Evinizi Neden Çevre Dostu Boyalarla Boyamalısınız?

Bu milenyumun en çok konuşulan terimlerinden biri “çevre dostu yaşam tarzı”. Evlerimizi inşa etme yollarımızdan araçlarımızda kullandığımız yakıta kadar, hayatımızın her alanında çevreye elimizden geldiğince özen göstermenin önemini anladık.

Gerçek şu ki, çevre yenilmez değildir ve yaşama şeklimiz ve yaptığımız şeyler çevrenin ve buna bağlı olarak bizim refahımızı etkileyebilir.

Aşırı kullanımımızdan ve doğal kaynaklar üzerindeki baskımızdan çevre yıprandıkça, insanlar çevreyi korumak için ellerinden geldiğince çevre dostu ürünlere yöneliyorlar.

İnşaatta Çevre Dostu Malzeme

Dünya nüfusu hızla artarken, bu artan nüfus için giderek daha fazla sığınağa ihtiyacımız var. Temelden boyaya kadar inşaat işlerimizde sürdürülebilir, çevre dostu malzemeler kullanırsak ekoloji büyük ölçüde restore edilebilir.

Uzman boyacılar ve renk danışmanları, belirli boya türlerinin farklı türde kimyasallar içerebileceğini ve bunların aslında çevreye ve kendimize çok zararlı olabileceğini öne sürüyorlar.

Evinizi boyuyorsanız, aşağıdaki nedenlerden dolayı çevre dostu bir boya seçmenizi öneririz:

Su Bazlı

Su bazlı olduğu için bu tür boyaların parçalanması alternatif ürünlere göre daha kolaydır. Bileşenlerinin çoğu biyolojik olarak parçalanabilir ve daha az zararlı kimyasal olduğundan, boya çevreye önemli ölçüde daha az zarar verecektir.

Açıkçası, bu doğal boyanın tanımlayıcı özelliğidir, ancak bazı insanlar onunla ilişkili diğer avantajların farkında değildir.

Daha Verimli

Başlangıçta, bu tür boyalar çok pratik değildi ve elde edebileceğiniz en iyi boya işini istiyorsanız, kimyasal alternatiflerin gidilecek yol olduğu görüldü. Sonuçta, bu boyaların kalitesinden ziyade çevre dostu doğası için para ödüyorsunuz.

Bununla birlikte, son teknolojik gelişmeler, kullanımlarının aslında daha verimli olduğu anlamına gelir. Daha az kat gerektirirler ve kimyasal muadillerine göre daha fazla kaplama sağlarlar. Kısacası, kalite açısından tartışmasız tercih edilirler.

Çevre Dostu Üretim

Boyanın kendisi çevre için daha iyi olmasının yanı sıra, üretilme şekli de çevre dostudur. Kimyasal bazlı boyalar, üretimleri sırasında havaya zararlı dumanlar yayar ve bunun sonucunda ortaya çıkan zehirli atık seviyesi nispeten yüksektir.

Su bazlı boyaların üretiminde çok daha az yan ürün üretiliyor ve bu da onları çok daha çevre dostu yapıyor.

Toksik Değil

Son ve muhtemelen en önemlisi, doğal boyalar diğer ürünlerle aynı toksik kimyasalları içermez, bu da insanların sağlığı üzerinde çok daha az olumsuz etkiye sahip oldukları anlamına gelir.

Geleneksel olarak, boya dumanını aşırı derecede solumanın tehlikeli olduğu görülmüştür, ancak su bazlı boyalar benzen, naftalin ve diğer zararlı kimyasallar içermediğinden aynı etkiye sahip değildir ve tamamen güvenlidir.

Yukarıdaki şartları yerine getiren İtalyan boya da doğal hammaddeler kullanılarak üretildiği için kokusuzdur, anti bakteriyeldir, insan sağlığına zararlı katkı maddeleri içermez.

Üretimden pazarlamaya, tam bir yaşam döngüsünü tamamladıktan sonra çevreye karışmaya, eski evinizin yenilenmesi veya tamamen yeni bir proje için, İtalyan boyalarla daha az kimyasal, daha sürdürülebilir boyama seçeneklerine geçmek için daha fazla nedeniniz var.