Duvarlardan Venedik Sıva Nasıl Çıkarılır

Venedik sıvası, sıradan duvarlara ilgi ve doku eklemek için kullanılan bir boyama işlemidir. Kusurları gizleyebilen dekoratif bir görünüm olsa da kesinlikle herkesi memnun edecek bir estetik değildir. Venedik sıvası veya benzeri dokulu bir suni işleme sahip bir duvarınız varsa, duvarınızda sıradan bir boya olması için düzleştirmek isteyebilirsiniz. Bu kolay bir iş değildir ve bol sabır gerektirir, ancak umduğunuz pürüzsüz, hatta görünümü elde etmek mümkündür.

Adım 1

Mobilyaları odadan çıkarın. Alçı duvarı çevreleyen zemine plastik bir damlama bezi serin. Alçıyı çıkarmak, boya, su ve kimyasal temizleyicileri içeren çok dağınık bir işlemdir. Zeminlerinizi en iyi şekilde korumak için, plastikle neme ve leke maddelerine maruz kalma miktarını azaltın.

Adım 2

Bir sprey şişesini boya sökücü ile doldurun. Yalnızca yüzey boyasını veya en fazla iki kat boyayı çıkarmak için tasarlanmış bir sökücü seçin. Bazı sökücüler 10 kata kadar boyayı kaldıracak şekilde tasarlanmıştır ve bu, sıvanıza zarar verebilir. Kazımadan önce etkisini test etmek için duvarınızın göze çarpmayan bir alanına püskürtün. Duvarın yüzeyi boyunca hareket ederken küçük parçalar halinde çalışın. Kimyasal bir boya sökücü kullanıyorsanız, odayı olabildiğince havalandırmak için pencereleri açın.

İpucu: Kimyasal boya sökücüler kullanırken koruyucu gözlük ve maske takın.

Adım 3

Islak sıvayı bir spatula ile kazıyın. Çıkarmaya yardımcı olmak için ilerledikçe su püskürtün. Bu, sürecin en çok zaman alan kısmıdır, ancak alçıpan veya sıvada derin oyuklar oluşturmamak için dikkatli yapılmalıdır. Bir seferde bir alan üzerinde çalışın, bir sonraki alana geçmeden önce her doku katmanını kazıyın.

Adım 4

Yeniden boyamadan önce duvarı düzeltin. Duvar yüzeyinde oluşan tüm çukurlar veya oyuklar onarılmalıdır. Lateks bazlı bir astar sürün veya duvarın yüzeyini hasarlı alanlarda doldurun, bir spatula ile yerinde düzeltin. Astar veya dolgu kuruduğunda, avuç içi zımpara ile pürüzsüz hale getirin. Devam etmeden önce zımparalama sırasında oluşan tozu silin.