italyan boya nedir

Boya Rengi Seçerken Yapılan 5 Genel Hata

Evinizin içi için boya renkleri seçmenin kolay bir iş olmadığı doğrudur. Dünya çapında sayısız ton, ton ve renk tonu vardır. Eviniz için boya renkleri seçerken çok fazla özgürlüğe ve esnekliğe sahip olmanız, sürecin en heyecan verici yönlerinden biridir.

Ancak, birkaç hafta sonra kötü bir boya rengi kararı verdiğinizi fark ederseniz, düzeltme yapmak zor olabilir. Aklınızda geniş bir fikir olsa bile, konut veya ticari mülkünüz için mükemmel renkleri seçmek zor olabilir ve dikkatli olmanız gereken birkaç hata vardır.

1. Önce rengi seçmek ve dekorla çok uyumlu olmak

Önce alanı planlayın ve ardından orada meydana gelecek her şeyle uyumlu boyayı seçin. İster vurgulu yastıklar, ister desenli veya tasarımlı bir koltuk olsun, kumaşlardan renk ilhamı alabilirsiniz. Bu genellikle bir oda için renk seçmenin yollarından biridir.

En sevdiğiniz sanat eserinden veya bir tasarım fikirleri almak güzel olsa da, duvarlarınızın rengini tam olarak onlar gibi eşleştirmeye çalışmaktan kaçının. Bunun yerine, vurgu parçanızın öne çıkmasına izin vermek için tonun daha açık bir tonunu tercih edin. Veya dekor öğelerinizin daha parlak görünmesini sağlamak için tamamlayıcı bir renk tonu seçin.

2. Tamamen parlak veya nötr bir boya rengi seçmek

Bir oda için yalnızca tamamen parlak bir renk veya nötr bir renk kullanılması önerilmez. Güçlü, canlı bir duvar seçtiyseniz, alanın geri kalanının havayı dengelemek için daha açık, daha nötr tonlarla örtülmesine ve duvarın merkezde olmasına izin verin.

Buna benzer şekilde, duvarlardan biri için daha hafif bir renk seçtiyseniz, alanınıza daha güçlü, zıt renklerde vurgular eklemek mantıklıdır. Odak merkezinizi seçmeyi düşünün. Sonunda, mekanın zahmetsiz bir tarza sahip olmasını istiyorsunuz.

3. Boyaların değerini küçümsemek

Su bazlı mat ve düz boyalar aşırı dokunulduğunda çabucak çıkar. Bu nedenle, muhtemelen dokunulmayacak duvarlar ve tavanlar için uygundurlar.

Saten bir yüzey, hafif ovma ve temizlemeye dayanabilir. Bunun ışığında mutfağınız, banyolarınız, koridorlarınız, yatak odalarınız gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda kullanılabilir. Parlaklık, dolaplar, kapılar ve kaplamalar gibi dekoratif köşelerde en iyi sonucu verir. Her bir boya renginin özelliklerini gözden kaçırmanın zararlı olabileceğini anlayın.

Bu nedenle, konut veya ticari alanınızda sahip olmak istediğiniz etkiyi gösteren bitişi seçmeyi düşünün.

4. Evde renk denemesi yapmamak

Mağazada beğendiğiniz renklerin evinizde o kadar güzel görünmemesi olasıdır. Aklınızda birkaç renk olduğunda, profesyonel konut boyacılarımıza boya renk seçeneklerini getirmesini sağlayabilirsiniz.

Rengi gerçekten anlamak için kendinize birkaç gün verin. Ama önce renkleri evde test ettiğinizden emin olun!

5. Eğilimleri ihmal etmek

Her yerde bir boya rengi trendi fark etmeye başladığınızda, bunu hesaba katmanın zamanı gelmiştir. Örneğin, parlak renkler modada değilse, o zaman belki biraz daha açık, daha yumuşak veya daha karamsar alternatifleri deneyin.