dekoratif duvar boyaları

Dekoratif Duvar Boyası

Dekoratif boya, boyutu veya nesnesi ne olursa olsun bir yüzeyin görünümünü dönüştürmek için kullanılan bir boyama türüdür. Amaç, mevcut alt tabakanın görünümünü güzelleştirmek ve bazı durumlarda uygulandığı alanın dayanımını ve dayanıklılığını arttırmaktır.

Zengin doku ve desene sahip duvarları kim istemez ki? Duvar kağıdının tek seçeneğiniz olmadığını bilmelisiniz. Dekoratif boya tekniği, elle boyanmış bir duvar resminden değişik renk varyasyonlarına kadar, farklı uygulama, modelleme ve desenlerde yapabileceğiniz sınırsız bir alandır. Yapışkan veya uyumsuz kenarlar konusunda endişelenmenize gerek kalmadan çok daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz. Hepsinden iyisi, başka kimsenin sahip olamayacağı bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Dekoratif Boya Nedir?

Mobilya, masa, sandalye, duvar, zemin vb. gibi yüzeylerde uygulanabilen bir boyama türüdür. Duvarlar şüphesiz bu uygulamanın uygulandığı ve en sık kullanıldığı yüzeylerden birisidir. Hem evlerin ve iş yerlerinin iç mekanlarında hem de dış mekanlarda iyi bir uygulamayla estetik ve harika görselliğe sahip sonuçlar elde edilebiliyor. Farklı alanlar (iç mekan ve dış mekan) için farklı boya türlerinin tercihi burada oldukça önemlidir.

Dekoratif boya uygulaması, herhangi bir alana dinamik doku, renk ve hareket katar. İster tüm odayı uygulama yaparak, ister vurgu olarak sadece bazı küçük bölümleri boyamayı tercih edebilirsiniz. Sonuç olarak dekoratif boya tekniği doğru teknikle basit ve kolay olabilir.

Dekoratif Boya Uygulaması

Dekoratif boya uygulaması, çok çeşitli stil, tasarım ve dokuların hepsinin birden uygulamasından oluş-ur. Bu nedenle her zaman bir yüzey ile diğeri arasında fark yaratacak bir nüans olacağından, aynı görünümleri tekrarlamak olası değildir. Seçilen teknik, boyanın rengi ve ürünün uygulanma şekli ile değişebilir. Her birinin kendine özgü uygulama prosedürleri vardır.

Bu uygulamayı yapabilmek için genellikle duvarlar tercih edilen alanlar olsa da bu boyayı kullanmanın faydaları tavanlara, zeminlere ve mobilyalara kadar uzanır. Hepsinde bu ürünün kullanımı yüzeye renk vermekle sınırlı kalmayıp, oluşturulan doku ile ona kişilik ve stil kazandırır.

Dekoratif boya tekniği, odaların, oturma odalarının, mutfakların, banyoların ve büyük ticari binaların yenilenmesinde başrol oynayan, iç mekanlarda özel bir yeri olan bir dekorasyon tekniğidir. Son zamanlarda bu uygulama, tamamen profesyonel kullanıma yönelik bir uygulama olmaktan çıkıp, evlerine estetik ve farklı bir görünüm katmak isteyen kişiler arasında popülerlik kazanmaya başladı.

Yaşam alanlarınız içerisindeki mobilyalarınız, masalarınız, duvarlarınız, vb. alanlara uygulanabilir bir teknik olan dekoratif boya uygulaması, görsellik ve estetiği istediğiniz gibi yansıtabilmenin harika bir yoludur. Genel olarak popülerliğini duvarlarda sergileyen bir teknik olarak bu harika uygulamanın avantajlarına göz atalım.

Dekoratif Boya Avantajları

Her dekoratif boya uygulamasının kendine özgü faydaları vardır. Bazıları iç mekanlarda olduğu gibi dış mekanlarda da kullanılabilir. Ayrıca bazen metalik veya paslı yüzeyler oluşturulabilir. Bu nedenle dekoratif boya tekniği yapılacak alanın ihtiyaçlarının ne olduğunu önceden değerlendirmek gerekir. Açıkçası, her gün neme maruz kalan bir banyo duvarı, yatak odası duvarı ile aynı alanlar olamaz değil mi?

Şimdilik dekoratif boya uygulamasının genel avantajlarından bahsedeceğiz.

Çok Çeşitli Efektler ve Renkler Uygulayabilirsiniz

Dekoratif boya tekniği, renkler, efektler ve dokularla oynayarak çok sayıda kombinasyon oluşturmanıza olanak tanır. Odadaki belirli bir öğeyi vurgulamak ve ona dikkat çekmek için daha geleneksel görsellikten daha cesur estetik görünüme kadar harika bir dekorasyon estetiği oluşturabilirsiniz.

