Venedik Sıva Nedir?

Venedik sıvası, gerçekten pişmiş kireçtaşının suyla birleştirilmesiyle yapılan macun anlamına gelen genel bir terimdir. Daha sonra kireç sıva yapmak için karıştırılır. (Yani Venedik sıvası ve kireç sıvası aynı şeydir.) Ve o kireç sıvası duvarlara sürülüp havadaki karbondioksite maruz kaldığında karışım tekrar kalker haline gelir. Böylece kireçtaşı olarak başlar ve kireçtaşı olarak biter. Ve atalarımızın antik Yunanistan ve Mısır’da kullandıklarının aynısı. İnanılmaz bir şekilde, hem fiziksel hem de estetik olarak zamanın testine dayanmıştır.

Doğru uygulandığında, Venedik sıvası son derece cilalı, kaya sertliğinde, mermer benzeri bir yüzey oluşturmak için kullanılabilir. Venedik sıvası, özellikle mermer panellerin kolayca yerleştirilemeyeceği yüzeylerde ve sütunlar, konsollar ve kavisli duvarlar gibi gerçek mermerden oyulması çok pahalı olacak yüzeylerde kullanışlıdır.

İtalyan sıvası renklendirilebilir veya doğal veya sentetik renklendiriciler kullanılarak renklendirilebilir. Venedik sıvasını renklendirme özelliği, belirli bir “mermer” rengi istendiğinde veya doğal olarak var olmayan bir renk istendiğinde özellikle yararlıdır.

Venedik Sıvanın Faydaları

Çok Dayanıklıdır

Yeni ürünler çok az bakım gerektirir ve çok dayanıklıdır. Eskiden bir çizik veya kusuru kapatmak için tüm duvarı yeniden sıvamanız gerekirdi ama o günler geride kaldı. Bugün, yer yer kolayca onarılabilen ve daha sonra duvarın geri kalanıyla karıştırılabilen bir dizi kireç sıva var. Ve çoğu küçük çizik, nemli bir bez ve yumuşak deterjanla veya 1000-kumlu zımpara kağıdı veya ince çelik yünü ile yüzeyin hafif zımparalanmasıyla çıkarılabilir. İnsanların düşündüğünden çok daha az bakım gerektirir, uygulama ve bakım açısından boya kadar esnektir.

Zamansız

Venedik sıva zamansız ve değiştirilebilir. Önceden karıştırılmış renklendirme, boyama ihtiyacını ortadan kaldırsa da İtalyan sıva, değişikliklere kolayca uyum sağlayan ultra pürüzsüz bir yüzeydir. Çok az hazırlıkla, bir odayı çocuk odasından çocuk veya gençlerin yatak odasına kolayca dönüştürebilir veya evinizde her zaman taze bir görünüm elde etmek için mutfağınıza hızlı bir makyaj yapabilirsiniz.

Çevre Dostu

Venedik sıvası “yeşilleşmenin” kolay bir yoludur. Malzemelerin tamamı doğaldır ve toksik değildir ve iki veya üç kat kaplamada uygulandığında alçı optimum iç mekan hava kalitesi sağlar. Kireç ayrıca doğal olarak PH’da yüksektir, bu nedenle otomatik olarak küf ve diğer mantarların büyümesini engelleyen antibakteriyel bir yüzey görevi görür. Alçı ayrıca enerji maliyetleriniz üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olacaktır, çünkü sıva yayılmadan önce çok katlı ahşap ve çimento levhalara uygulandığından, evinize yalıtım katmanları eklemenin, fırınınızı ve klimanızı yapmanın kolay bir yoludur.

ECO

Kireç sıva toksik değildir ve sıfır VOC yayar. Sıhhi açıdan bakıldığında, italyan boya aynı zamanda nefes alabilir, nemin alt tabakadan kaçmasına izin verir ve doğal olarak küflenmeye ve küflenmeye karşı dayanıklıdır.

Yanıcı Değildir

Alçı sadece bina duvarları için büyük bir izolasyon kaynağı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Venedik sıva işleri de yanmaz özelliğinden dolayı yapılara güvenlik sağlar. Antik çağlardan beri insanların bu fantastik kalitenin farkında olduklarına ve evlerini yangına karşı koruma umuduyla tüm binalarında alçı kullandıklarına inanılıyor. Yaşam alanlarına daha fazla kişilik ve his katmak için üzerini dekoratif boya ile boyamak yaygın bir uygulamaydı. Alçının kendisi o kadar esnektir ki, Napoli’deki antik Pompeii kentinin duvarlarındaki orijinal sıva bugün hala görülebilmektedir.