italyan boya fiyatları

Duvarları Sıva İçin Hazırlamak

Sıva işinde yeni olan herhangi biri, bunun sadece bir duvara bir miktar sıva yapıştırmak ve düzleştirmekle ilgili olduğunu düşündüğü için affedilebilir, ancak biraz daha fazla deneyime sahip olan herkes, bu kısımdan önce uğraşmamanın ne anlama gelebileceğini bilecektir.

Sıvamanın en önemli aşamalarından biri de sıvayı duvara uygulamadan önceki hazırlıktır. Örneğin, hangi emiş seviyeleriyle uğraştığınızı bilmek çok önemlidir, böylece sıva devam ettiğinde bu şekilde kalacağından ve çok hızlı kurumayacağından veya duvardan ayrılmadığından emin olabilirsiniz.

Duvarları sıva için hazırlarken, ister önceden sıvalı veya boyalı bir arka planla, ister uygun şekilde hazırlanmış ve iyi çizilmiş bir arka kaplama ile çalışıyor olun, emişi test etmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Alçı levha üzerine sıva yapıyorsanız, tahtadaki kağıt işi sizin yerinize yapacağından, emme testi hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yoktur.

Yüksek veya Alçak?

Basitçe söylemek gerekirse, duvarınız yüksek emiş gücüne sahipse, bu çok gözenekli olduğu anlamına gelir ve duvara koyduğunuz herhangi bir sıva, duvardaki tüm nemi emer ve siz onu düzleştirmeye hazır olmadan önce çok kuru bırakır. Tekniğiniz ne kadar iyi olursa olsun, çalışabileceğiniz alçınız yoksa hiç şansınız yok. Duvarınızın yüksek emiş gücüne sahip olduğunu keşfettikten sonra buna kolay bir çözüm, başlamadan önce duvara eşit miktarda su uygulamaktır.

Benzer şekilde, duvar düşük emişliyse veya önceden boyanmış veya sıvalıysa, yapışma zayıf olabilir, bu da sıvanın duvara yapışmak için mücadele edeceği anlamına gelir ve burası, sıva yardımcı olmadan önce PVA üzerinde katman bulabileceğiniz yerdir. Birkaç ince PVA katmanının kalın olandan daha iyi olduğunu unutmayın, çünkü çok kalınsa soyulma olasılığı yüksektir. Daha ince PVA katmanları, duvarın daha fazla emdiği anlamına da gelir. PVA’nızla daha da iyi yapışma sağlamak için, daha pürüzlü bir yüzey oluşturmak için bir avuç kumu karıştırabileceğinizi burada belirtmekte fayda var.

Test

Emme testinin büyük bir zorluk olması gerekmez. Duvarınızın emiş gücünü kontrol etmek için, malanıza az miktarda sıva yükleyin ve duvarın küçük bir alanı üzerinde yaklaşık 2 mm kalınlığında düzleştirin. Sıvanın ne kadar hızlı kuruduğunu görün. 2-3 dakika sonra hala taktığınız kadar ıslaksa, duvar yüksek emiş gücüne sahip değildir ve su veya PVA katmanları ile ıslanmaya ihtiyaç duymaz, ancak önemli ölçüde kurumuşsa, o zaman olacaktır.