İtalyan Boya Nedir?

italyan boya nedir

İtalyan boyanın asırlık yüzey işlemi modern evlerde geri dönüyor. İtalyan boya, duvarlar için sıvalı bir yüzey kaplaması uygulamanın eski bir yöntemini tanımlayan modern bir terimdir. İtalyan boya tekniği, son zamanlarda bir canlanmaya tanık oldu ve hem konutlara hem de ticari binalara farklı bir his yaratmak için bitişi kullanan modern mimarların ve iç tasarımcıların önemli bir odak noktası haline geldi.

İtalyan boya çoğunlukla iç duvarlarda veya tavanlarda kullanılır, doğal taşın çok tonlu, üç boyutlu etkisini, ağır gerçek mermer veya kireçtaşı levhalarını çekmeye ve yerleştirmeye gerek kalmadan taklit eder. İtalyan dekoratif boyaları, doğru şekilde uygulandığında, kaya gibi sert, çok cilalı, mermer benzeri bir yüzey üretebilir. Malzeme, mermer panellerin montajının zor olacağı yüzeylerde ve sütunlar, kornişler ve kıvrımlı duvarlar gibi hakiki mermerden oyulması çok pahalı olacak alanlarda inanılmaz derecede kullanışlıdır.

Duvarlarınıza boya ile doku kazandırmanın tüm yolları arasında, İtalyan boya en dayanıklı ve sağlam olanlardan biridir. Dokunsal kalite, malzeme ve uygulama tekniğinin bir kombinasyonu ile elde edilir. Normal boyalarda farklı olarak, sıvı, macun benzeri madde, mala ve fırça ile birkaç süper kalın tabaka halinde yüzeylere uygulanır. Bu birçok katman, nihai ürünü doğal taşı taklit ederek çok daha kalın hale getirir. Bu, aynı zamanda yüzeyin inanılmaz derecede dayanıklı olduğu anlamına gelir; böylece İtalyan boyayı dışarıda bile kullanabilirsiniz.

İtalya’nın Venedik kentinde ortaya çıkan İtalyan boyaları, Roma İmparatorluğu’nda sarayların, villaların ve katedrallerin içindeki doğal taş yüzeyleri taklit etmenin bir yolu olarak yaygın bir popülerlik kazandı. Dönemin ustaları, bileşik sıvayı yapmak için kireç sıvasına mermer tozları ve boya pigmentlerini karıştırır, sonrasında, üst üste binen vuruşlarla çok sayıda ince tabaka olacak şekilde duvara veya tavana mala ile uygularlardı. Günümüzde uygulamaya hazır boyalar sıklıkla tercih edilse de profesyoneller bugün hala bu özgün yöntemi kullanıyor. Oturma odaları, yatak odaları ve banyolardaki iç duvarlar ve tavanlar için hangi İtalyan boyayı seçerseniz seçin, pahalı ve hantal kurulum olmadan lüks doğal taş görünümüne kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz.

İtalyan boya, duvarlarda diğer normal boya yüzeylerinden tam olarak alamadığınız, canlı, mineral açısından zengin bir görünüm elde etmek için de harikadır. Tasarımcılar, hareket ve derinlik yaratan mikro varyasyonlar ve renkler sayesinde eskiden steril olan alanları ısıtma yeteneğinden dolayı İtalyan boya kullanıyorlar.

İtalyan Boya Nerelerde Kullanılır?

İtalyan boya, bir eve zarafet dokunuşu eklemek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin, oturma odası genellikle başlamak için harika bir yerdir. Yatak odaları, mutfaklar, banyolar ve koridorlar da İtalyan boyayla hayat buluyor. Ev dışında ofis, otel, restoran, kafe, AVM gibi ticari mekanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

İtalyan Boya Örnekleri

İnce dokulu ve parlak, yumuşak ve topraksı İtalyan boyalar, zamansız zarafetin özüdür. Ve Antik Yunan ve Mısır zamanlarından beri kullanıldığı için zamansızdır. Ayrıca Venedik’teki İtalyanlar Rönesans döneminde de bolca kullanmışlardır. Hem estetik hem de fiziksel olarak zamana nasıl dayandığının kanıtı olan İtalyan boyası, duvarlarınızı bitirmek için en iyi seçimdir ve işte evinizde İtalyan boya kullanmanın faydaları.

İtalyan Boya Kullanmanın Faydaları

italyan boya desenleriNemi Düzenler: Tüm sertliğine rağmen İtalyan boya nefes alabilir! Bu küçük yönü ile alt tabakadan nemin kaçmasına izin verir, böylece eviniz daha az sıcak ve nemli olur. Banyolara yapıldığında bile çabuk kurur ve nemin sıkışmasını önler.

 italyan boya firmalarıKüfü Önler: Kireç esaslı bir duvar kaplaması olarak doğada alkalidir. Yüksek pH seviyesi ile İtalyan boyaları doğal bir mantar ilacı görevi görür, bu nedenle bir süre sonra hoş olmayan küfler beklemeniz gerekmez.

italyan boya fiyatlarıZehirsizdir: Sağlık bilincine sahip olanlar için, İtalyan boyanın toksik olmadığını bilmek sizi rahatlatacak ve memnun olacaktır. Akrilik boyalar, yapıştırıcılar ve kapatıcılar gibi zararlı uçucu organik bileşikler (VOC) salmaz. Bu nedenle, İtalyan boya kaplamaları ile özgür ve kolay nefes alırsınız.

italyan boya mermer deseniKokusuzdur: Yeni bir yer satın aldınız ve her yerini çeşitli favori renklerinizle boyadınız! Taşınmadan önce kötü kokunun geçmesini beklemeniz gerekiyor. İtalyan boyada böyle bir sorun yaşanmaz, çünkü bu tamamen doğaldır! Kimyasal olarak üretilen boyanın aksine, İtalyan sıvası kireç ve mermer tozu gibi doğal maddelerden yapılır.

italyan boya mermer deseni uygulamasıCO2 ‘yi Emer: Kireç sıva duvarlara/tavanlara uygulandığı için havadaki CO2’ye maruz kalır ve onu emer. Karışım CO2’yi emdiğinde tekrar kireçtaşına dönüşür! Bu bitmeyen döngü ile sıva zamanla sertleşir. Daha az CO2 ve daha güçlü duvarlarla bir kazan-kazan durumudur.

