İtalyan Sıva Üzerine Koruyucu Mastik Uygulama

İtalyan dekoratif sıvası, mala ile duvara ince sıva tabakaları uygulandıktan sonra son katın parlatılmasıyla yapılan bir duvar bitirme tekniğidir. Bu, derinlik ve doku yanılsaması ile cilalı mermer benzeri bir yüzey oluşturur. Temel sıva karışımı, genellikle öğütülmüş mermer dahil olmak üzere alçı, çimento ve kumun bir kombinasyonudur. Alçı yüzeyi genellikle bir kat balmumu ile korunur. Düzgün bir şekilde yapışacağından emin olmak için her zaman sıva üreticisi tarafından önerilen kapatıcıyı veya cilayı kullanmalısınız.

Sıvanın Kurumasına İzin Verin

Balmumu uygulamadan önce Venedik sıvasının tamamen kuru olduğundan emin olun. Emin olmak için tam 48 saat bırakın.

Balmumu Uygulayın

Yüzeyi bir mala ile hafifçe parlatın ve ardından mala veya spatulaya balmumu doldurun. Mala kullanarak, bitmiş sıva üzerine ince bir balmumu tabakası uygulayın. Bıçak duvara değmeden, mala ile yüzey neredeyse yüzeye paralel olacak şekilde kısa bir mum darbesi yayın. Çok ince bir film bırakın. Kurumasını bekleyin ve ardından ikinci balmumu tabakasının üzerine mala ile sürün. Üst üste binen yamalar halinde tüm yüzeye uygulayın. Uygun kuruma için zaman tanıyın.

Bitirmek

Artık cilayı malanızla parlatabilirsiniz. Malanın tam düz kenarı duvara gelecek şekilde malayı balmumunun üzerine sürün. Dikkatli kullanılmadığında kenar duvarı kesebileceği için malanın ön yüzünü kullandığınızdan emin olun.

Daireler halinde ovalayarak yüksek parlaklık elde edin. Çok dikkatli olursanız elektrikli parlatıcı kullanabilirsiniz.

Balmumu İçin Başka Bir Yol

Balmumu sünger veya pamuklu bir bezle uygulayabilir, alçının balmumu emmesini durdurana kadar gerektiği kadar kat uygulayabilirsiniz. Cilayı elle uygulayın, ancak elektrikli parlatıcı kullanabilirsiniz. Çizgiler yapmamaya dikkat edin. Bölüm bölüm çalışın. Çizgilerin hemen göründüğü alanları yeniden cilalayın.

Yüzeyi kuru dokunmamış bir bezle parlatın ve ardından başka bir dokunmamış bez veya elektrikli parlatıcı ile parlatın.

Mastik Uygulayın

Bir rulo veya bahçe püskürtücü kullanarak yüzeye solvent veya su bazlı bir dolgu macunu sürün ve tamamen kurumasını bekleyin. İkinci bir kat uygulayın ve beş dakika sonra bir sünger veya bezle silin. Fazla dolgu macununu silmelisiniz, yoksa yüzeyde beyaz bir kalıntı kalır. Önce küçük bir alanda test edin.

Yanardöner tozlarla yapıyorsanız, kuvvetlice karıştırarak cilayı sıvılaştırın ve gereken miktarda yanardöner tozu dökün. İyice karıştırın. Balmumu serin bir yerde, hatta buzdolabında sakladığınızda normal kıvamına dönecektir.

Renkli yıkama ile cilaya harika bir eskitme kalitesi ekleyebilirsiniz. Su bazlı glazür sıvısı veya akrilik renklendirici kullanarak renkli yıkama yapabilirsiniz. Rengi bölümlere uygulamak ve silmek için bir kağıt havlu veya bez kullanın. Sonuç düzensiz ise (önce küçük bir bölümü kontrol edin), perdahlamadan önce su bazlı nüfuz eden bir dolgu macunu uygulayın.