alçı boyama

Alçı Boyamak İçin En İyi İpuçları Nelerdir?

Alçı duvarların boyanması genellikle diğer yüzey türlerinin boyanması için gerekenden biraz daha fazla hazırlık gerektirir. Bununla birlikte, çoğu ev sahibi ve kendi işini yapan kişi, işi çok az sorunla veya hiç sorun yaşamadan halledebilmelidir. Duvarın durumuna göre sıva öncesi bazı onarımlar gerekebilir. Bu yapıldıktan sonra, birçok ev geliştirme uzmanı duvarın daha sonra zımparalanmasını, temizlenmesini ve astarlanmasını önerir.

Çatlakları ve delikleri onarmak, alçı duvarları boyamanın ilk adımıdır. İnce, kılcal çatlaklar birkaç kat boya ile doldurulabilirken, daha büyük çatlaklar ve delikler ekstra dikkat gerektirecektir. Daha küçük çatlaklar ve delikler genellikle basit bir düzeltmedir ve derz dolgu macunu ile doldurulmaktan başka bir şey gerektirmez.

Daha büyük lekeler genellikle biraz daha fazla çalışma gerektirir. Başlamadan önce, gevşek sıva parçalarının çıkarılması ve delikten kazınması gerekir. Çoğu zaman, ortaya çıkan delik orijinalinden daha büyüktür. Alçıyı veya derz dolgusunu, sıvanın arkasındaki ahşap şeritler arasına sıkıştırarak deliğe işleyin. Yeni uygulanmış derz dolgu macunu, orijinal sıva yüzeyinin hemen altına gelmeli ve son katın yapışmasına yardımcı olmak için bir çivi veya başka bir keskin nesne ile çizilmelidir.

İlk kat tamamen kuruduktan sonra ikinci kat uygulanabilir. Bu üst tabaka geniş bir macun bıçağı ile pürüzsüz bir şekilde kazınmalı ve duvarla aynı hizada olmalıdır. Onarımı bitirmek için yamanın kenarları deliğin kenarlarının ötesine uzanmalıdır. Herhangi bir onarımın tamamen kurumasına izin verilmelidir, çünkü ıslak, yeni sıva boya tutmaz.

Alçı duvarları boyamadan önce, özellikle onarımlar varsa, duvarların çoğu kez zımparalanması gerekecektir. Onarımların kenarları biraz pürüzsüz hale getirmek için zımparalanmalıdır. Düz sıva, boyanın yapışmasına izin verecek kadar zımparalanmalı ve dokulu sıva gibi kaba sıva duvarlar pürüzsüz olana kadar zımparalanmalıdır.

Daha fazla nem tuttukları için, alçı duvarlar havadan daha fazla toz çekme eğilimindedir ve çoğu zaman diğer duvarların çoğundan daha fazla kirlenir. Duvar temizliği sıva öncesi önemli bir adım olarak kabul edilir. Bu, taze boyada kumlu bir his ve lekeler bırakabilecek tozları giderir.

Duvarları temizlemek için birçok kişi, duvarlardan ince parçacıkları çıkarmak için yumuşak kıllı bir fırça kullanır. Daha sonra duvarlar hafif nemli bir bezle silinebilir. Duvarda lekeler varsa, bazı uzmanlar, çoğu ev geliştirme mağazasından satın alınabilen hafif bir trisodyum fosfat çözeltisi kullanmanızı önerir. Alçıyı astarlamadan veya boyamadan önce tamamen kurumasına izin verilmelidir.

Alçı çok emici olduğundan, alçı duvarları boyamadan önce iyi bir astar gerekebilir. Bu, sıva üzerindeki lekelerin akmasını ve daha sonra boyanın dökülmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Alçı için leke önleyici astar en iyisi olarak kabul edilir ve bir ila iki kat yeterli olmalıdır.