alçı çıta

Çıta ve Alçı Nedir?

Ev yapımında, çıta ve sıva, duvarı oluşturmak için küçük ahşap ve sıva plakaları kullanan iç duvarları inşa etme tekniğidir. Terim, sıva ve çıta ile birbirinin yerine kullanılır. Ahşap kalaslar, tipik olarak sedir, çıta olarak bilinir ve küçük çiviler ve levhalar arasında küçük boşluklar ile 2×4’lük bir çerçeveye bağlanır. Daha sonra, duvarı oluşturmak üzere sertleştiği yerde tipik olarak bir ila üç kat halinde ıslak sıva uygulanır.

Çıta ve sıva, 20. yüzyılın ilk bölümünde çok yaygın bir duvar inşaatı biçimiydi. Alçıpan, çıta ve sıvaya rakip teknik haline geldi, ancak alçıpan, II. Dünya Savaşı’na kadar toplu inşaat pazarında gerçekten yakalanmadı. Bu noktada, ekonomi alçıpanı daha fazla desteklemeye başladı ve sonunda alçıpan piyasada baskın teknik haline geldi.

Yine de, son yıllarda alçıpanın popülaritesine rağmen, çıta ve sıva uzun yıllar dayanıklılık sunabilir ve hala bazen bazı özel yapılarda veya restorasyonlarda kullanılmaktadır. Tipik olarak, malzemeler bozulmaya başladığında veya bir duvarın açılması gerektiğinde, alçıpan ile değiştirilir. Birçok eski evin hala sıvalı ve çıtalı duvarları var ve kullanışlı bir duvar yüzeyi sunmaya devam ediyor. Bazı durumlarda, modern bir derz dolgu macunu ile sıvada basit onarımlar yapmak mümkün olabilir, ancak bu hasarın boyutuna bağlıdır.

Bu yapım tekniğindeki kilit dengeleyici etkilerden biri, çıta arasında oluşturulan tutuştur. Alçı, levhalar arasındaki yaklaşık bir inçin (6 milimetre) dörtte biri olan ince boşluktan sıkılır. Yerçekimi, açıklıktan geçtikten sonra sıvayı aşağı sarkmaya zorlar, böylece sertleştikten sonra çıta üzerinde sağlam bir tutuş sağlar. Bu kancalar veya “anahtarlar” bilindiği gibi yerinde kaldıkları sürece duvar sabit kalacaktır. Kırılmaya başladıklarında, sıva çatlamaya başlayacak ve onarıma ihtiyaç duyacaktır.

Çıta ve sıvanın ömrü, yapının kalitesine, uygulanan katmanlara ve varsa üzerine ne uygulanmış olduğuna bağlı olarak değişir. Duvar kağıdı sıvayı koruma eğilimindedir, ancak çıkarıldığında malzemenin parçalanmasını hızlandırmaya da yardımcı olabilir. Bu nedenle, duvar kağıdı yapıştıran birçok kişi, duvar kağıdını kaldırmaya veya duvar kağıdını kaldırmak yerine boyamaya eğilimlidir. Alçı ve çıtalı bazı duvarların birkaç yüz yıl dayandığı bilinmektedir.

Çıta ve sıva seçimi tipik olarak kişiseldir ve genellikle yeni inşaat için seçilen bir seçim değildir. Bazıları, alçıpan ile değiştirmek yerine tekniği yerinde tutmayı ve mevcut duvarları onarmayı seçebilir. Bunu, duvarların doğal dokusu nedeniyle veya bir evin karakterine daha iyi uyması nedeniyle yapabilirler.