dokulu duvar seçenekleri

Dokulu Duvarlar İçin Farklı Seçenekler Nelerdir?

Dokulu duvarlar hemen hemen her odaya stil ve boyut katabilir ve birkaç farklı tip kullanılabilir. Tokat fırçası dokusu, herhangi bir alçıpanın üzerine uygulanabilir, ancak önceden deneyim olmadan biraz zordur. İspanyol sürükle dokulu duvarlar, genellikle profesyonel uygulama gerektiren çok popüler bir seçenektir. Venedik sıvası nadiren yeniden boyamaya ihtiyaç duyar ve hemen hemen her renkte mevcuttur. Portakal kabuğu dokusunun ince hatları genellikle çok fazla dikkat çekmeden yüzey kusurlarını gizler.

Dokulu duvarlar genellikle bir stil dokunuşu eklemenin yanı sıra yüzey kusurlarını gizleme gibi ikili bir amaca hizmet eder. Duvara bir doku uygulamak, küçük odaların daha büyük görünmesine veya genel dekorasyon şemasını tamamlamasına yardımcı olabilir. Dokulu duvarlar, kendin yap yeniden modelleme projesi duvar yüzeyinde kusurlar bıraktığında özellikle yararlıdır. Bazı duvar kaplama türlerinin gerçekleştirilmesi nispeten kolaydır, diğerleri ise genellikle deneyimli bir profesyonel gerektirir. En yaygın duvar dokusu türü, tavana püskürtülen bir karışımdır, ancak birkaç başka seçenek de mevcuttur.

Bir tokat fırçası dokusu, dokulu duvarlar için çok popüler bir seçenektir ve bazen kazayağı veya kaplan derisi olarak anılır. Bu ucuz yöntem, çeşitli tekniklerle herhangi bir alçıpan yüzeyine uygulanabilir. Bu yöntem genellikle püskürtülen tavan dokusundan daha kalındır ve benzersiz bir bitmiş desen üretir. Tokat fırçası dokusunu başarılı bir şekilde uygulamak, temel tekniği öğrenmek için genellikle birkaç uygulama uygulaması gerektirir. Uygulama öncesi ve sonrası bir kat astar gereklidir ve ayrıca bir kapatıcı tavsiye edilir.

İspanyol sürüklenmesi, aynı zamanda yere yıkılan doku olarak da bilinir ve üç aşamalı bir işlemle uygulanır. İlk olarak, duvara bir tavan tarzı doku tabakası püskürtülür ve oturmasına izin verilir. Daha sonra doku uçları çok uzun bir mala ile yere indirilir ve yayılır. Daha sonra doku kuruduktan sonra bir kat astar uygulanır. Bu çok adımlı süreç tipik olarak deneyimli bir profesyonelin hizmetlerini gerektirir.

Venedik sıva dokusu, çekici ve dayanıklı bir duvar yüzeyi oluşturmak için renkli bir malzeme kullanır. Doku, duvara mermer bir görünüm veren birkaç cilalı ve sırlı katman halinde uygulanır. Venedik sıvası hemen hemen her renge boyanabilir ve asla yeniden boyamaya ihtiyaç duymaz. Bitmiş yüzey tipik olarak leke direnci için bir kapatıcı ile kaplanır. Sabun ve su ile ovma veya hafif zımparalama çoğu kiri veya lekeyi giderecektir.

Portakal kabuğu dokusu, duvara dikkat çekmeden yüzey kusurlarını kapatmanın bir yolunu sağlar. Bu doku bir portakalın kabuğuna çok benzer ve daha sonra boyanabilir. Portakal kabuğu dokusu tipik olarak bir püskürtücü ile tek bir uygulamada uygulanır. Birkaç pratik uygulama olmadan püskürtme tekniğini öğrenmek zor olabilir. Tamamlandığında, bu doku periyodik sabun ve su temizliği ile kolayca korunur.