İtalyan boya vurgu duvar

Alçı Boyamanın En İyi İpuçları Nelerdir?

Alçı duvarların boyanması genellikle diğer yüzey türlerinin boyanması için gerekli olandan biraz daha fazla hazırlık gerektirir. Bununla birlikte, çoğu ev sahibi ve kendin yap işi yapanlar, işi çok az veya hiç büyük sorun yaşamadan yapabilmelidir. Duvarın durumuna göre sıva öncesi bazı tamiratlar gerekebilir. Bu yapıldıktan sonra, birçok ev geliştirme uzmanı duvarın zımparalanmasını, temizlenmesini ve astarlanmasını önerir.

Çatlakları ve delikleri onarmak, alçı duvarları boyamanın ilk adımıdır. İnce, kılcal çatlaklar birkaç kat boya ile doldurulabilirken, daha büyük çatlaklar ve delikler ekstra dikkat gerektirecektir. Daha küçük çatlaklar ve delikler genellikle basit bir düzeltmedir ve derz macunu ile doldurulmaktan başka bir şey gerektirmez.

Daha büyük lekeler genellikle biraz daha fazla çalışma gerektirir. Başlamadan önce, herhangi bir gevşek sıva parçasının çıkarılması ve delikten kazınması gerekir. Çoğu zaman, ortaya çıkan delik orijinalinden daha büyüktür. Alçıyı veya derz dolgu macununu, sıvanın arkasındaki ahşap şeritler arasına sıkıştırarak deliğe işleyin. Yeni uygulanmış derz dolgu tabakası, orijinal sıva yüzeyinin hemen altına gelmeli ve üst katın yapışmasına yardımcı olmak için bir çivi veya başka bir keskin nesne ile çizilmelidir.

İlk kat tamamen kuruduktan sonra ikinci kat uygulanabilir. Bu üst tabaka geniş bir macun bıçağı ile düzgün bir şekilde kazınmalı ve duvarla aynı hizada olmalıdır. Onarımı bitirmek için yamanın kenarları deliğin kenarlarının dışına taşmalıdır. Herhangi bir onarımın tamamen kurumasına izin verilmelidir, çünkü ıslak, yeni sıva boya tutmayacaktır.

Alçı duvarları boyamadan önce, özellikle onarımlar varsa, duvarların birçok kez zımparalanması gerekecektir. Onarımların kenarları biraz pürüzsüz hale getirmek için zımparalanmalıdır. Pürüzsüz sıva, boyanın yapışmasına izin verecek kadar zımparalanmalı ve dokulu sıva gibi pürüzlü sıva duvarları pürüzsüz olana kadar zımparalanmalıdır.

Alçı duvarlar daha fazla nem tuttukları için havadan daha fazla toz çekme eğilimindedir ve genellikle diğer duvarların çoğundan daha fazla kirlenir. Duvarın temizlenmesi, sıva boyamadan önce önemli bir adım olarak kabul edilir. Bu, taze boyada kumlu bir his ve lekeler bırakabilecek tüm tozları giderir.

Duvarları temizlemek için birçok kişi, duvarlardaki ince parçacıkları temizlemek için yumuşak kıllı bir fırça kullanır. Daha sonra duvarlar hafif nemli bir bezle silinebilir. Duvarda lekeler varsa, bazı uzmanlar çoğu ev geliştirme mağazasından satın alınabilen hafif bir trisodyum fosfat çözeltisi kullanmanızı önerir. Alçıyı astarlamadan veya boyamadan önce tamamen kurumasına izin verilmelidir.

Alçı çok emici olduğu için, alçı duvarları boyamadan önce iyi bir astar gerekebilir. Bu, sıva üzerindeki lekelerin sızmasını ve daha sonra boyanın dökülmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Alçı için leke önleyici astar en iyisi olarak kabul edilir ve bir ila iki kat yeterli olmalıdır.