzeyi parmaklarınızla ovalayarak da yüzeyin daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Daha da parlak bir parlaklık için yüzeyi temiz bir bezle veya macun bıçağıyla da ovalayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, toz parçacıklarından kurtulmak için duvarınızı sabun ve suyla silin.

Cilaya Devam

Temiz malanızı renkli pasta cilasına batırın ve sıvanızın üzerine ince katlar halinde yayın. Bir başkasını uygulamadan önce her katın kurumasını bekleyin. Bir kalın katman yerine birkaç ince kat koymak en iyisidir. İyi bir kural, cilayı her kattan sonra on dakika kurumaya bırakmak ve ardından yeni cilalanmış bir arabaya benzeyen hoş bir parlaklık elde edene kadar temiz bir bez veya yumuşak bir bezle parlatmaktır.

Ayrıca, bir boya fırçası kullanarak yüzeyinizin daha açık bölgelerine önceden renklendirilmiş cila sürerek renk varyasyonlarını derinleştirebilirsiniz. Gerçek mermerin açık ve koyu tonlar arasında yüksek bir kontrasta sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle, mermerin görünümünü yeniden yaratmak istiyorsanız daha koyu tonu seçin.

Bir Son Kat Uygulayın

Bu son adım isteğe bağlıdır. Dayanıklılık, renk eklemek ve yüzeyi sızdırmaz hale getirmek için bir son kat uygulayabilirsiniz. Bu adımda, bitmiş ürününüzün daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız balmumu yerine %100 akrilik lateks boya kullanmak en iyisidir. Banyo ve mutfak gibi yüksek neme sahip odalarda son kat uygulanması en çok tavsiye edilir. Aksi takdirde, hoş bir son dokunuş için tavsiye edilse de isteğe bağlıdır.

Ayrıca, bir kat temiz su bazlı dolgu macunu ile kaplayarak Venedik sıva yüzeyinizin dokusunu koruyabilirsiniz. Ve cilalı mermer arıyorsanız, yarı parlak veya saten cilalı bir dolgu macunu seçin. Kireçtaşı bir yüzey istiyorsanız mat bir dolgu macunu da seçebilirsiniz.