Kaba Sıva Nedir?

Kaba sıva, kum, çakıl ve kabuk parçaları dahil olmak üzere birçok katkı içeren bir sıva türüdür, ancak sıvanın ana bileşenleri kireç ve çimentodur. Bu tip sıva kaba ve çakıllı bir görünüme sahiptir, bu da ona alternatif çakıl taşı adını verir, ancak bir yüzeye düz olarak uygulanır. Kaba döküm, kır evleri için dekoratif bir unsur olarak ağırlıklı olarak dış yüzeylerde kullanılır ve kapanımlara göre farklı renklerde olabilir. Bu sıvanın popüler olmayan bir biçimine, kururken ıslak sıva üzerine küçük taşlar ve çakıl atılarak yapılan, genellikle evin mülk değerini düşüren bir hareket olan çakıl-çizgi denir.

Bir ev veya yapı inşa edildiğinde, mal sahipleri veya inşaatçılar genellikle yapıyı benzersiz kılmak için dekoratif bir unsur kullanırlar. Kaba sıva, kireçten ve bazen de çimentodan yapılan ortalama bir sıva ile başlayan bir sıva tekniğidir. Çakıl taşı ve normal sıva arasındaki fark, çakıl ve çakıl gibi küçük malzemelerin eklenmesidir. Çakıl taşı, bu küçük parçaları karışıma ekleyerek hem görsel hem de dokunsal olarak dokulu, kaba ve çakıllı bir yüzey oluşturur.

Bazı kaba sıva karışımları inklüzyonlarla önceden yapılmış olarak gelirken, diğerleri sıva olarak başlar ve yüzeye uygulanmadan önce inklüzyonlar eklenir. Bir bulamaç oluşturmak için karıştırıldıktan sonra, çakıl taşı bir yüzeye yerleştirilir. Çakıl taşı kaba olsa da, düz olmalı ve topaklar olmadan eşit olarak yayılmalıdır, aksi takdirde efekt özensiz görünecektir.

1910’larda kaba sıva, birçok evde görülen ortak bir tasarım öğesiydi. O zamandan beri popülaritesini kaybetti ama hala birçok evde görülebilir. Bu tür bir bitiş sporu için en yaygın evler kır evleridir, çünkü bu yapıya rahat ve doğal bir etki katar. En çok dış mekanlarda görülen kaba sıva içte de kullanılabilir ancak bu uygulama nadirdir.

İnklüzyonların ne olduğuna bağlı olarak, kaba sıva farklı renk efektlerine sahip olabilir. Örneğin mavi kapanımlar eklenirse, tüm efektin mavi bir tonu olacaktır. Farklı renkli inklüzyonların düzenlenmesi, renklerin karışmasına neden olabilir. Bulamaca cam da eklenebilir, ancak bu nadiren yapılır.

Kaba döküm genellikle hoş bir etki olarak görülse de, bir varyant büyük ölçüde popüler değildir ve mülk değerlerini yaklaşık yüzde 5 oranında azaltabilir. Buna çakıl atılganlığı denir. Bu teknikle sıva yüzeye yerleştirildikten sonra sıvalar duvara eklenerek düzensiz bir yayılma sağlanır. İnklüzyonların ayrıca birkaç ay veya yıl sonra alçıdan düşmesi ve görünümü daha da az çekici hale getirmesi muhtemeldir.