İtalyan boya modelleriDüşük Bakım Gerektirir: İtalyan boya, temizlemesi en kolay yüzey olmalı – yüzeyleri nemli bir bezle silmeniz yeterlidir… Derin çizikler bile bir parça mineral yün ile ovalanarak temizlenebilir, bu nedenle bakım hiç çaba gerektirmez.

italyan boya nasıl yapılırDayanıklı ve Uzun Ömürlüdür: İtalyan boyalara “Ömür boyu kaplama” denmesinin bir nedeni vardır çünkü inanılmaz derecede dayanıklıdır. İtalyan boya fiyatları normal boyadan daha yüksek görünebilir, ancak uzun vadede kesinlikle diğer boyalarla boyamaktan daha uygun maliyetlidir.

İtalyan Boya Nasıl Yapılır

İtalyan boya uygulamasıyla ilgili güzel şeylerden biri, işi halletmek için çok fazla alet ve malzemeye gerek olmamasıdır. En temel sıva kaplaması yalnızca çelik mala ve sıva malzemesi gerektirir. Yeni duvarlar bir ön kat astar veya düz duvar boyası gerektirir, bu nedenle bir dizi temel boyama malzemesine de ihtiyaç olabilir.

italyan boya nedirHazırlık: Uygulama yapılacak alanın mümkün olduğunca temiz olması ve dökülmelere karşı zeminin korunması gerekir. Çoğu duvar ve tavana İtalyan boya uygulanabilir, ancak yüzey düz ve pürüzsüz olmalıdır. Herhangi bir çatlak veya delik varsa, önce bunların doldurulması ve zımparalanması gerekir. Uygulama yapılacak duvarın kir ve yağdan arındırılması gerekir. Herhangi bir ek hazırlık gereksinimi için üreticinin talimatları dikkatlice okunmalıdır.

italyan dekoratif boya nasıl yapılırİlk Kat Uygulama: Odanın bir köşesinden başlayarak, esnek bir çelik mala veya 10 ila 15 cm genişliğinde bir spatula kullanarak boya yüzeye uygulanır. Mala duvara 15 ila 30 derecelik bir açıyla tutularak ince bir kat boya uygulanır. Boya çeşitli uzunluk ve açı ile yayılır. Kuru sıvanın boyaya sızmasını önlemek için malayı düzenli olarak temizlenir. İlk kattaki herhangi bir kusur, son kata telafi edilebilir. Tüm yüzey boyunca eşit olarak uygulandıktan sonra 24 saat kurumaya bırakılır.

İtalyan dekoratif sıvaİkinci Kat Uygulama: İkinci kat için, birinci kat ile aynı renkte boya kullanılır. Mala veya spatula 60 ila 90 derecelik bir açıyla tutularak ince bir kat sıva daha uygulanır. Uzun ve kısa örtüşen vuruşlar kullanılabilir. Tüm yüzey kaplanır, boşluklar doldurulur ve tümsekler ortadan kaldırılır. Bitirme işlemine geçmeden önce sıvanın en az 24 saat hava almasına izin verilir.

italyan desenli boyaUygulamayı Bitirme: İtalyan boya işinin son adımları, yüzeyin parlatılmasını ve belki de bir son kat uygulanmasını içerir. Duvara az miktarda malzeme uygulanır, ancak sıkıştırılır. Boya boyunca hareketle bastırmak için malayı 45 derecelik bir açı kullanılır. Bu işlem sıvayı parlatır ve parlak hale getirir. Parlaklığın yüzey boyunca eşit olmasını sağlamak için duvar parlatılırken hareket hız artırılır. Bir son kat uygulamadan önce sıvanın en az 24 saat kurumasını beklenir.

italyan duvar boya desenleriSon Kat Uygulaması (İsteğe bağlı): Son adım olarak, yüzeyin dayanıklılığını ve yıkanabilirliğini artırmak için bir son kat uygulanabilir. Bu, yüksek nemli ve yüksek trafikli alanlarda önerilir. Bir son kat kullanmaya karar verilirse, kullanılan İtalyan boya markası için özel olarak belirtildiğinden emin olunması gerekir.

Yüzey kuruduğunda temiz bir mala veya spatulanın düz tarafı ile bir kez daha parlatılır. Müthiş bir parlaklık ve yüzeye ek koruma sağlamak için pasta cila kullanılabilir. Bir mala ile ince bir kat cila uygulanır ve ardından malanın kenarıyla açılı bir şekilde ovalanarak yüzey parlatılır.

İtalyan Boya Fiyatları

İtalyan boya fiyatları kullanılacak malzemelerin ve uygulama yapılacak mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. İtalyan boya fiyatı almak ve Kale Mimarlık ayrıcalıklarından faydalanmak için iletişim formumuzu doldurabilir ya da (216) 378 69 16 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

.