İtalyan boya

Blueboard Kullanırken Uygun Sıva Teknikleri

Blueboard’a alçı uygulamayı planlarken akılda tutulması gereken birkaç husus vardır. Birçok eski evin orijinalinde, duvara dayanıklı ve güzel bir görünüm sağlayan alçı duvarlar vardı. Bu, tipik olarak, duvar çerçevesine uygulanan ince ahşap şeritler olan ve birincil katman olarak kaba, kum bazlı bir sıva veya “kahverengi katman” ile doldurulmuş bir ahşap torna altlığına uygulandı.

Daha sonra ek katmanlar, kazıma katmanı ve son olarak kaplama katmanı eklendi. Alçıpanın ve çamurun bir bitirme seçeneği olarak ortaya çıkmasıyla, bu, bitiricilere çok daha hızlı ve daha az emek harcayarak bitmiş bir duvarı hızla inşa etme seçeneği sağladı. Bu bitirme seçeneği, yine de, bir cila kadar dayanıklı değildi ve temizlik veya aşınma ve yıpranmaya neredeyse dayanıklı değildi.

Alçıpanın yanı sıra, özellikle bir alçı kaplamanın daha yüksek nem içeriğine dayanacak şekilde tasarlanmış özel bir “blueboard” yaratıldı. Blueboard, çekirdekte alçıpan ile aynı yapıya sahipken, ıslak sıvayı barındırabilecek daha kalın mavi bir kağıtla kaplanmıştır.

Başlangıçta blueboard şeritleri kullanıldı ve kaplama olarak geleneksel üç katmanlı sıva sistemi kullanıldı. Bununla birlikte, süreç geliştikçe, kısa süre sonra, altlık olarak kullanılmak üzere tüm blueboard tabakaları yaratıldı, bu da kahverengi katmana olan ihtiyacı ortadan kaldırdı ve son olarak yalnızca son bir veya iki adıma veya kaplamaya ihtiyaç duydu.

Kaplama İşlemi

Alçı kaplamayı blueboard’a uygularken, profesyoneller tarafından kullanılan ve ustalaşması zor olabilen çok özel bir teknik vardır. Alçı kaplama uygulamak, malzeme hakkında bilgi sahibi olmayı ve yüzey üzerinde hızlı ve yetkin bir şekilde çalışabilmeyi gerektirir. Alçı su ile karıştırıldığında hemen kimyasal reaksiyon oluşur ve sıva çok hızlı bir şekilde kristalleşmeye ve priz almaya başlar. Bir yüzeye uygulanamaz hale gelene kadar sadece yaklaşık yarım saat uygulanabilir.

Alçı ile çalışırken küçük partiler halinde karıştırmak ve hızlı bir şekilde uygulamak akıllıca olacaktır. Tipik olarak, sıva karıştırıldıktan sonra, sıvayı alt tabakaya yaymak için malalar kullanılır ve sıvaya cilalı, pürüzsüz ve düzgün bir yüzey vermek için malalar ve şamandıralar kullanılır.

Yetenekli bir sıvacı, sıvayı cam benzeri bir bitişe kadar bitirebilir. Sıva kesinlikle boyanabilirken, yüzeyi istenilen renkte bitirmek için doğrudan sıvaya karıştırılabilen renk tonları ve renkler de vardır. Birçoğu, hemen hemen her dekorla güzel bir şekilde karıştığı için orijinal rengi, alacalı bir krem rengini boyamak yerine korumayı tercih ediyor.

Alçı kaplamayı kendiniz uygulamayı düşünüyorsanız, tekniğiniz üzerinde çalışmak ve malzemeye alışmak için örnek bir blueboard parçası üzerinde çalışmak tamamen zaman ayırmaya değer olacaktır. Küçük bir miktar su ve sıvayı paketin üzerindeki talimatlara göre karıştırın.

Bir mala kullanarak, alçıyı blueboard üzerine yayın ve yaklaşık bir inçin dörtte biri ile sekizde biri arasında bir kalınlığa kadar çalışın. Çabucak bir şamandıra alın ve şamandırayı çok küçük bir açıyla tutun (şamandıranın sıvaya karşı neredeyse düz olması gerekir), şamandırayı çıkıntıları veya engebeli yerleri düzeltmek için kullanın. Aynı şekilde ikinci bir kat uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin (yaklaşık 48 saat).