Dekoratif Boya Uygulaması Çok Yönlüdür

Uygulamanın pratikte sonsuz olması gibi çok sayıda yüzeye ve alana rahatlıkla uygulanabilir. İç ve dış mekanlarda duvarlar, zeminler, tavanlar, mobilyalar vb. alanlara bu harika uygulama yapılabilir.

Hızlı ve Kolay Uygulanır

Diğer uygulamalardan farklı olarak ekstra bir inşaat, işiyle uğraşmazsınız. Altta ne olduğu tamamen es geçilerek, üstüne bu harika uygulama yapılabilir. İnşaat işi ya da molozlarla uğraşmazsınız.

Dayanıklılığı Yüksektir

Doğru uygulandığında ve doğru kullanıldığında çok dayanıklı olabilirler ve kısa sürede yüzeyin başka bir kat boya ile kaplanmasını gerektirmezler.

Duvarlar İçin Popüler Uygulamalar

Dekoratif boya uygulaması farklı görsellik elde edebileceğiniz çok sayıda efekt sayesinde duvarları süslemek için en yaygın kullanılan yöntemlerden birisidir. Duvarlar için talep ve ihtiyaçlara en uygun olanı seçebileceğiniz çok sayıda dekoratif boya tekniği vardır. Aşağıda sizler için en popüler uygulamaları bir araya getirdik.

Sünger Tekniği

Duvarlar için en popüler uygulamalardan birisidir. İstenen sonuç elde edilene kadar yüzeye bir süngerle uygulanan ve tekrarlayan vuruşlardan oluşur. Gözenekler ne kadar geniş olursa, etki o kadar iyi olur.

Odaya derinlik ve hacim katan, çok kolay ve ekonomik bir uygulamadır. Kontrastın daha çarpıcı olduğu geniş yüzeyler için ideal bir görsel zenginlik katar. Daha ayrıntılı bir etki için doğal bir sünger kullanmanızı öneririz. Farklı uygulama teknikleri (süngeri sürtme vb.) ile görselliği geliştirebilirsiniz.

Bu konuda profesyonel bir yardım alarak bu tekniği duvarlarınızda harika bir dekoratif görselliğe kavuşturabileceğinizi unutmayın. Sonuçta herkes el becerileri ve teknik konusunda yetenekli olamayabilir. Bu nedenle özellikle işi dekoratif boya yapmak olan bir firmayla anlaşmak aklınızdaki fikri gerçeğe dönüştürmenize daha çok yardımcı olacaktır.

Pas Efekti

Pas efekti uygulaması, özellikle duvarlarda, iç dekorasyonda harika bir mimari dekorasyon zenginliği oluşturur. Zamanın geçişini, nesnelerin doğal yaşlanmasını sembolize etmesine rağmen, rustik bir görünüm ile alanlara vintage bir görsellik katabilirsiniz.
Metalik bakır, bronz, demir ve pirinç parçacıkları içeren ve metalik boya olarak da kullanılabilen bir boya ile bu efekti uygulayabilirsiniz. İnternette bu anlamda çok çeşitli boya türleri mevcut. Yine de teknik ve uygulama konularında profesyonel bir yardım almak isterseniz, karar her zaman sizindir.

Dekoratif Rulolar

Dekoratif rulolar, duvarlar için yeni bir dekoratif boyama tekniği değildir, ancak son yıllarda tekrar moda haline geldi. Çeşitli farklı desenlere sahip bu kabartmalı kauçuk rulolar sayesinde duvarda her türlü dekoratif efekt kolaylıkla oluşturulabilir. Sonuç, bariz farklılıklarla duvar kağıdına benzer ve daha dayanıklı bir görsellik oluşturabilmek!

Silindiri istediğiniz boya ile boyamanız ve duvardaki silindir desenini kademeli olarak işaretlemeniz yeterlidir. Bu, tüm duvarın yüzeyini tamamlayan yinelenen bir desen üretir.

İtalyan Dekoratif Boya

Son olarak inceleyeceğimiz bu uygulama, ülkemizde oldukça popüler olan uygulamalar içerisinde aranan bir tekniktir. Farklı boya ve uygulama desenleri ile harika bir görselliği beraberinde getiren İtalyan boya tekniği ile alanlarınızı estetik yönden üst seviyeye taşıyabilir, daha çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. İtalyan dekoratif boya uygulaması yapan profesyonellerle iletişime geçerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.