italyan-boya-vurgu-duvar

Çatlamış Boya Nedir?

Çatlak boya, çeşitli yüzeylerde anında eskimiş, eskitilmiş, aşınmış veya antika “zamana ve kullanıma göre çatlamış” bir etki yaratır. Ahşap, sunta, ağır hizmet kartonu veya kağıt hamuru üzerinde kullanılabilir. Boya yüzeye normal boya gibi sürülür ancak kurudukça çatlar. Tıpkı geleneksel iç cephe boyası gibi çok çeşitli renklerde mevcuttur.

Bu boya türü aslında bir boya değil, boyalı yüzeyleri eskimiş ve yıpranmış göstermek için kullanılan bir teknikti. Efekt, kuru boyalı bir yüzeye, bazıları mağazadan satın alınan ve bazıları ev yapımı olan birkaç şeffaf vernik benzeri karışımdan birinin uygulanmasıyla yaratıldı. İdeal olarak, boyanmış yüzeylerin renkleri, etkilerin açıkça görülebilmesi için yüksek kontrastlı olacaktır. Çatlak ciladan daha koyu bir taban kaplaması kullanmak en popüler olmasına rağmen, renkleri tersine çevirmek ve daha koyu çıtır çıtır kaplama altında daha açık bir taban kullanmak da yaygın bir seçimdir. Bitmiş ürüne derinlik katmak için birkaç renk normal boya ve çatlak boya katmanı başka bir seçenektir.

Renkli çatlamış boya kullanımına alternatif olarak mağazalarda bulunan popüler çatlak son katlardan ikisi berrak sıvılardır. Biri kimyasal bazlı vernik, diğeri su bazlı. Her iki tip de geleneksel doğal veya plastik kıllı bir fırça veya uygulandığında boya üzerinde daha fazla kontrol sağlayan köpük fırça ile uygulanabilir. Renkli çatlak boya giderek daha popüler hale geliyor, ancak yeni başlayanlar, uygulama kolaylığı ve basit, basit etkileri nedeniyle hala net çeşitliliği seçiyor.

Çatlamış boyanın ilk uygulaması oldukça basit olsa da, daha çarpıcı sonuçlar elde etmek, ek cilalar ve daha gelişmiş teknikler gerektirir. Baz kaplamanın ve çatırtı katmanlarının üzerine uygulanan bazı sırlar, çatlamış porselen, eskitilmiş boya veya metalik yüzey efektleri yaratır. Cilalar, boyanmış yüzeyde yanıltıcı saç çizgisi çatlakları veya büyük bölünmeler yaratmak için çeşitli fırçalar, son işlem aletleri ve tekniklerle uygulanabilir.

Çatlak boyanın çalışma şekli oldukça basittir. Aslında, ürettiği sonuçlar, çok hızlı veya düzensiz kuruyan başarısız bir boya işinin son ürünüydü. Boya kuruduğunda, üç boyutlu bir yüzey oluşturan kabarcıklar, çıkıntılar ve çatlaklar oluşturur. Bu, daha fazla kat şeffaf veya renkli boya eklenerek ve bitmiş ürüne derinlik katmak için fırça ve darbe teknikleri kullanılarak daha dramatik hale getirilebilir.