italyan boya avantajları

Cilalı Sıva Duvar Nasıl Korunur?

Venedik sıvası olarak da bilinen cilalı sıva, boyalı veya duvar kağıdı kaplı duvarlara alternatif olarak giderek daha popüler hale geliyor. Son derece dekoratif, lüks bir görünüme sahiptir ve hem konut hem de ticari ortamlar için ideal bir seçim haline getiren güç ve dayanıklılık sunar. Ama bakımı ne kadar kolay?

Cilalı sıvayı uzun süre bozulmamış durumda tutmak şaşırtıcı derecede kolaydır. Burada bakımı ve bakımı için bazı uzman ipuçları sunuyoruz.

1. Nazikçe Davranın

Cilalı sıva, mermere çok benzeyen güzel bir görünüme sahiptir. Bu, doğal olarak ortamınıza boya veya duvar kağıdından daha şık ve gösterişli bir ortam sağladığı anlamına gelir. Görünüşü doğal özelliklerinden dolayı olduğu gibi çok az bakım ve temizlik ile diğer duvar kaplamalarına göre çok daha uzun süre görünümünü korur.

Ancak zaman zaman cilalı sıva duvarınızın görünümünü aydınlatmak veya oluşan lekeleri çıkarmak isteyebilirsiniz. Cilalı sıva güçlü bir malzemedir, ancak aynı zamanda hassastır, bu nedenle temizlik her zaman nazikçe, yüzeye duyarlı bir şekilde yapılmalıdır. Duvarlarınızı silmek için hafif sabunlu bir deterjan ve nemli pamuklu bir bezle veya tozunu almak için bir mikrofiber kullanmanızı öneririz. Bu onların parlaklığını geri getirecektir.

Cilalı sıva duvarlarınıza saygılı davranmak, görünümlerini daha uzun süre koruyacaktır, bu nedenle sert değil, nazik temizlik ürünleri kullanmayı unutmayın.

2. Duvarınızın Kaplamasını Kontrol Edin

Venedik sıva duvarlarının çoğu, su geçirmez olmaları için özel bir balmumu ile kapatılmıştır. Bu, cilalı alçınızın günlük bakımını çok daha kolay hale getirir.

Cilalı sıvayı temizlemeye çalışmadan önce, duvarınızın mumla kapatılıp kapatılmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Olmadıysa, bu su emebileceği anlamına gelir, bu nedenle temizlik ve bakım daha zordur. Bu durumlarda, kendiniz herhangi bir bakım yapmaya kalkışmadan önce bir cilalı sıva uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.

Cilalı sıvanız mühürlendiyse, kolayca kendiniz temizleyebilmeli ve hatta ihtiyaç duyulduğunda muhtemelen kendi küçük onarımlarınızı gerçekleştirebilmelisiniz. Cilalı sıva duvarlarınız eskiyse koruyucu kaplamalarını kaybetmiş olabilirler. Bu durumda, temizlemeden önce göze çarpmayan küçük bir alanda test yapın.

3. Sızdırmaz Duvarınızı Normal Ev Ürünleri ile Temizleyin

Sızdırmaz cilalı bir sıva duvarını temizlerken, yalnızca aşındırıcı olmayan bezler kullanarak yüzey bakımı yapmak önemlidir. Aksi halde duvarınızın yüzeyini çizebilirsiniz.

Bir bezi ılık suda ıslatın, ardından bezin ortasına çok az miktarda hafif sıvı sabun ekleyin. Bunun herhangi bir ağartıcı veya diğer sert temizlik kimyasalları içermeyen yumuşak bir sabun olduğundan emin olmak çok önemlidir. Bunlar, Venedik sıvanızın görünümüne zarar verebilir.

Nazik dairesel hareketlerle temizleyin. Bu, kirin büyük çoğunluğunu çıkarmak için yeterli olmalıdır. İnatçı bir leke devam ederse, ağartıcı içermeyen, piyasada bulunan bir temizlik beziyle hafifçe ovalamayı deneyin. Asla aşındırıcı bezler veya ürünler kullanmayın.

4. Duvarınızı İyice Kurulayın

Mühürlü Venedik sıvası su geçirmezdir, ancak yüzeyinde nem bırakılması tavsiye edilmez. Tüm kir izlerini temizledikten sonra, duvarınızı kurutmak için başka bir yumuşak, aşındırıcı olmayan bez kullanın. Nazik dairesel hareketlerle kurutma, sıvanızın parlaklığını geri kazanmasına ve görünümünün daha parlak olmasına yardımcı olabilir.

Su izlerinin veya lekelerin duvarınızın görünümünü bozmamasını sağlamak için bu aşamada dikkatli olmaya değer.

5. Onarımlar

Cilalı sıva güçlü ve dayanıklı bir yüzeydir, ancak bazı durumlarda çizikler veya çatlaklar meydana gelebilir. Diğer birçok duvar kaplama çözümünün aksine, cilalı sıvanın sabitlenmesi şaşırtıcı derecede kolaydır. Bunun nedeni, katmanlar halinde uygulanmasıdır, bu nedenle tüm duvarı yeniden sıvamak zorunda kalmadan pürüzsüz bir görünümü yeniden oluşturmak kolaydır.

Bazı ev veya iş yeri sahipleri, Venedik sıva duvarlarının hasar görmesi durumunda kendilerini onarmaya çalışacak kadar cesur hissedebilirler. Bunu yapmak mümkün olsa da duvarınızın bozulmamış görünümünü korumak istiyorsanız önerilmez. Çizikler veya çatlaklar ortaya çıkarsa, duvarınızı hızlı ve kolay bir şekilde orijinal, güzel görünümüne kavuşturabilecek deneyimli bir cilalı sıva uzmanına başvurmanızı öneririz.