italyan boya desenleri

Fas Sıvası (Tadelakt)

Tadelakt ya da Fas sıvası, belirgin bir görünüme sahip dayanıklı, su geçirmez bir yüzey oluşturmak için cilalanmış kireç esaslı bir sıvadır. Bu kullanışlı kılavuzla kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinin

Bazen Fas sıvası olarak da adlandırılan Tadelakt, Fas’ın Marakeş bölgesine özgü, şık bir duvar kaplaması ve banyolarda fayans alternatifi olarak kullanılabilen geleneksel bir sıvadır.

Duvarları tadelakt ile sıvayarak, kesintisiz, derz dolgusu olmayan ve küflenmeye karşı dayanıklı, sağlam, su geçirmez bir yüzey oluşturabilirsiniz; bu belki de bu geleneksel sıva stilinin çağdaş, minimalist evlerde neden bu kadar popüler hale geldiğini açıklıyor.

Tadelakt Nedir?

Tadelakt, belirgin, benekli bir görünüme sahip su geçirmez ve dekoratif bir sıvadır. Doğal, kireç esaslı bir sıvadır ve hemen hemen her renge boyanabilir, yani boya gerektirmeyen renkli yüzeyler oluşturmak için kullanılabilir. Tadelakt, doğal taşı anımsatan bir bitiş yaratan ince ama lüks bir parlaklığa sahiptir.

Fas Sıvası Nasıl Yapılır? 

Tadelakt birkaç kat uygulanır ve özel bir teknikle bitirilir. Cilalamanın son aşaması plastik mala, Japon malası veya özel bir cila taşı gerektiren geleneksel Fas uygulaması kullanılarak yapılır.

Bununla birlikte, ortaya çıkan yüzeyi su geçirmez hale getiren tadelakt uygulamasının son aşamasıdır. Bu kireç sıva, hem kendine has özellikleri hem de uygulama tekniği sayesinde su geçirmez hale getirilmiştir. Ürünün yüzeyine sürülen zeytinyağı sabunu, kireçle kimyasal olarak reaksiyona girerek kalsiyum stearat oluşturur.

Tadelakt Dayanıklı mı?

Bu reaksiyon, suya ve çizilmeye karşı dayanıklı, sert ve dayanıklı bir yüzey ile sonuçlanır. Ancak, zeminlerde kullanılması her zaman önerilmez. Kum ve küçük taşlar yüzeyi kolayca çizebileceğinden, yalnızca sert ayakkabı giymeyeceğiniz alanlarda kullanılması önerilmektedir.

Döşeme için daha iyi olacak benzer bir yüzey sunan mikro çimento gibi başka döşeme alternatifleri vardır ve tadelakt duvarlar da genellikle karo zeminlerle birlikte kullanılır.

Tadelakt Çatlar mı?

Tadelaktın iki kat halinde uygulanması, sıva sertleşirken çatlak oluşma olasılığını azaltmaya yardımcı olmalıdır. Kurulum sırasındaki küçük çatlaklar genellikle zeytin sabunu aşamasında parlatılabilir. Ancak, tadelaktta mikro yüzey çatlakları oluşursa, bu genellikle sıvanın su geçirmezlik kalitesini etkilemez ve duvarların dokusuna, patinasına ve karakterine katkıda bulunabilir.

Tadelakt’ı Siz Yapabilir misiniz?

Tadelakt, yalnızca iyi görünmesi değil, aynı zamanda suyu iterek çalışması gerektiği için özel uygulama gerektirir. Ancak bu, yetkin bir DIYer tarafından öğrenilemeyeceği anlamına gelmez.

Tadelakt Nerelerde Kullanılabilir?

Tadelakt çoğunlukla duvarlar ve tavanlar için kullanılır, ancak aynı zamanda iç mekanlarda aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha geniş uygulamalara sahiptir:

İç duvarlar
Mutfaklar
Şömineler
Koltuklar
Raflar
Makyaj üniteleri
Lavabolar
Banyolar, havuzlar, kaplıcalar, duş kabinleri, ıslak odalar ve buhar odaları

Tadelakt Banyoda Kullanılabilir mi?

Tadelakt, zeytin sabununun kimyasal reaksiyonu sırasında oluşturulan su geçirmez membran sayesinde banyo tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tadelakt, duş kabinleri ve ıslak oda fikirleri için de uygundur.

Kusursuz uygulama, duş nişleri gibi ısmarlama su geçirmez detayların kolayca oluşturulabileceği anlamına gelir.

Tadelakt Ne Kadar Pahalıdır?

Tadelakt, özellikle fayanslarla karşılaştırıldığında nispeten pahalı bir kaplamadır.

Tadelakt’ın Bakımını Nasıl Yaparsınız?

Tadelakt büyük ölçüde az bakım gerektirir ve yüzey kire ve küflenmeye karşı dayanıklı olduğundan yalnızca su kullanılarak temiz tutulabilir. Duşta, tadelakt duş duvarlarını korumak için gereken tek şey, her duştan sonra duvarları silmektir. Su geçirmez membranı tahrip edebileceğinden, özellikle ağartıcı veya sert çözücüler içeren banyo temizleyicilerini tadelakt üzerinde kullanmaktan kaçının.

Daha uzun süreli bakım ve tadelakt sıvanın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için sabun solüsyonuyla düzenli olarak kullanılırsa, tadelaktın gelecek yıllar boyunca mükemmel durumda kalmasını sağlar.